הטכניון והאוניברסיטה העברית בין מאה המוסדות האקדמיים הטובים בעולם

הטכניון דורג במקום ה-77 במדד שנחאי ושיפר את מצבו לעומת השנה שעברה, אז דורג במקום ה-93. האוניברסיטה העברית דורגה במקום ה-95 לאחר שאשתקד נפלטה מהרשימה. הרווארד דורגה כאוניברסיטה הטובה בעולם

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, ב-2016
קמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

הטכניון והאוניברסיטה העברית שיפרו את מקומן ב"מדד שנחאי", אחד משני המדדים השנתיים הבולטים בעולם בדירוג מוסדות אקדמיים. בדירוג החדש שהתפרסם הערב (שלישי), הטכניון מדורג במקום ה-77 בעולם והאוניברסיטה העברית במקום ה-95. השיפור במקומם של שני המוסדות האקדמיים בא לאחר ירידה משמעותית בדירוג של שנה שעברה, בו דורג הטכניון במקום ה-93 ברשימה, ובו נפלטה האוניברסיטה העברית מרשימת מאה המוסדות המובילים, לראשונה מאז החל המדד להתפרסם בשנת 2003.

מכון ויצמן דורג השנה במקומות 150-101, כמו בשנה שעברה. אוניברסיטת תל אביב נשארה גם היא באותו מיקום כמו בשנה שעברה, בין המקומות 200-151, ואחרונות מדורגות האוניברסיטאות בר אילן ובן גוריון, שנמצאות גם השנה במקומות 500-401. אוניברסיטת חיפה לא הצליחה להיכנס למדד, זו השנה החמישית ברציפות.

"מגמת העלייה בדירוג שנחאי מהשנה שעברה היא עדות לעבודה קשה וחתירה בלתי מתפשרת של מצוינות של חברי הקהילה האקדמית והאוניברסיטה", מסר נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן, בהודעה לתקשורת בתגובה לדירוג. "אנחנו גאים שגם השנה זוכה האוניברסיטה העברית להכרה בתור אחת ממאה האוניברסיטאות המובילות בעולם, ולאוניברסיטה המובילה בישראל מתוך כ-1,200 אוניברסיטאות שנסקרו בדירוג שנחאי". עוד אמר פרופ' כהן כי "התחרות הופכת קשה משנה לשנה, במיוחד לאור ההשקעות הרבות של מדינות מזרח אסיה באקדמיה לעומת ההשקעה של מדינת ישראל. למרות זאת, חברי הסגל האקדמי וקהילת האוניברסיטה מצליחים לקבוע את איכותה ואת הרמה הגבוהה של המחקר בישראל".

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא מסר בעקבות פרסום המדד, "נוכחותו של הטכניון בנבחרת מאה האוניברסיטאות המובילות בעולם במשך שבע שנים רצופות היא תוצאה של עבודה קשה ומסורה של הנהלת הטכניון, חברי הסגל ועובדיו. את חברי הסגל אנחנו בוחרים בקפידה על סמך קריטריון אחד ויחיד - מצוינות - והדבר מוכיח את עצמו. בלי קשר לדירוגים הבינלאומיים, אנו מודדים ומשפרים את עצמנו ללא הרף, אולם ברור שדירוג גבוה במדד שנחאי מהווה חותמת מרגשת של הכרה בינלאומית במצוינות הטכניון".

אוניברסיטת הרווארד שמרה על מקומה בראש הרשימה, זו השנה ה-16 ברציפות. סטנפורד וקיימברידג' נותרו במקום השני והשלישי בהתאמה. שאר המוסדות בעשירייה הראשונה: המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), ברקלי, פרינסטון, אוקפורד, קולומביה, המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קל-טק) ושיקגו. המכון הטכנולוגי של צירים (מקום 19) נותר המוסד המוביל באירופה היבשתית (לא כולל בריטניה). אוניברסיטת טוקיו (מקום 22) וקיוטו (מקום 35) נותרו האוניברסיטאות המובילות באסיה.

האוניברסיטאות האמריקאיות תופסות את המקום המשמעותי ביותר ברשימת 500 המוסדות האקדמיים המובילים גם השנה, עם שמונה בעשיריה הראשונה, 46 מתוך המאה המובילים ו-139 ברשימה כולה. סין הכניסה 62 מוסדות לרשימה, שלושה מהם ב-100 הראשונה, ובריטניה הכניסה 39 מוסדות, 8 מהם ב-100 המוסדות המובילים.

מדד שנחאי נערך על ידי אוניברסיטת ג'יאוטונג הסינית ונחשב לאחד הדירוגים האמינים בעולם בתחום האקדמיה המתפרסמים בקביעות מדי שנה. הדירוג מבוסס על מספר מדדים, כמו מספר חברי הסגל והבוגרים שזכו בפרסי נובל ומדליות פילדס (הידוע גם בתור פרס נובל של המתמטיקה), מספר הפעמים שבהם הופיע מאמר של חוקר באוניברסיטאות בירחונים המדעיים המובילים, ודירוגים המתייחסים למספר הפעמים שבהם מאמרים של חוקרים במוסד צוטטו על ידי עמיתיהם. המחקר הסיני כולל כ-1,200 אוניברסיטאות, שמתוכן נבחרות 500 האוניברסיטאות המובילות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ