לראשונה, אשה תמונה לתפקיד עוזרת משפטית בבתי הדין הרבניים

מינויה של עו"ד שירה בן-אלי מגיע בעקבות צו מניעה שהוגש ב-2015 בגין הדרת נשים מהתפקיד. המהלך הנוכחי הוא אחד מכמה שהתרחשו בעת האחרונה, ובהם נשים קודמו לתפקידי מפתח דומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בין הדין הרבני בירושלים

הנהלת בתי הדין הרבניים ונציבות שירות המדינה הודיעו היום (ראשון) על מינויה של אשה ראשונה לתפקיד עוזרת משפטית בבתי הדין הרבניים. התפקיד אליו תמונה עו"ד שירה בן-אלי נחשב לבכיר במערך בתי הדין הרבניים.

עו"ד בן-אלי

ההחלטה מגיעה בעקבות צו מניעה שהגיש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה ועמותת עתים ב-2015. זאת, בגין הפלייה והדרת נשים מתפקיד עוזרת משפטית בבתי הדין. כך, בדרישות התפקיד שפורסמו בעבר על ידי נציבות שירות המדינה נכתב כי למועמדים לתפקיד יש צורך בהסמכה לרבנות או לדיינות, ובכך נחסמה האפשרות למינוי נשים. עם זאת, בלחץ בית הדין לעבודה, הוסר התנאי.

בהודעה שהגישו היום הנהלת בתי הדין הרבניים ונציבות שירות המדינה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים נמסר כי "הנתבעות שמחות ומתכבדות לעדכן את בית הדין הנכבד כי ועדת הבוחנים שבחנה מתמודדים עבור מכרזים בשתי משרות לתפקיד עוזר\ת משפטית בבתי הדין הרבני בחרה מועמדת אשה אחת עבור אחת מהמשרות. עבור המשרה השנייה לא נבחר מועמד או מועמדת מאחר ולא נמצאו מועמדים בעלי ידע וניסיון מתאימים לתפקיד".

המהלך הנוכחי הוא אחד מכמה שהתרחשו בעת האחרונה, ובהם נשים קודמו לתפקידי מפתח ברבנות ובבתי הדין הרבניים. כך, לפני כחודשיים הורה המשנה ליועמ"ש למנות נשים לאסיפה הבוחרת את מועצת הרבנות הראשית, ולפני כשלושה חודשים מונתה עו"ד רחל שקרג'י לתפקיד המפקחת על ההקדשות הדתיים מטעם בתי הדין הרבניים. לפניה מונו שתי נשים לתפקידים בכירים בבתי הדין – מנהלת אגף משאבי אנוש וסמנכ"לית בתי הדין, שתחת אחריותה הדרכת דיינים והכשרתם וכן מעקב אחרי פסקי דין ופרסומם. מינויים אלו מצטרפים גם למינוי ותיק של האחראית על תנאי השירות של הדיינים ורישיונות ופיקוח של טוענים רבניים.

ממרכז רקמן וארגון עתים נמסר: "אנו מברכים על החלטת ועדת המכרזים של בתי הדין למנות אשה לתפקיד עוזרת משפטית לדייני בית הדין הרבני – החלטה שהיא תוצאה של מאבק משפטי ממושך אותו מנהלים הארגונים מזה שנים ארוכות. לראשונה במאה שנות קיומו של מוסד בתי הדין הרבניים הרשמיים בישראל תכהן אשה כחלק מהמנגנון השיפוטי עצמו, ובכך לראשונה אשה תהיה שותפה רשמית להליך קבלת ההחלטות בגוף השיפוטי הדתי".

מנהלת היחידה לקידום מדיניות וחקיקה במרכז רקמן, עו"ד קרן הורביץ, אמרה בתגובה כי "על אף חשיבותו של מינוי זה יש לזכור כי לעת עתה מדובר בעוזרת משפטית ולא עוזרת הלכתית, ואנו עדיין רחוקות מן היום בו נראה אשה כזו בתפקיד דיינית בבית הדין הרבני. אנו תקווה כי מינוי זה הוא הסנונית הראשונה לשיתוף אמיתי ומלא של נשים בבתי הדין הרבניים ומאחלות לעוזרת שהתמנתה הצלחה במילוי תפקידה ובטוחות כי בתי הדין יתברכו במינוי זה".

עו"ד אלעד קפלן מארגון עתים מסר: "אנו מברכים על הצעד החשוב, שיש בו בשורה של ממש לציבור המתדיינים, ושמחים בהצלחת המאבק למינוי אשה ראשונה בתפקיד יועצת משפטית לדיינים. מדובר באבן דרך חשובה, תוך הפנמה שהממסד הדתי שייך לכלל עם ישראל ונשים חייבות לכהן בו בתפקידים משמעותיים. אנו תקווה שצעד זה יסמן את תחילתו של שינוי רחב, של מינוי נשים נוספות גם בתפקידי מפתח אחרים, בבתי הדין הרבניים ובממסד כולו. זאת, על מנת להביא לשירותי דת שמחוברים לציבור ומייצגים את כלל גווני האוכלוסייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ