איילון דרום נחסם לתנועה מהרצליה למחלף השלום בשל הפגנת הנכים

המפגינים דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. בפברואר אושר תיקון לחוק שהגדיל את הקצבאות בהדרגה, אך בפועל רוב הנכים קיבלו השנה תוספת של 470 שקלים לקצבתם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים סמוך לעזריאלי, היום
מפגינים סמוך לעזריאלי, היוםצילום: מוטי מילרוד

נתיבי איילון נחסמו הערב (שלישי) לתנועה במשך חצי שעה בקטע שבין מחלף שבעת הכוכבים למחלף השלום בשל הפגנת הנכים, הדורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום. עוד נחסם לתנועה צומת הרחובות השלום ויגאל אלון בתל אביב. בנוסף, עשרות מפגינים חסמו את התנועה ליד מגדלי עזריאלי בתל אביב, בצומת הרחובות קפלן ומנחם בגין. מהמשטרה נמסר כי כל הכבישים שנחסמו לתנועה נפתחו, מלבד רחוב גבעת התחמושת ממזרח למערב ורחוב קפלן ממערב למזרח בתל אביב, שעדיין חסומים.

בפברואר אושר תיקון לחוק שהגדיל את קצבאות הנכות, לאחר שקצבת הנכות הבסיסית בישראל לא עודכנה קרוב לשני עשורים ונשחקה בשיעור של עשרות אחוזים ביחס לשכר הממוצע במשק. העלאת הקצבאות תתבצע בכמה פעימות, כשעד לשנת 2021 תעלה קצבת הנכות הבסיסית מ-2,342 שקלים ל-3,700 שקלים, באמצעות 4.3 מיליארד שקלים שהוקצו לצורך כך. בפועל התוספת לכל נכה ב-2018 הסתכמה בכ-470 שקלים. לחלק קטן מהנכים, בעלי אחוז הנכות הרפואית הגבוה ביותר, הועלתה הקצבה ב-770 שקלים. 

מפגינים חוסמים את התנועה סמוך לעזריאלי, היוםצילום: מוטי מילרוד
מפגינים סמוך לעזריאלי, היוםצילום: מוטי מילרוד
מפגין חוסם את התנועה סמוך לעזריאלי, היוםצילום: מוטי מילרוד

גולת הכותרת של החוק היא הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק מ-2021, מה שמבטיח שהקצבה תמשיך לגדול במאות שקלים מדי שנה. על אף שמדובר בתוספת משמעותית, ארגוני הנכים טוענים כי התוספת נדרשה בשל הזנחה והפקרה של כמעט שני עשורים שבהם לא גדלו הקצבאות כלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ