פסק דין חריג בבית הדין הרבני: האב של הסרבן ייקנס ב-5,000 שקלים ביום עד שיינתן גט

פסק הדין ניתן לאחר שהדיינים השתכנעו ששיקר כשטען שניסה לגרום לבנו לתת גט. הוצאות הושתו גם על עורכי דינו בגין התנהגות בלתי הולמת. "הוא מעגנה האמיתי של האשה ועושה כל שביכולתו להנציח את עגינותה", פסקו הדיינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני בתל אביב, ב-2010
בית הדין הרבני בתל אביב, ב-2010צילום: מוטי מילרוד

בית הדין הרבני בתל אביב קנס היום (חמישי) בפסק דין חריג את אביו של סרבן גט, ופסק הוצאות משפט גם על עורכי דינו באופן אישי. הדיינים הטילו על האב קנס יומי מ-2 בספטמבר בסך 5,000 שקלים על כל יום שבו התובעת לא תקבל גט. 

עוד הושתו על האב הוצאות משפט חריגות בסך 50 אלף שקל. על באי כוחו, הטוען הרבני משה מיטלמן ועו"ד יעל נגר, הוטלו הוצאות משפט אישיות בסך עשרת אלפים שקלים לכל אחד. ההחלטה צפויה לעבור לעיונה של נשיאת בית המשפט העליון. בנוסף, קבעו הדיינים כי אם הגט לא יינתן בקרוב, הם ימנו כינוס נכסים על נכס נדל"ן של האב שהוטל עליו עיקול.

הזוג, תושבי ארה"ב, ביקרו בישראל ב-2005. בעת הביקור לקתה האשה באירוע מוחי, ובזמן שהיתה במצב רפואי קשה, החליט הבעל לנטוש אותה ואת שני ילדיהם. מאז נעלמו עקבותיו, בחסות משפחתו ובחסות הקהילה החרדית אליה הוא משתייך. פסקי דין שחייבו אותו להעניק גט לאשתו לא הועילו. סיפורם של הזוג עלה לכותרות בשנים האחרונות לאחר שבית הדין החל להתמקד באב ובהשפעתו על הבן.

הוריו של הבעל מתגוררים בארה"ב. האב הוא איל הון ותורם מרכזי לחסידות ערלוי שמרכזה בירושלים, ובשל כך זכה הבעל במשך השנים להגנה של הקהילה בישראל ובארה"ב. בביקור שקיימו הורי הבעל בישראל, הם זומנו להתייצב בבית הדין בתל אביב כדי לברר עמם את סיבת היעלמותו, וכן להגיב לעדויות שנשמעו בבית הדין על חלקם המרכזי בהיעלמות ובהשתמטותו מתשלום מזונות לאשתו.

במהלך שהותם של ההורים בישראל הוצא נגדם צו עיכוב יציאה מהארץ, ודרכוניהם הוחרמו כדי ללחוץ עליהם להתייצב ולהעיד בפני בית הדין. מאז התנהלו דיונים רבים בבית הדין הרבני בתל אביב, בבית הדין הרבני הגדול ובבג"ץ, כאשר בכל הזמן הזה אביו של סרבן הגט עדיין בארץ. בית הדין הגדיל לעשות ואף גזר על אביו של הסרבן מאסר בפועל של 30 יום, אך כל אלו לא עזרו - והאשה עדיין מסורבת גט.

פסק הדין שקבעו הדיינים הרב שלמה שטסמן, הרב אייל יוסף והרב עידו שחר נגד האב הוא חסר תקדים. לדבריהם, הפסיקה נקבעה כיוון שהשתכנעו שהאב תמך בעיגון. "לאחר הליך ממושך ומורכב הגענו לכלל מסקנה כי הנתבע ממשיך לעמוד מאחורי עיגון כלתו וכי אין כל ממש בטענותיו כי פעל לשכנע את בנו לתת גט", אמרו.

"נאמר בבירור: הנתבע הוא מעגנה האמתי של האשה והוא עושה כל שביכולתו להנציח את עגינותה", הדגישו בפסק הדין נגד האב. לדבריהם, "קשה לקבוע מהו המניע הרציונלי המדויק והברור של התנהלותו האכזרית של הנתבע, אך נראה כי פעולותיו נובעות מיצר נקמנות עז ההולך ומתגבר עם התמשכות ההליך ועיכוב יציאתו מן הארץ".

בנוגע להוצאות המשפט שהוטלו על עורכי הדין, כותבים הדיינים כי הם "התנהלו במהלך ההליך באופן שאינו הולם מייצגים משפטיים בפני מוסד שיפוטי. הדבר בא לידי ביטוי בהתנהלות פרועה במהלך הדיונים, בהטחת אמירות חצופות ובהשתלחות בבית הדין". מיטלמן מסר בתגובה: "איני נוהג להתייחס להליכים המתנהלים בבית הדין".

פרופ' אביעד הכהן, המייצג את האשה המסורבת עם עו"ד אסנת שרון מארגון 'יד לאשה' גם בבג"ץ, שם מתנהלים הליכים מקבילים, שיבח את החלטת בין הדין הרבני ומסר בתגובה: "הכל מודים שלאחר כל כך הרבה שנות סבל הגיע הזמן שיינתן גט לאשה והיא תצא לחופשי מ'מאסר העולם' שבו היא נתונה. פסק הדין שלפיו חמיה שותף למעשה העיגון מטילה אות קלון על כל השותפים למעשי עיגון ומתיימרים להיראות כשומרי מצוות בה בשעה ששותפים למעשי עוולה נוראיים".

ממשפחת האב נמסר בתגובה: "האב הביע שאט נפש מסרבנות בנו, ואף הציג בפני בית הדין עדויות חד משמעיות רבות, כגון עדותו של חתן פרס ישראל הרב יצחק גרוסמן, לפיהן לאב אין כל שליטה על בנו הסורר, אשר ממילא עזב את החסידות ואינו הולך בדרכיו. בית הדין בחר להתעלם משלל העדויות שהציג האב, ואף ביקש לפגוע בזכותו החוקתית הבסיסית לייצוג, כאשר הטיל הוצאות אישיות בלתי סבירות על באי כוחו". עוד נמסר מהמשפחה כי בכוונתם לערער על ההחלטה בפני בית הדין הרבני הגדול.

גורם בסביבתו של האב אמר ל"הארץ" כי "הבן לא מקשיב לבקשות האבא. מדובר בילד שכמעט ולא נמצא בקשר עם המשפחה. הוא מוכן לתת גט לאשה רק בארה"ב מאחר ומבחינתו רק כך יוכל להבטיח הסדרי ראייה עם ילדיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ