דיין בית הדין לעררים בהתבטאות חריגה: ממליץ לגרש אריתריאים למולדתם

הדיין מנחם פשטיצקי נימק את המלצתו בהשלכות על חייהם של המתגוררים בסמוך למבקשי המקלט, "הפשיעה המשתוללת מצדם של המסתננים" והסכם השלום שנחתם באחרונה בין אריתריאה לאתיופיה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בדרום תל אביב, יוני
מבקשי מקלט בדרום תל אביב, יוניצילום: תומר אפלבאום

דיין בבית הדין לעררים בירושלים המליץ למדינה לגרש את אזרחי אריתריאה בחזרה למולדתם, בין היתר, בגלל ההשלכות על חייהם של הישראלים המתגוררים בסמוך למבקשי המקלט, "הפשיעה המשתוללת מצדם של המסתננים" והסכם השלום שנחתם באחרונה בין אריתריאה לאתיופיה. ההמלצה ניתנה במסגרת פסק דין של הדיין מנחם פשיטצקי בערר שהגיש מבקש מקלט מאריתריאה על החלטת משרד הפנים לדחות את בקשתו. בית הדין לעררים הוקם כחלק ממערך הביקורת השיפוטית על החלטות של רשות האוכלוסין וההגירה. במסגרת המערך, הוקמו בית הדין לביקורת משמורת ב-2001 ובית הדין לעררים ב-2014.

"הנני ממליץ לרשויות בישראל האמונות על הטיפול בהגירה והסתננות לבטל את 'מדיניות אי-ההרחקה' הנוהגת כיום בעניין המסתננים מאריתריאה (אין בדעתי לעסוק במסתננים מסודן במסגרת פסק דין זה)", קבע פשיטצקי, "ותחת זאת להורות על הרחקתם הישירה לאריתריאה בשל הסבל הרב שנגרם מזה שנים לתושבי ישראל הגרים בסמיכות למסתננים, הפשיעה המשתוללת ברחובות הערים מצדם של המסתננים, אוזלת ידה של המערכת המשפטית בכל הנוגע להעמדתם לדין פלילי ולפי שהפתרונות שנוסו עד כה ("מתקן חולות", מדינה שלישית, חוק הפיקדון ומתווה האו"ם) לא צלחו".

עוד הוסיף פשיטצקי: "מסקנה זו מתחזקת לאור שינוי נסיבות פוליטי/אזורי (הסכם השלום בין אתיופיה לאריתריאה), הגבלת השירות הלאומי באריתריאה ל-18 חודשים ופסיקת בית המשפט הפדרלי בשוויץ הקובעת כי אין מניעה להרחיק מסתננים לאריתריאה".

עורכת הדין מיכל פומרנץ, המייצגת את מבקש המקלט, דרשה מבית הדין לבטל את החלטת רשות האוכלוסין ולהכיר בעורר כ"פליט". היא נימקה כי בשל עריקתו של מרשה מצבא אריתריאה, השלטון רואה בו מתנגד פוליטי וככזה יש להכיר בו כ"פליט" הנרדף לפי אחת מהעילות הקבועות באמנת הפליטים. המדינה מצדה סבורה כי אין לראות בבקשות למקלט שמסתמכות על טענות בדבר השתמטות מהשירות הצבאי או עריקה כטענות לרדיפה פרטנית, אלא כטענות שקשורות למצב הכללי השורר באריתריאה ביחס לכלל מבקשי המקלט מאריתריאה.

לדברי הדיין, "אם מסוכן להחזיר אריתריאים לארצם, מדוע המדינה לא מכירה בהם כפליטים ומסתפקת באי גירושם? ואם לא צפויה להם סכנת חיים אם ישובו למולדתם, מדוע נמנעת המדינה מגירושם לאריתריאה? הנני סבור כי עמדה זו של המדינה היא בעייתית ביותר. כיצד ניתן להעניק הגנה קבוצתית ולפיה לא מורחקים נתינים אריתריאים בחזרה לארצם בשל הסכנה הצפויה להם אם אכן ישובו, ומאידך הם אינם זכאים לכל מעמד בישראל זולת האפשרות לעבוד".

הדיין כתב בפסק הדין כי העורר לא הביא ראיות לכך שמתקיימת בו באופן אישי אחת מעילות אמנת הפליטים המוכרות. "מניסיון העבר ניתן ללמוד כי ההליכים הכרוכים בקבלה, בחינה ודחייה סופית של בקשתו של מסתנן המבקש לקבל הגנה ומעמד פליט מאת מדינת ישראל, לרבות הביקורת השיפוטית בערכאות, עלולים להמשך שנים ארוכות וכי רבים עושים שימוש לרעה במנגנון זה תוך העלאת טענות סרק וסיפורי בדים בניסיון לקבל מעמד בישראל", קבע פשיטצקי.

מעו"ד פומרנץ נמסר: "מדובר בפסק דין מפתיע, בלשון המעטה. מעבר לתהיות שמתעוררות מכך שפסק הדין נשלח לתקשורת לפני שנשלח למשרדי, מדובר במניפסט פוליטי על נושאים שכלל לא נדונו בפני הדיין. לכן, פסק הדין כולל סילופים רבים על בסיס דברים ששמע הדיין בתקשורת, מבלי שבכלל ניתנה לנו הזדמנות להגיב אליהם. הטענה שבתי משפט בשוויץ וגרמניה אישרו גירוש פליטים מאריתריאה היא פשוט שגויה, כפי שהבהירה לאחרונה שגרירות שוויץ. אף מדינה מערבית כיום לא מגרשת פליטים לאריתריאה ונציבות האו"ם לפליטים קבעה שלרובם יש עילת מקלט".

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לדברי הדיין בציוץ בטוויטר: "בית הדין לעררים בירושלים קרא הבוקר להרחיק את המסתננים ישירות לאריתריאה. אני גאה בכך שמנענו את מתווה קליטת המסתננים בישראל (מתווה האו״ם). כעת צריך להשיב את המסתננים לארצם בהקדם. בית הדין ציין שאם נרצה להוציאם נצטרך להעביר את פסקת ההתגברות, כדי שביהמ"ש לא יהווה "חומה בצורה" כנגד".

מארגוני זכויות האדם (המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, קו לעובד, רופאים לזכויות אדם, א.ס.ף ומרכז ARDC) נמסר בתגובה, "מדובר בפסק דין חריג, בו בחר הדיין לפרוש את משנתו הפוליטית ולצאת במתקפה חסרת תקדים נגד פסיקות בית המשפט העליון והממשלה. החלטותיו והמלצותיו של הדיין מבוססות על דיווחים כוזבים והשערות שטרם אומתו. עם זאת, אנחנו מצטרפים לקריאתו  של הדיין הפורש להעניק הגנה אמיתית ומעמד לכל מבקשי המקלט שאינם ברי גירוש ובכך להעניק להם זכויות סוציאליות וכלכליות בסיסיות המגיעות לכל אדם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ