בלחץ משרד רה"מ: הרחבה המעורבת בכותל תורחב בחסות תקנות הנגשה לנכים

המהלך אפשר אישור של התוכנית ללא דיונים בוועדות התכנון. היועץ המשפטי לעירייה התנגד לקידום התוכנית בטענה שהיא נרחבת ורגישה, אך אישר אותה לפני כשבוע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללת ברחבה המעורבת
מתפללת ברחבה המעורבתצילום: אוליבייה פיטוסי
חיים לוינסון

עיריית ירושלים אישרה תוכנית של רשות העתיקות להרחבת רחבת התפילה המעורבת בכותל המערבי. לאחר לחצים מצד אנשי משרד ראש הממשלה, אושרה התוכנית באמצעות תקנה המאפשרת עבודות להתאמת מבנים לבעלי מוגבלויות, ללא היתר בנייה. 

בעבר הכשירה המדינה בכותל רחבת תפילה מעורבת בשם "עזרת ישראל". בעקבות ביטול מתווה הכותל, התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו להגדיל את הרחבה. ארכיאולוגים עתרו לבג"ץ בטענה שהעבודות באתר אינן חוקיות, ונתניהו חשש שאם לא יימצא פתרון, יכשיר בית המשפט תפילה מעורבת ברחבת הכותל המרכזית - פסיקה שעלולה להביא למשבר חמור עם הסיעות החרדיות. מאז פעלו במשרד ראש הממשלה להכשיר בדיעבד את הרחבה המעורבת ולהגדיל אותה. השרות מירי רגב ואיילת שקד התפטרו מהוועדה שהיתה אמורה לאשר את התוכנית, ולאחר מכן ניתן לה אישור עקרוני. 

התוכנית שהגישה רשות העתיקות לעיריית ירושלים, ושנחשפת כעת לראשונה, כוללת הרחבה של רחבת התפילה לצד שביל הגישה לאתר והתקנת אביזרים שיאפשרו גישה לנכים. בראשית אוגוסט נערך דיון בתוכנית בהשתתפות מהנדס העיר ירושלים ושלושה נציגים של משרד ראש הממשלה בראשות ראשת אגף תקציבים ופרויקטים, דרורית שטיינמץ. לדברי מקורות שנחשפו לתכני הפגישה, שטיינמץ לחצה לאשר את התוכנית מכוח תקנות המאפשרות לבצע עבודות להנגשת אתרים לנכים, כדי לחסוך תהליכים ביורוקרטיים. הדבר אינו מחייב דיונים בוועדות התכנון.

נציג היועץ המשפטי של העירייה הביע התנגדות למהלך, בטענה שמדובר בתוכנית נרחבת ורגישה, שאי אפשר "להכניס" למסגרת ההנגשה. למרות זאת, לפני כשבוע התקבל האישור מהיועץ המשפטי, עורך הדין אלי מלכה. 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה למהלך כי "איש לא הביא לידיעת הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים את נושא ההרחבה, שכן אין מנהלים איתנו משא ומתן ענייני בגובה העיניים מזה זמן. אם אכן אלו הם פני הדברים – הרחבת הרחבה בחסות תקנות הנגשה לנכים אזי זו היא תוצאה ישירה של חוסר המנהיגות שהופגנה בעת הקפאת מתווה הכותל והכניעה לזגזוג המביך ולשקרים של המפלגות החרדיות והממסד הרבני".

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל אמר: "אני מרוצה מהשורה התחתונה שאומרת שבסופו של דבר תורחב עזרת ישראל, כיום ישנם לא מעט ימים בשנה בהם לא ניתן עוד להזמין מקום לטקסי בר ובת מצווה במקום. עם זאת, זה רחוק ממה שסוכם במתווה הכותל  ואני חייב לומר שהייתי מרוצה יותר לו הדבר היה נעשה בצורה ממלכתית יותר. האישור המיוחד הזה נותן לנו קצת תחושה של גנבים בלילה".

מעיריית ירושלים נמסר: "היועץ המשפטי לעירייה קבע בחוות דעתו כבר ב-15 באוגוסט כי הואיל ומדובר בעבודות נגישות בעלות חשיבות גבוהה לציבור, שקיבלו ביטוי בחקיקה ובחינתן תואמת את הוראות דיני התכנון והבנייה, ניתן לבצען באישור מהנדס העיר וללא צורך בהיתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ