תושבים בדרום ת"א הפגינו נגד מבקשי מקלט וקראו לעברם: "יאללה לאריתריאה"

הארגונים "אם תרצו" ו"ישראל שלי" הצטרפו להפגנה, שארגנו תושבים מדרום העיר. המוחים שרפו תמונות של שר הפנים דרעי ונשאו שלטים שעליהם נכתב "הבטחת גירוש, קיבלנו זירת מלחמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים שורפים את תמונתו של דרעי בדרום תל אביב, אתמול
מפגינים שורפים את תמונתו של דרעי בדרום תל אביב, אתמולצילום: דודו בכר

כ-200 בני אדם הפגינו הערב (חמישי) בדרום תל אביב בדרישה לגרש מבקשי מקלט, וקראו לעברם "יאללה הביתה" ו"יאללה לאריתריאה". ההפגנה נערכה במלאות שנה לביקורו המתוקשר של נתניהו באזור, שבו הבטיח לפעול למען פתרון מצוקתם של התושבים, תחת כותרת "סופי מחכה לביבי - הבטחות צריך לקיים", אזכור לקשישה שנפגשה עם נתניהו בביקור.

להפגנה, שארגנו תושבים בדרום תל אביב, הצטרפו ארגוני הימין "אם תרצו" ו"ישראל שלי". מערכת הכריזה השמיעה ברצף ציטוט של נתניהו האומר "אנחנו מחזירים את דרום תל אביב לתושבי ישראל". המפגינים, שצעדו מאזור התחנה המרכזית החדשה למדרחוב נווה שאנן, נשאו שלטים שעליהם נכתב "אנחנו חיים באפריקה" ו"הבטחת גירוש קיבלנו זירת מלחמה". בעת הצעידה הם דפקו על דלתות של עסקים, וכמה מהם קרעו ושרפו תמונות של שר הפנים, אריה דרעי.

שפי פז, מובילת המאבק למען הגירוש, אמרה בנאומה בהפגנה: "נתניהו, לפני שנה ושלושה חודשים אמרת לי (בפגישה ביניהם) 'אני מבטיח', ופחדתי נורא להאמין לך. ואז לפני שנה (בביקור) בדיוק חייכת ואמרת 'ראית? הבטחתי אז קיימתי'. ואז חזר הפחד, עד אפריל, כשהכל קרס (הסיכום על העברת חלק ממבקשי המקלט למדינות המערב ונסיגת הממשלה ממנו)". פעיל נוסף, דורון אברהמי, אמר: "אנחנו לא בכיס של נתניהו ולא בכיס של אף מפלגה. מי שירים את הכפפה ויגרש את המסתננים הפולשים יקבל את הקול שלנו". 

מפגינים בדרום תל אביב, אתמולצילום: דודו בכר

מנכ"ל אם תרצו מתן פלג אמר בהפגנה: "זה כבר לא רק דרום תל אביב או נתניה או אילת, החזית מתרחבת. אריתראים הביתה! מי בעד איחוד משפחות?". ויכוח התגלע בין מארגני ההפגנה כשחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ביקש לנאום בה. חברת מועצת העיר תל אביב, סוזי כהן צמח, התנגדה לכך וקראה: "אף פוליטיקאי לא ידבר פה. הם עשו משהו? מסתנן אחד יצא מפה?".

השר לשירותי דת, ח"כ דוד אזולאי מסיעת ש"ס גינה בחריפות את שריפת תמונתו של דרעי. בציוץ בטוויטר כתב: "אני מזועזע משריפת תמונתו של שר הפנים הרב אריה דרעי אמש בהפגנת תושבי דרום ת'א. מדובר במעשה נפשע חמור ביותר. ההסתה הפרועה אינה במקומה כנגד השר דרעי שפועל רבות למען התושבים. אני קורא לגורמי האכיפה לפעול בבהילות נגד העבריינים שעשו זאת ולמצות את הדין עמם".

שר התיירות יריב לוין התייחס גם הוא לשריפת התמונה ואמר: ״ראש הממשלה ושר הפנים עושים כל מאמץ על מנת לפתור את בעיית המסתננים, והמחאה המופנית כלפי השר דרעי אינה מקובלת, אינה לגיטימית וראויה לכל גינוי. האחריות למצב מוטלת על כתפי בג״ץ אשר פעם אחר פעם מטרפד כל ניסיון חקיקה אשר יביא לפתרון הסוגיה".

ח"כ נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני מסרה כי "עצוב מאוד שהתושבים מאפשרים לארגונים שמתמחים בהפצת שנאה ופילוג להסיט את האש תרתי משמע מהבעיה עצמה להבערת תמונתו של שר הפנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ