המשטרה השאירה בתפקידו את הרב שחתם על מכתב הרבנים נגד קהילת הלהט"ב

רפ"ק יואל שם טוב, המשרת כרב במשמר הגבול, ננזף לאחר ששמו הופיע במכתב תמיכה ברב שתקף זוגות חד מיניים. המשטרה: "הובהר לרב כי עליו להימנע מהבעת דעת בפומבי בנושאים פוליטיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב נגד חוק הפונדקאות, בחודש שעבר
הפגנה בתל אביב נגד חוק הפונדקאות, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה נזפה בקצין ששמו הופיע במכתב הרבנים נגד הקהילה הלהט"בית שפורסם לפני כחודש, אך השאירה אותו בתפקידו. בהודעת המשטרה שפורסמה אמש (שני) נכתב כי הובהר לרב-פקד יואל שם-טוב, רב יחידות מג"ב צפון ומג"ב חוף, כי "עליו לנהוג בממלכתיות ולהימנע מהבעת דעה בפומבי בנושאים מדיניים או פוליטיים כפי שמצופה מכל שוטר". שמו של שם-טוב הופיע במכתב, שנועד לתמוך ברב ירושלים אריה שטרן לאחר שספג ביקורת ציבורית על התבטאויותיו לגבי ילדים של זוגות חד-מיניים.

בעקבות פניית "הארץ" למשטרה הוחלט להעמיד את שם-טוב, שתחתיו משרתים גם שוטרים בשירות חובה, לדין משמעתי. עם זאת, בדוברות המשטרה סירבו למסור את תוצאות הדיון בטענה כי מדובר בסוגיה אישית.

במכתב תשובה ממג"ב שהועבר דרך השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) לאחר פרסום הדברים, עולה כי שם-טוב טען ששמו "שורבב בטעות" למכתב הרבנים נגד הקהילה הלהט"בית. עם זאת, בשיחה עמו התברר כי הוא אכן הביע דעתו בנושא באופן פומבי ללא קבלת אישור לכך.

ל"הארץ" נודע כי שם-טוב חתום על מכתב נוסף שנשלח ביולי לשרת המשפטים איילת שקד, שבו דרשו רבנים מהציונות הדתית להימנע מאישור רחבה רפורמית במתחם הכותל המערבי. לדברי הרבנים, הרחבה היא "חטא על פשע במקום בו הוקצה כבר מקום תפילה לתנועה אנטי-ציונית, שפוגעת בקודשי ישראל ומעודדת התבוללות של בני עמנו".

ח"כ רויטל סוידצילום: דודו בכר

ח"כ סויד מסרה בתגובה: "קצין משטרה לא יכול להיות חתום על מכתב שקורא לקהילת הלהט"ב 'סוטים' שנוקטים ב'טרור אגרסיבי'. הטענה ששמו של הרב שורבב בטעות היא מופרכת, ומופרך עוד יותר שנפלה על אוזניים קשובות. תמוה שהמשטרה רואה בנטיותיו המיניות של אדם עניין פוליטי או מדיני וחמור מאוד שהצעדים המשמעתיים שננקטו נגד קצין המשטרה רק 'מבהירים לו את הנהלים'".

במכתב התמיכה בשטרן נכתב בין היתר כי עם דעתו מזדהה "הרוב הבריא במדינת ישראל שמזועזע מההתגרות ואובדן הדרך של ארגוני התועבות". במכתב הוגדרו אירועי הגאווה כ"מצעדי תועבה" ונכתב כי יש בישראל ישנו "ניסיון להרוס את מושג המשפחתיות ולהפוך את הסוטים לגיבורים".

על המכתב חתמו בין היתר שורה של רבנים מובילים בציונות הדתית ובציבור החרדי-לאומי ובהם הרבנים צבי טאו, דב ליאור ושלמה אבינר. לצד שמם, הופיע גם שמו של שם-טוב עם תוארו כרב במשטרה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאחר בירור שנעשה במג"ב הוחלט להעמיד לדין משמעתי את הקצין אך מדובר בהליך השיפוט המשמעתי - 'דן יחיד' שאינו פומבי ועל כן לא נוכל להתייחס להליך ולתוצאותיו. לצד זה, חשוב לנו להדגיש כי מצופה מכל שוטר להתנהג בניטרליות הנדרשת בכל נושא, כראוי במדינה דמוקרטית ולא ראוי כי שוטר ישתתף בשיח ציבורי באופן פעיל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ