בית משפט סירב לאכוף הפרת זכויות יוצרים בסרטי פורנו משום שהם סותרים ערכים חברתיים

אתר פורנו תבע אתר אחר בטענה שגנב מהפקותיו. השופט: עיון בסרטים מגלה שמדובר בהחפצה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: Getty Images IL

בית משפט השלום בהרצליה קבע שלשום כי מפעיל אתר אינטרנט שהעתיק סרטים פורנוגרפיים מאתר אחר לא יידרש לפצות אותו בגין הפרת זכויות יוצרים. זאת, כיוון שהפקת והפצת פורנוגרפיה היא לא חוקית, וכיוון שהפקת והפצת פורנוגרפיה פוגעת בציבור.

פסק הדין ניתן על ידי השופט גלעד הס שדן בתביעה שהגישו בעלי אתר סקס סטייל, המפיקה סרטי פורנו, נגד מפעיל אתר סקס בלו שעשה שימוש ב–15 סרטי פורנו שסקס סטייל הפיקו תוך הפרה של זכויות יוצרים. בתביעה דרשו בעלי אתר סקס סטייל 100 אלף שקל בגין כל הפרה, ובסך הכל מיליון וחצי שקל.

הס דחה את התביעה על הסף, תוך קביעה כי סרטי הפורנו המדוברים אינם סרטים ארוטיים או אומנות, "אלא בפורנו במובנו המובהק ביותר". לפי פסק הדין, אמנם קיימות זכויות יוצרים לסרטים פורנוגרפייים, אך סרטים אלה לא זכאים להגנה, שכן הם נחשבים ל"תועבה", שהפצתה נחשבת לעבירה פלילית, וכן כי הפצתם של סרטים אלה סותרת ערכים חברתיים.

לאורך פסק הדין, מצטדק הס ועונה מראש על טענות צפויות על פגיעה בחופש הביטוי או הטלת צנזורה. "המחלוקת שלפניי נוגעת לשאלת זכות היוצרים ביצירה הפורנוגרפית ולא בשאלת שידורה", נכתב. "הקביעה בפסק דין זה אינה כי יש לצנזר סרטי פורנו, או למנוע את הפצתם והוא אף אינו מבקש להעניש את התובעת. כל שיש בפסק הדין הינו קביעה כי התובעת אינה זכאית להגנת חוק זכות יוצרים, כאשר היא עוסקת בפעילות המוגדרת בחוק העונשין הישראלי כבלתי חוקית".

לשם השוואה, מקביל הס את התביעה שבפניו לתביעה של סוחר סמים שרקח סם חדש ומצליח ותובע סוחר אחר על שהפר זכויות יוצרים.

את התביעה דוחה הס, בראש ובראשונה על סמך חוק העונשין שקובע כי פרסום תועבה הוא עבירה פלילית, אלא שהחוק לא מגדיר את המונח "תועבה". הס מפנה בקביעתו לפסקי דין משנות ה–80 שבהם הורשעו בני אדם בגין הפצת סרטים פורנוגרפיים, וכן ולפסק דין של בג"ץ שאישר את שידור ערוץ פלייבוי בכבלים.

הנימוק השני, נשען על ההשלכות השליליות של הפורנוגרפיה. "אין כאן עניין של שיפוט מוסרי של פורנוגרפיה, אלא פגיעה תוצאתית במעמד האשה ועידוד לאלימות", כתב הס, כשהוא בין היתר מפנה לפסק הדין של השופטת מיכל אגמון־גונן שהורה לסגור מועדון חשפנות בבורסה ברמת גן. "עיון בסרטים נשוא תיק זה מגלה כי מדובר בהחפצה ממש של גוף האדם, ולמעשה לא מצאתי כל הבדל בין מצבם של 'השחקנים' בסרטים הללו לבין החשפנית במועדון אליה מתייחסת השופטת אגמון־גונן בפסק הדין", קבע הס. "למעשה קיימת תמימות דעים במשפט הישראלי, כי הפורנוגרפיה היא תופעה שלילית, לאו מבחינה מוסרית, דתית או מוסרנית, אלא מבחינה תוצאתית וזאת כאשר יש בה החפצה של גוף האדם והשפלה וביזוי של אדם ובעיקר של נשים, דבר הגורם לפגיעה במעמד השוויוני של הנשים ומעודד אלימות כלפיהן".

השופט הס התייחס לטענה צפויה על כך שפורנוגרפיה קיימת בכל מקום. "עצם העובדה כי מדובר בתופעה נפוצה אינו אומר כי מדובר בתופעה רצויה", כתב. הוא סקר את ההתפתחות ההיסטורית על התופעה, שנוטה היום לכיוון ליברלי יותר. אלא שלדבריו, "בשנים האחרונות נשמעת דעה אחרת והיא כי הגיעה העת לשים 'בלמים' (ויש שיאמרו כי יש לעשות 'פניית פרסה') לתעשיית הפורנו, תעשייה הבנויה על ניצול בני אדם (בעיקר נשים, אך לא רק) ועל הצגת גוף האדם כחפץ ואשר צמחה לכדי 'מפלצת' של ממש, כאשר יש המדמים 'עצירה' זו לתהליך שהתרחש בעניין הטרדות מיניות ותנועת ME TOO".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ