30 הרוגים בשמונה חודשים: פועל כבן 60 מת בנפילה מגג בית ספר בעפולה

ההרוג, תושב ביר אל-מכסור, נפל מגובה 12 מטר ופונה באורח קשה למרכז רפואי העמק עם חבלה בראשו. המקרה דווח למשרד העבודה והרווחה

נעה שפיגל
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בבית הספר בעפולה, היום
זירת התאונה בבית הספר בעפולה, היוםצילום: דוברות משטרת ישראל

פועל כבן 60 מביר אל-מכסור מת היום (רביעי) בנפילה מגג בית ספר בעפולה. ההרוג, שנפל מגובה 12 מטר, פונה תחילה באורח קשה למרכז רפואי העמק בעיר, שם נקבע מותו. לפי מד"א, הפועל סבל מחבלה בראשו.

הפועל שנהרג היום הוא ה-30 במספר מתחילת 2018. המשטרה פתחה בחקירת התקרית, ואוספת ממצאים מזירת התאונה בבית הספר תדהר בעיר. דיווח על המקרה הועבר לחוקר מטעם משרד העבודה והרווחה.

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי, מסרה כי "העלייה התלולה במספר ההרוגים באתרי הבנייה מתחילת השנה משקפת משבר בטיחות חמור מאין כמוהו במצב בטיחות העובדים". זאת, לדבריה, "על רקע שורת כישלונות חמורים בהתנהלות משרד העבודה והרווחה בשנה האחרונה, בהם ניהולו השערורייתי של מנגנון הטלת העיצומים הכספיים החדש בשל הפרות בטיחות, אי פרסומם של מכרזים למשרות מפקחי בטיחות על אף כוח האדם הדל, אי פרסומו של מידע על תאונות לרבות הדוח השנתי לשנת 2017 ודו"ח חצי שנתי לשנת 2018, והוצאתם של מפקחי הבטיחות לחופשה מרוכזת בשבוע האחרון של חודש אוגוסט הקטלני".

בקו לעובד קראו למשרד העבודה להגדיל את מספר המפקחים בענף הבניה, "על מנת להגדיל את תדירות ביקורי הפיקוח באתרי הבניה. פיקוח תכוף יעלה משמעותית את אפקטיביות פעילות המנהל, וישפיע על הממוצע העלוב של הביקורים כיום - פקח המגיע לאתר אחת לשנתיים וחצי-שלוש. על משרד העבודה להפעיל את כלי הקנסות, שהופקד בידו, באופן יעיל ומרתיע - כך שקבלנים יתחילו לשלם את מחיר ההפקרות באתריהם".

מספר ההרוגים באתרי הבנייה מתחילת השנה גבוה משמעותית ממספרם בתקופה המקבילה אשתקד. בתגובה, פנתה הקבוצה למאבק בתאונות בניין ליו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) בבקשה לקיים דיון דחוף במשבר הבטיחותי החמור באתרי הבנייה והוא צפוי להתקיים בעוד כשבוע. "בדיון נדרוש יישום צעדים בהולים על ידי משרד העבודה בהם גיוס מפקחי בטיחות, חקיקת חירום שתאפשר סגירה ממושכת של אתרי בנייה בהן הפרות בטיחות נרחבות וחוזרות, פתיחת קו חם לתלונות הציבור והחלתו המידית של התקן האירופאי לפיגומים, על מנת להביא לשיפור מהיר במצב", אמרה תגרי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ