משרד החינוך יממן תוכנית מנהיגות אוונגליסטית באריאל לתלמידים ממוצא אתיופי

המשרד הקצה כמיליון שקלים עבור השתתפותם של כ-4,000-3,000 נערים יוצאי אתיופיה בתוכנית. לפי אתר הפרויקט, מטרתו להעניק "קשר עמוק לאלוהים" עבור "ישראלים צעירים שהתנתקו משורשי אמונתם"

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הפעילות של המרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל, השבוע
מתחם הפעילות של המרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל, השבועצילום: מוטי מילרוד

משרד החינוך יממן תוכנית מנהיגות באריאל המבוססת על תכנים מהמקרא ופותחה על ידי נוצרים אוונגליסטים. בתוכנית הניסיונית, שתתקיים במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל, צפויים להשתתף 4,000-3,000 תלמידי תיכון ישראלים, והמימון משוריין לתלמידים ממוצא אתיופי. דוברת משרד החינוך אישרה כי אכן נחתם חוזה בסכום של כמיליון שקל.

המטרה העיקרית של המרכז באריאל, לפי האתר של חברת JH Israel השייכת ליוזמי התוכנית, היא להעניק למשתתפים "קשר עמוק יותר לאלוהים באמצעות אימוץ מורשתם התנ"כית והתרבותית". קהל המטרה, מציין האתר, הוא "ישראלים צעירים שהתנתקו משורשי אמונתם" — תופעה שאותה מכנים בחברה "משבר". המוסד באריאל, כך נכתב, נמצא בחזית הנבואה התנ"כית המתגלה בישראל המודרנית.

יוזמת התוכנית היא הת'ר ג'ונסטון, המייסדת והמנהלת של US Israel Education Association, שדולה אמריקאית התומכת במפעל ההתנחלויות ומתנגדת לרעיון של מדינה פלסטינית עצמאית. הארגון שולח לגדה המערבית נציגים מהקונגרס על מנת להפגיש אותם עם בכירים בהתנחלויות, בניסיון להשפיע על משרד החוץ האמריקאי.

ג'ונסטון ובעלה, הכומר ברוס, הם הבעלים והמנהלים של JH Ranch, אתר נופש נוצרי בצפון קליפורניה. חברה-אחות ישראלית בשם JH Israel, שהקימו השניים למטרת גיוס כספים, בנתה באריאל את המרכז הארצי לפיתוח מנהיגות. השניים היו חבריו של ראש עיריית אריאל לשעבר, רון נחמן, שמת לפני כחמש שנים. הוא העניק להם את הקרקע שעליה הוקם המוסד, וקבור בתחומו.

המרכז, המשתרע על שטח של 526 דונם וכולל מסלולי מכשולים, נפתח ב–2010 ומנוהל על ידי חברה המסונפת לעיריית אריאל. לדברי המנהל ערן גלזר, בתוכנית משתתפים כ-5,000 תלמידים בכל שנה. עד כה, המשתתפים היו צריכים לשלם את שכר הלימוד, אך מהשנה יממן משרד החינוך את הלימודים. המרכז מספק גם תוכנית מיוחדת לצה"ל ולכוחות הביטחון.

ג'ונסטון סירבה להתראיין, אך באתר האינטרנט של JH Israel ניתן לקרוא הצהרה המתפארת בחוזה החדש שנחתם עם הממשלה. לפי האתר, הארגון הוא הספק המוכר היחיד של "תכני הנהגה ותנ"ך" בעבור משרד החינוך של ישראל. במשרד החינוך לא השיבו לשאלה אם אכן אין ספק נוסף.

משרד החינוך ביקש שהחוזה יהיה פטור מתהליך הגשת המכרזים הרגיל, בטענה שהמוסד באריאל מספק חבילה של פעילויות גופניות וחינוכיות שאינן זמינות במקומות אחרים. בקשתו אושרה על ידי אגף החשב הכללי. באתר של משרד החינוך מופיעה המלצה למרכז הארצי לפיתוח מנהיגות, אם כי האתר אינו מזכיר את הקשר הנוצרי-האוונגליסטי שלו. הקשר הזה גם אינו מוזכר בבקשה לפטור את המשרד מהגשת מכרז.

מעורבות אוונגליסטים בתוכניות של משרד החינוך היא נדירה. לפני שנים אחדות דחה משרד החינוך מימון של 40 מיליון שקל מארגון International Fellowship of Christians and Jews — המגייס כספים בעיקר מאוונגליסטים — עבור תוכנית למחנות קיץ. ההחלטה התקבלה בתגובה להתנגדות הורים חרדים שעתרו לבג"ץ.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מפעיל תכניות מנהיגות רבות ומגוונות בכל רחבי הארץ. מרכז המנהיגות באריאל נבחן על ידי המשרד על רקע הייחודיות הרבה שלו.  במסגרת ההכשרה, בני הנוער גם נפגשים עם בני נוער מהמגזרים האחרים כדי להכיר את גווניה של החברה הישראלית. הדגש בהכשרה מתמקד בעיקר בבני נוער יוצא הקהילה האתיופית כדי ליצור בקרבם עתודת מנהיגות בחברה הישראלית. יצוין כי לתוכנית אין זיקה לתוכנית הפועלת בקליפורניה. כמו כן, שלא במסגרת ההתקשרות המשרד אינו מתקצב את המקום. המשרד פועל אל מול עיריית אריאל והמרכז הקהילתי גוונים".

המשרד לא השיב על השאלה אם אין בעיה בקידום ומימון תוכנית שפותחה על ידי נוצרים אוונגליסטים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ