"מצמרר לשמוע אילו החלטות התקבלו פה": הושלם פרויקט שימור בית רה"מ בתל אביב

המבנה, שהוקם ב-1930, שימש את כל ראשי הממשלה מבן גוריון ועד שרון, וצפוי להיפתח בעתיד לציבור הרחב. "הקפדנו להיות נאמנים למקור", אמרה מנהלת השימור

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ראש הממשלה בבסיס הקריה בתל אביב
עופר אדרת
עופר אדרת

11 ראשי ממשלה - מדוד בן גוריון ועד אריאל שרון - ניהלו את ישיבותיהם בתל אביב בבית ראש הממשלה במחנה הקריה בעיר. המבנה הטמפלרי, שעל שולחנו דפקה גולדה מאיר במלחמת יום כיפור וקירותיו ראו את יצחק רבין מאשר את היציאה למבצע "אנטבה", הוא פיסת היסטוריה מקומית. השבוע, בתום שנתיים של תכנון ועבודה, הסתיים השימור שלו, והיום (רביעי) הוא נחשף לראשונה. בעתיד המבנה צפוי להיפתח לציבור הרחב.

"הקפדנו להיות נאמנים למקור, ולשמר את החיצוניות, את הפנים ואת הרוח של הבית", אמרה מנהלת פרויקט השימור, האדריכלית אסתי ספקטור, בסיור עיתונאים שנערך היום במקום. בין הפריטים המקוריים שחזרו כעת למבנה, בתום היעדרות של עשרות שנים, נמצאת הכורסא ששימשה את בן גוריון. לפני כ-30 שנה, כשבוצעו עבודות תחזוקה במבנה, הכורסא נלקחה והועברה ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון. "לאחרונה החזירו אותה במצב מעולה", אמרה ספקטור.

קרדיט: דובר צה"ל

לצד זאת, במבנה נשמרו גם הספריות וחלק מהספרים שעל המדפים, בהם ספר עם הקדשה של נחמיה ארגוב, שלישו הצבאי של בן גוריון. ניתן לראות את השימוש שנעשה בשולחן הגדול בו נערכו ישיבות הממשלה, ובכמה מהכיסאות עליהם ישבו השרים והמוזמנים האחרים. "אפשר להבחין בשריטות שעל הידיות שלהן", אמרה ספקטור.

את התיעוד ההיסטורי, ששימש את האדריכל של פרויקט השימור, דרור סולר, ביצעה האדריכלית ד"ר שרי מרק. "בקשתו של בן גוריון משנת 1948, שבית ראש הממשלה ישתלב גם בתכנון העתידי של הקריה, נענתה כעת, אחרי 70 שנה", אמרה.

חדר עבודה במבנה לאחר עבודות השימורצילום: דובר צה"ל

הבית המפואר (במונחי התקופה), שכלל שתי קומות ועליית גג, הוקם ב-1930 כבית המגורים של משפחת אברלה הטמפלרית במושבה שרונה. ב-1939 בני המשפחה עזבו את הבית ובהמשך הוא הולאם בידי הבריטים. עם תום המנדט מפקד חטיבת "קרייתי" של ההגנה, מיכאל בן גל ("ג'יימס") קבע את מושבו בבית הזה.

לאחר הכרזת המדינה, כשהוחלט שהממשלה תשב באופן זמני בקריה, נקבע הבית כמשכן ללשכת ראש הממשלה. עד 2006, תום כהונתו של שרון בתפקיד, השתמשו ראשי הממשלה במבנה זה בתור לשכתם בתל אביב. לאחר מכן הוא שימש אגפים שונים במשרד הביטחון וכעת ישמש מוזיאון היסטורי. "היה מצמרר לשמוע אלו החלטות התקבלו פה", סיכמה תא"ל אורלי שטרן מאגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, שניהל את פרויקט השימור. 

פנים המבנה לאחר השימורצילום: דובר צה"ל

ביום שישי במוסף "הארץ" תתפרסם כתבה נרחבת על ההיסטוריה של המבנה, פרי עטו של ההיסטוריון ד"ר ניר מן. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ