חוה הופה, יורשת כתבי קפקא, מתה בגיל 85

הופה הפסידה ב-2016 במאבק משפטי מול הספריה הלאומית על כתביהם של קפקא וחברו הקרוב מקס ברוד. חלק מהחומר עדיין מוחזק בכספות בנק בחו"ל

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הופה ליד קברו של ברוד בתל אביב, בשנה שעברה
הופה ליד קברו של ברוד בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

חוה הופה, יורשת כתבי פרנץ קפקא, מתה אתמול (שבת) בגיל 85. הופה הפסידה לפני כשנתיים במשפט בו נקבע כי כתבי הסופר יועברו לספרייה הלאומית.

מותה של הופה אירע בשעה שנמשכים מאמצי הספריה לממש את פסיקת בית המשפט העליון לקבל לידיהם את כתבי היד, שנשמרו בכספות בנק בישראל ובחו"ל. הופה, תושבת תל אביב, ירשה את כתבי היד מאמה אסתר שהיתה מזכירתו של הסופר היהודי-צ'כי מקס ברוד, חברו הקרוב של קפקא. 

הופה נולדה בפראג ב-1933. לאחר הכיבוש הנאצי נמלטה לארץ ישראל עם משפחתה - הוריה ואחותה הבכורה רות - כשהיתה בת שש. היא למדה בכפר הנוער בן שמן ואחרי שירות צבאי עבדה במשך שנים כדיילת באל על. 

אמה, אסתר אילזה הופה, עבדה בתל אביב כמזכירתו של ברוד, שנמלט מפראג ב-1939. ברוד לקח עמו לארץ במזוודה את שאריות עזבונו של קפקא, שמת ב-1924, והציל אותם מידי הנאצים. מביתו החדש בתל אביב עסק ברוד בהוצאה לאור של כתבי קפקא.

אשתו של ברוד מתה בטרם עת והשניים לא הביאו ילדים לעולם. לאחר מותו ב-1968, החלה סאגה משפטית מפותלת ומורכבת בת עשרות שנים, שבמרכזה גורלם של כתבי היד של קפקא, אשר נותרו בידיו, ולאחר מותו הועברו לידי מזכירתו.

אסתר לא מימשה את צוואתו של ברוד, בה הורה להעביר את עזבונו, שכלל את שאריות העיזבון של קפקא, לארכיון ציבורי. כתבי היד של השניים הוחזקו במשך עשרות שנים בכספות בנק בתל אביב ובציריך שבשווייץ. לפי חלק מהדיווחים, הוחזקו מסמכים חשובים בתנאים לא נאותים גם בדירתה הפרטית של הופה, ברחוב שפינוזה בתל אביב. 

חברו הקרוב של קפקא מקס ברוד בסביבות השנה 1937צילום: Getty Images

חלק מכתבי היד מכרה אסתר הופה במכירות פומביות ברחבי העולם. בין היתר, ב-1988 היא מכרה את כתב היד של הרומן המפורסם ביותר של קפקא, "המשפט", תמורת כ-2 מיליון דולר, סכום שיא באותם ימים. הרוכש העביר את כתב היד לארכיון הספרות הגרמנית במרבאך בגרמניה, שם הוא נמצא עד היום בכספת.

לאחר מותה של אסתר הופה, ב-2007, פורסמו ב"גלריה" ובמוסף "הארץ" תחקירים מקיפים על הפרשה. נחשפה בהם מסכת של צוואות נבגדות ופעילות בלתי חוקית שבמרכזה סחר בכתבי היד עליו ניצחה משפחת הופה. בעקבות הפרסומים ב"הארץ", הספריה הלאומית תבעה את משפחת הופה בדרישה לקבל לידיה את העיזבון.

בית משפט למשפחה, בית משפט מחוזי והעליון דחו את דרישת האחיות להשאיר את כתבי היד בבעלותן והורו להעבירם לספריה הלאומית. שוופטי המחוזי בתל אביב, קבעו כי אמה של חוה, אסתר, גרמה "עוול משווע בשל האופן שבו נוהל עזבונו הספרותי". הם הוסיפו כי המסמכים של קפקא הוחזקו בידי משפחת הופה "שלא כדין", ומתחו ביקורת חריפה על חוה הופה, שדרשה להמשיך להחזיק את הכתבים בידיה. "דומה שלא השיקול של הגשמת רצונו האמיתי של ברוד הוא שעומד לנגד עיני המערערות בעניין זה, אלא הרצון להפיק רווח כספי מנכסי העיזבון", כתבו. 

הופה ערערה על הפסיקה לבית המשפט העליון. ואולם גם הוא מתח עליה ביקורת ודחה את ערעורה בפסק הדין מ-2016. "למרות רצונו של ברוד...לזכות בהכרה בארץ, עזבונו הספרותי היה מוטל במשך עשרות שנים כאבן שאין לה הופכין בכספות בנקים או כספות אחרות, ויש להצר על כך מאוד", כתבו השופטים.

חוה הופה ב-2008צילום: דן קינן

הופה טענה כי נגרם לה עוול וכי היא נרדפה על לא עוול בכפה בידי המדינה ובידי עיתון "הארץ". "עשו ממני שקרנית, מיליונרית, חמדנית, לא נורמלית, חסרת ערך. חייתי חיים שקטים, ואז התנפלו עלי", אמרה בראיון למוסף "הארץ". היא טענה כי כתבי היד של ברוד וקפקא נמסרו למשפחתה כחוק ובהתאם לרצונו של ברוד. היא הוסיפה כי בשל הוצאות המשפט נותרה "חסרת כל". 

ואולם, אף על פי שחלפו כבר שנתיים מאז פסיקת העליון, הספריה הלאומית טרם קיבלה לידיה את כל העזבון, אותו התחייבה להנגיש לציבור הרחב. ברקע לכך, בין היתר, קשיים ביורוקרטיים, משפטיים וטכניים בפתיחת הכספות בחו"ל. בספריה העריכו בזמנו כי בין כתבי היד נכללים גם מכתבים רבים בכתב ידו של קפקא, כתבי יד של כמה מיצירותיו, בהן "רופא כפרי" ו"הכנות לחתונה בכפר" וציורים של קפקא.

חוה לא הקימה משפחה. אחותה הבכורה, רות ויזלר, נפטרה במהלך המשפט, והותירה ילדים ונכדים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ