תחת אבטחה כבדה: כ-20 אלף השתתפו במצעד הגאווה בירושלים

מאות שוטרים ליוו את הצועדים מגן הפעמון לגן העצמאות ■ המצעד התקיים בסימן הצדעה לוותיקי קהילת הלהט"ב, ועל רקע המאבק על חוק הפונדקאות ■ המשטרה עצרה ארבעה פעילי ימין בהפגנות מחאה נגד המצעד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים במצעד, היום
משתתפים במצעד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

כ-20 אלף בני אדם השתתפו במצעד הגאווה בירושלים, שנערך היום (חמישי) תחת אבטחה כבדה. המצעד יצא מגן הפעמון והסתיים בגן העצמאות במרכז העיר. רחובות רבים באזור נחסמו לתנועה. מאות שוטרים ומאבטחים ליוו את הצועדים והכניסה למצעד נעשתה לאחר בידוק. בין המשתתפים במצעד רבים לבשו כיפות וטליתות צבעוניות. 

המצעד התקיים זו השנה ה-17 בסימן הצדעה לוותיקי קהילת הלהט"ב והמאבק באפליית הומואים בחוק הפונדקאות. ההתכנסות טרם המצעד החלה בשעה 15:30, והצעידה ב-17:00. הצועדים חלפו על פני הנקודה בה נרצחה הנערה שירה בנקי במצעד ב-2015, והוריה הניחו פרחים במקום. המשך הצעדה עבר דרך כיכר פלומר, הרחובות קרן היסוד, קינג ג'ורג', הלל ומנשה בן ישראל עד גן העצמאות. רחוב ז'בוטינסקי, כיכר פלומר ורחוב קרן היסוד מכיכר פריז לכיוון דרום נפתחו חזרה לתנועה. כלל הרחובות הסמוכים והמובילים לרחוב קרן היסוד נפתחו אף הם לתנועה.

לקראת המצעד ובמהלכו נערכו בעיר מספר הפגנות מחאה. מאות התכנסו תחת גשר המיתרים להפגנה תחת הכותרת "להיות עם נורמלי". הרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה הקדם-צבאית בעלי, אמר כי הוא בא להפגנה "כדי לחזק את המשפחה הנורמלית של עם ישראל - של אבא ואמא". הוא קרא "להמשיך להאבק כדי להשמיע קול זה במדינה".

כמה עשרות מאנשי ארגון להב"ה הפגינו מול המצעד באזור גן הפעמון, והמשטרה עצרה ארבעה מהם. לדברי גורמים בארגון, המשטרה עיכבה כמה פעילי להב"ה נוספים בדרכם להפגנה. במקביל, עשרות מאנשי הארגון החרד"לי "מרכז ליב"ה" הפגינו בכניסה לעיר. הרב צבי טאוב, אחד מבכירי הרבנות בציונות הדתית, השתתף בהפגנה זו.

משתתפים במצעד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בצעדה השתתפו יו"ר האופוזיציה ציפי לבני וחברים נוספים במחנה הציוני. לבני אמרה: "נהיה בכל מקום בארץ, לא רק למען הלה"טבים או הדרוזים, למען כולם". היא הוסיפה: "לא נסתפק במצעדים, התיקון האמיתי יהיה בחקיקה ובשינוי חברתי ופוליטי עמוק אבל היום, שמחה גדולה". יו"ר מרצ תמר זנדברג שהשתתפה במצעד, אמרה כי הוא מהווה "תשובה ניצחת להסתה המשתוללת כנגד הקהילה הגאה ומוכיח באופן ברור שיש בציבור הישראלי רבים שמסרבים לקבל אותה".  

שלושה מהמועמדים לראשות העיר ירושלים, עופר ברקוביץ', יוסי חביליו ורחל עזריה הודיעו כי יצעדו היום. לעומתם, המועמד לראשות העיר אבי סלמן קרא לתומכיו להגיע להפגנת מחאה נגד המצעד. שאר המועמדים העדיפו שלא להגיע. ראש העיר המכהן, ניר ברקת, נמנע באופן קבוע מלהגיע למצעדי הגאווה או להזדהות באופן פומבי עם הקהילה הלהט"בית בעירו.

שוטרי מג"ב עוצרים את אחד ממשתתפי הפגנת ארגון להב"ה, היוםקרדיט: אהרן רבינוביץ

גל אוחובסקי, שהשתתף במצעד, התייחס להתבטאויות האחרונות של רבנים נגד התנהלות ארגוני הלהט"ב. הוא אמר: "שמעתי רב אחד, שלמה אבינר, שאמר שיש מחקרים שאנחנו אנשים אומללים, אני אומר - אתה אדם אומלל". הוא הוסיף כי "הרב לוינשטיין אמר שאנחנו סוטים - אתה סוטה, אתה חולה, אנחנו הכי בריאים, כל הרבנים האלו, אתם הרעים, אתם האכזריים, אתם שונאי נשים ואתם בעיקר לא יהודים". כמו כן, הוא אמר : "אנחנו יהודים וזה המסר שלנו ובגלל זה אנחנו ננצח, אנחנו האור ואתם החושך".

ערן גלובס, יו"ר הבית הפתוח, מסר לקראת האירוע: "מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים הוא הצעד הבא במאבק שלנו לשוויון זכויות. המחאה של השבועיים האחרונים הראתה את העוצמה של הקהילה שלנו ושל בני בריתה, לאורך כל המגזרים באומה. אנחנו חייבים לוודא שהוותיקים והוותיקות בקהילה שלנו, כמו גם אנחנו עצמנו – נגיע ל'ארץ המובטחת' – ישראל שהיא חופשית מאלימות ומשנאה, שבה אנחנו אזרחים שווים בפני החוק". 

מצעד הגאווה בירושלים, היוםצילום: AFP

ג'רי לוינסון, היו"ר הראשון של הבית הפתוח בירושלים, אמר: "האויב שלנו הוא לא הציבור החילוני אלא הבורות, הפחד והשינאה שנמצאים במנות גדושות בכל הרבדים ובכל המגזרים בחברה. התשובה לכך היא בחינוך".

שלשום פורסם כי המשטרה ערכה השבוע עשרות שיחות אזהרה לפעילי ימין לקראת המצעד. קצינים של משטרת ירושלים התקשרו לפעילים, בהם מציתי בית הספר הדו-לשוני בעיר ופעילים המזוהים עם המאחזים בשטחים. הקצינים שאלו אותם על תוכניותיהם לזמן המצעד והזהירו אותם שלא לעבור על החוק. לדברי הפעילים, חלקם אף זומנו לתחנות המשטרה. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ