המדינה סירבה להצעת הפשרה של בג"ץ: לא נקל ברישום זוג לסביות כאמהות

זוג נשים עתרו לבג"ץ בבקשה להשוות את תהליך רישום ההורות לזה הקיים אצל זוגות הטרוסקסואלים. המדינה דחתה את הצעת השופטים לאפשר לרשום ילדים של זוג לסביות לאחר בחינה של פקיד ולא בצו משפטי, וכעת בית המשפט יידרש להכריע בעניין

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנות הזוג אורלי ורוית וייסלברג־צור בהפגנה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, ביולי
בנות הזוג אורלי ורוית וייסלברג־צור בהפגנה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, ביוליצילום: תומר אפלבאום

המדינה הודיעה היום (שלישי) כי דחתה את הצעת הפשרה של בג"ץ להקל ברישום זוג אמהות לסביות כאמהות, וכעת השופטים יידרשו להכריע בעניין. העתירה, שהגישו בנות הזוג אורלי ורוית וייסלברג-צור, דורשת להשוות את תהליך רישום ההורות בקרב זוגות לסביים לתהליך המקובל בקרב הורים הטרוסקסואלים ולהסתפק בהצהרת האם ולא בצו בית משפט, כנדרש כיום.

על פי הצעת הפשרה שנדחתה, המדינה תקבל רישום של ילדים על בסיס הודעה שתימסר לבחינת פקיד מרשם הפנים בידי האם השנייה. פנייתן של בנות הזוג הוגשה לפני כשנתיים באמצעות עו"ד חגי קלעי, וביולי האחרון החליט בית המשפט כי על המדינה להשיב האם ישנה נכונות מצדה לקבל את ההצעה.

בתשובה שהעביר עו"ד נחי בן ארי הממונה על הבג"צים בפרקליטות המדינה, נמסר כי עמדת המדינה, לפיה לא ניתן להיענות לבקשתן של העותרות לרישום הורות ללא צו בית משפט, נותרה בעינה. זאת, בניגוד לתהליכי רישום הורות באימוץ או פונדקאות ובשונה מההצהרה בה מסתפקת המדינה במקרים של זוג הורים הטרוסקסואלים. עו"ד בן ארי ביקש מבג"ץ לדחות את העתירה.

יושבת ראש האגודה למען הלהט"ב, חן אריאלי, מסרה כי "מדינת ישראל שבה ומוכיחה כי אין לה שום כוונה להביא לשוויון זכויות עבור הקהילה הלהט"בית ובתשובתה לבג"ץ אומרת בפה מלא כי הורות להט"בית אינה נתפסת בעיניה כשוות ערך להורות הטרוסקסואלית ואין אף נכונות להתפשר בעניין זה". לדבריה, "משמעות התשובה של המדינה היא סטירת לחי לאלפי משפחות להט"ביות ולכל חברות וחברי הקהילה שמאסו בהיותנו אזרחים סוג ב'. זו מדיניות מסודרת של אפליה בחסות החוק ונשים לה סוף בעתירות, במאבקים, בשביתות ובהפגנות".

פרקליטן של בנות הזוג, עו"ד קלעי סיכם כי "הודעת משרד הפנים מצערת. במקום לנצל את ההזדמנות שניתנה לו על ידי בית המשפט, ולתקן את האפליה הבוטה של בנות זוג מאותו המין בהליכי רישום ההורות בכוחות עצמו, החליט המשרד לדבוק במדיניות פוגענית, שאינה משרתת כל תכלית. אנו תקווה כי בית המשפט יפסוק במהרה, ויאפשר לבנות זוג לרשום את הורותן מיד במעמד הלידה, בדומה להורים הטרוסקסואלים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ