סטודנטים זרים באוניברסיטת אריאל יתוקצבו במסלול שמל"ג לא אישרה

הוועדה לתכנון ותקצוב תעניק מלגות לדוקטורנטים מחו"ל, אך הלימודים אושרו רק בשלוחה של המועצה להשכלה גבוהה בגדה. גורמים במערכת: ניסיון לקדם תוכנית שלא נבדקה

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס אוניברסיטת אריאל ב-2016
קמפוס אוניברסיטת אריאל ב-2016צילום: רויטרס

דוקטורנטים זרים באוניברסיטת אריאל יוכלו לקבל מלגות מהמועצה להשכלה גבוהה, שלא אישרה את תוכנית הדוקטורט של האוניברסיטה. הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) פרסמה לאחרונה הודעה על תוכנית מלגות חדשה לדוקטורנטים מחו"ל המגיעים לישראל לשנה במסגרת לימודיהם לתואר שלישי, ואוניברסיטת אריאל נכללה במוסדות שהתוכנית תפעל בהם.

לדברי גורמים במערכת ההשכלה הגבוהה, מדובר בניסיון "לזרז, בדלת האחורית, את ההכרה בלימודי הדוקטורט באריאל", המעיד כי הוות"ת "הפכה לחותמת גומי של הדרג הפוליטי".

"מטרת התוכנית הינה חיזוק המחקר בארץ וקידום קשרי מחקר בינלאומיים בין חוקרים וקבוצות מחקר בארץ ובחו"ל", נכתב בהודעה, שפורסמה לפני כשבועיים. באחד מסעיפיה נכתב כי היוזמה מיועדת "לכל אחת משמונה האוניברסיטאות שמקיימות תוכנית לדוקטורט" – האוניברסיטה העברית בירושלים, תל אביב, באר שבע, חיפה ובר-אילן, והטכניון ומכון ויצמן – וכן אריאל.

ות"ת, החשובה בוועדות המל"ג, אחראית על תקציב של כ–11 מיליארד שקל. את לימודי הדוקטורט באריאל אישרה בעבר המועצה להשכלה גבוהה בגדה המערבית (מל"ג־יו"ש), הפועלת מכוח צו צבאי. גורמים הבקיאים בפרטים מספרים כי לאישור התוכנית לא קדם שום דיון על לימודי הדוקטורט באריאל — לא בוות"ת ולא במל"ג־ישראל.

סביב תארי הדוקטור והפרופסור שמעניקה אריאל מתנהל ויכוח רב־שנים: בעוד שבמל"ג אמרו, לפחות בתקופה שלפני בנט, כי התארים לא קיבלו אישור כנדרש בחוק (ולכן התוקף שלהם דומה לזה של תארים מחו"ל), טענו באריאל כי הלימודים והענקת התואר הם תארים ישראליים לכל דבר, בהתאם לאישור שקיבלו ממל"ג־יהודה ושומרון. אתר האינטרנט של אריאל מציין 18 תחומי לימוד לדוקטורט, בהם הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, מורשת ישראל, עבודה סוציאלית וחינוך. רשימת המנחים שרשאים להנחות סטודנטים לתואר שלישי כוללת 60 מרצים.

יו"ר מל"ג־יו"ש, פרופ' עמוס אלטשולר, אמר השבוע כי "אישרנו לאנשים מסוימים (באריאל) ללמד לדוקטורט, ועל סמך קריטריונים מסוימים, כמו הנחיה לתואר שלישי באוניברסיטאות אחרות". ואולם, במסמכים פנימיים שהגיעו לידי "הארץ" טען פרופ' אלטשולר כי עם ההכרה הקבועה של מל"ג־יו"ש באריאל כאוניברסיטה שהתקבלה ב-2012, פג תוקף גם אותן הגבלות על לימודי הדוקטורט. עמדה דומה הביעו גם באריאל, כאשר מסרו ל"הארץ" ב-2015 כי ב"סיכום עם ות"ת נקבע כי לא יוענקו תארי דוקטורט עד יולי 2012 – מועד בו שודרגה אריאל למעמד קבוע כאוניברסיטה".

מל"ג־יו"ש, האחראית על המוסדות האקדמיים שמעבר לקן הירוק, פועלת מכוח צו של אלוף פיקוד המרכז. חבריה הם אנשי ציבור המזוהים עם הימין ופרופסורים ישראלים שמילאו או ממלאים תפקידים במערכת ההשכלה הגבוהה. בתחילת השנה קידם השר בנט תיקון לחוק, המרחיב את סמכות המל"ג גם על מוסדות בשטחים. התיקון ייכנס לתוקף בפברואר 2019. עד אז יצטרכו במל"ג ישראל להחליט אם הם מסתמכים על ההחלטות שקיבלה מל"ג־יו"ש או פותחים בבדיקה עצמאית של תוכניות הלימוד והתארים.

ככל הידוע, עד כה דנה מל"ג רק במספר קטן של תוכניות של אריאל לתואר שני. גורמים שונים העריכו כי על המל"ג יופעלו לחצים לאשרר את החלטות מל"ג־יו"ש, "הנחשבת למקילה יותר", כפי שניסח זאת אחד הגורמים.

בוות"ת הסבירו השבוע כי אריאל מעניקה תארי דוקטורט בהתאם להכרה של מל"ג־יו"ש, אך גם ש"הליך אשרור התארים במל"ג טרם הושלם". "ההסתתרות של ות"ת מאחורי מל"ג־יו"ש היא בעייתית", מסביר מקור המעורה בפרטים, "ות"ת היא גוף הפועל במסגרת המל"ג: לא יכול להיות שהוא יתקצב תוכנית שלא נבדקה ופועלת אולי בהתאם לסטנדרטים אחרים מאלה המסדירים את לימודי הדוקטורט בכל האוניברסיטאות האחרות, ועוסקים לדוגמה ברמה הנדרשת של תשתיות מחקר".

גורם אחר הוסיף כי "האפשרות ללמד לדוקטורט ולהעניק את התואר לא נובעת רק מעצם ההכרה במוסד כאוניברסיטה, אפילו אם את ההכרה העניק גוף שפועל מכוח חוק צבאי. אין תוקף לטענה שמרגע שהוכרה כאוניברסיטה, אריאל רשאית ללמד לדוקטורט כמו מוסדות אחרים בעלי ניסיון והכרה של עשרות שנים. אסור שזה יעבוד ככה". הגורם הביע חשש כי תקצוב תוכנית המלגות בידי ות"ת היא "ניסיון לקבוע עובדות בשטח — בלי שאלות וללא דיון מהותי, הלימודים האלה צועדים עוד צעד בדרך להפוך למציאות קיימת שאף אחד לא מערער עליה".

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" פרוטוקול הישיבה המכרעת בוות"ת, שהתכנסה באמצע חודש יולי, בה אושרה הקמת פקולטה לרפואה באריאל. מהדיון עולה כי ההחלטה התקבלה בנוהל מזורז, בלי תשובות על שאלות קשות בנוגע לתקציב המוצע ולרמה האקדמית, ולפני שהתקבלו נתונים הכרחיים על תהליך ההכשרה. ההתנגדות שהביע הדרג המקצועי נדחתה על ידי יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, ששר החינוך נפתלי בנט האריך את מינויה כמה שבועות קודם לכן. בתגובה לביקורת מקצועית, היא הסבירה כי "לפעמים צריך להתחיל תוך כדי עבודה".

ההכרה של ות"ת בדוקטורט באריאל מצטרפת לאישור אחר שהעניקה ות"ת, בלחץ השר בנט, לבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה להעניק תואר שלישי. לצד הטיעונים המקצועיים בעד או נגד שני המהלכים, מקורות מציינים גם כי שני המוסדות נהנים מתמיכה נדיבה של בעל "ישראל היום", שלדון אדלסון. איל ההימורים האמריקאי ושר החינוך נפגשו בשבוע שעבר בטקס לציון חנוכת הפקולטה לרפואה באריאל, שאמורה להיפתח בעוד כשנה.

מוות"ת נמסר בתגובה כי "מל"ג־יו"ש אישרה לאוניברסיטת אריאל להעניק תואר שלישי, והיא הגורם המוסמך לכך על פי דין. ות"ת, האמונה על תקצוב מוסדות להשכלה גבוהה גם בשטחי יהודה ושומרון, מתקצבת את כלל הפעילות — לרבות מלגות ומענקים לחוקרים במוסדות אלה". בהתייחס לאישור ללמד לתואר שלישי, נמסר בתגובה מאריאל כי "עם קבלת הסטטוס של מרכז אוניברסיטאי (ב-2006, א"ק) אישרה מל"ג־יו"ש הנחיה אישית, על סמך קריטריונים, על ידי חוקרים בכירים בעלי ניסיון ופעילות מוכחת ומוצלחת בעבר". עוד נמסר מאריאל כי "אין למחלקה כלשהי רשות להעניק דוקטורט באופן גורף".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ