מספר המשפחות הממתינות לדיור הציבורי צפוי לגדול פי שלושה בתוך עשור

לפי דו"ח של משרד השיכון, ב-2028 ימתינו לדירות אלו 28 אלף משפחות. במשרד סבורים כי יש להגמיש את הקריטריונים שמקנים זכאות לדיור ציבורי, ובכך להוסיף 24,571 איש לרשימת ההמתנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיור ציבורי באור עקיבא, בפברואר האחרון

מספר המשפחות הממתינות לדיור ציבורי צפוי לגדול פי שלושה בתוך עשור - כך נכתב בדו"ח פנימי של משרד הבינוי והשיכון. מספר המשפחות הממתינות כיום הוא כ-9,000, ולפי החישוב שמופיע בדו"ח, מספרן צפוי להגיע לכ-28 אלף בשנת 2028.

מספר הממתינות כיום כולל הן את המשפחות שנמצאות בתור של משרד השיכון והן את אלו שבתור של משרד הקליטה. עם זאת, המספר אינו כולל למעלה מ-20 אלף ממתינים יחידנים בשני התורים ביחד, שגם מספרם צפוי לגדול.

הדו"ח, שהגיע לידי "הארץ" ועמותת ידיד, נכתב בשבועות האחרונים והוצג לאחרונה בפני צוות ההיגוי ליישום תוכנית "לגור בכבוד" לקידום הדיור הציבורי. לפי הדו"ח, התחזית ל-2028 תתממש בתנאי שקצב הוספת הדירות לדיור הציבורי יישאר זהה לשלוש השנים האחרונות, שבהן התווספו כ-2,000 דירות. אם המספר ישוב להיות אפסי כפי שהיה בעבר, התור צפוי לגדול. בנוסף, במשרד מעריכים כי בכל שנה מצטרפות כ-1,700 משפחות לתור הממתינות.

לפי הדו"ח, שיעור דירות הדיור הציבורי מכלל הדירות בישראל עומד כיום על 2.5%, והוא נמוך באופן משמעותי לעומת מדינות מערביות אחרות. לפי השוואה בינלאומית שמופיעה בדו"ח הבינוי והשיכון, 34% מהדירות בהולנד שייכות לדיור הציבורי, 26% באוסטריה, 22% בדנמרק, 18.7% בצרפת, 17.6% בבריטניה ו-4.3% בארה"ב. הדו"ח מציין כי אם המדינה תוסיף כ-7,200 דירות בשנה לפי תוכנית "לגור בכבוד", שיעור הדיור הציבורי מכלל הדירות יעלה ל-4.06%. עם זאת, אם המדינה לא תנקוט בצעדים להוספת דירות, השיעור יפחת ל-1.74%.

הפגנה למען דיור ציבורי מול משרדי עמידר בתל אביב, ב-2011צילום: מוטי מילרוד

שיעור הדירות בדיור הציבורי בישראל נמצא בירידה מתמשכת. שיעור זה היה כ-23% מכלל הדירות ב-1959, אולם הוא פחת במשך השנים משום שהמדינה הפסיקה לבנות דיור ציבורי נוסף, לא רכשה דירות חדשות ומכרה דירות לדיירים שגרו בהן. מספר הדירות במאגר הדיור הציבורי בשנת 2000 היה כ-107 אלף, וכיום הוא פחות מכ-60 אלף.

"חוסר הפתרונות לדיור ציבורי הוא פצצת זמן חברתית", אמר ל"הארץ" המשנה למנכ"ל ידיד, רן מלמד, "אם הממשלה לא תתייחס ברצינות להחלטה שקיבלה בדבר הכנת תוכנית חירום אמיתית ומתוקצבת, אנחנו צפויים לעשרות אלפי זכאים שייכנסו למצוקה כלכלית וקיומית".

בנוסף, הדו"ח מציין כי במשרד הבינוי והשיכון סבורים כי הקריטריונים שמקנים זכאות לדיור ציבורי נוקשים מדי. במשרד סבורים כי יש להגמיש את הקריטריונים, ובכך לכלול ברשימת הזכאים 24,571 בני אדם נוספים. מספר זה כולל 17,461 נכים, 2,850 משפחות יחידניות שמקבלות מזונות מביטוח לאומי, 3,860 זוגות ויחידנים שחיים משכר נמוך, ו-400 דרי רחוב. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, אמר אתמול ל"הארץ" כי הסכום שדורש משרד הבינוי והשיכון ממשרד האוצר להכנסת משפחות יחידניות שמקבלות מזונות מביטוח לאומי הוא 25 מיליון שקל, אולם באוצר אומרים כי אין מקור תקציבי לכך. כיום זכאים לדיור ציבורי רק משפחות עם שלושה ילדים לפחות המתקיימות מהבטחת הכנסה במשך לפחות שנתיים, או נכים שעומדים במבחני הכנסה.

מלמד הופיע בשבוע שעבר בפני צוות ההיגוי והציע כמה דרכים להגדלת מספר דירות הדיור הציבורי. בין היתר, מלמד הציע כי המדינה תשכור דירות ותיתן אותן לזכאים עד שיממשו את זכאותם לדיור ציבורי. "בדרך זו תפטור הממשלה את הדיירים מהצורך לכתת רגליים ולאתר דירות תוך קושי רב בהמצאת בטוחות, ערבויות ואף צ'קים לתשלום מראש שלחלק גדול מהזכאים פשוט אין", אמר מלמד ל"הארץ". הצעות נוספות שהעלו בידיד הן פיתוח שוק להשכרה ארוכת טווח ומפוקחת המיועדת לזכאים, וקידום דירות משותפות בשכירות למבוגרים בודדים.

דיור ציבורי בקרית שמונה, במאי האחרוןצילום: מירב מורן

השבוע פרצה מחלוקת עזה בין משרדי השיכון והאוצר, לאחר שרזניק הדיח את נציגי משרד האוצר מצוות ההיגוי, בטענה שהם מתנהלים כמי שמנסים לסכל את יישום התוכנית. רזניק סיפר אתמול ל"הארץ" כי משרד האוצר הודיע לו שלא יקצה תקציב לתוכנית, ולכן הדיח את הנציגים. "אפס תקציב, זה מה שנאמר לי שישקיעו", אמר רזניק, "נאמר לי מפורשות 'אתה הובלת את הוועדה, אתה הכנסת את עצמך לזה ותוציא את עצמך מזה, לא יוקצה תקציב'". לדבריו, "פקידים רגילים שעושים ועדות על ועדות וממסמסים אותן. אני לא באתי לפה בשביל למסמס, הדיירים של הדיור הציבורי חשובים מדי".

סגן הממונה על התקציבים, אריאל יוצר, הגיב אתמול להדחת נציגי משרד האוצר, והאשים את רזניק כי למשרדו יש משאבים שהוא לא משקיע בדיור הציבורי. "טענותיך שהמקורות התקציביים שהוקצו למטרה זו (בידי משרד האוצר - ל"י) אינם מספקים, אינן עולות בקנה אחד עם קביעת סדר העדיפות התקציבי של המשרד". יוצר כתב לרזניק כי משרד האוצר מוכן לסייע לו "לבצע חשיבה מחודשת על סדרי העדיפויות התקציביים ולמקד את תקציבי משרד הבינוי והשיכון לטובת הדיור הציבורי, שהוגדר על ידך כצורך אקוטי שמתוקצב בחסר". בין היתר, יוצר כתב כי משרד הבינוי והשיכון היה יכול להשתמש בתקציב שהוקצה למטרות נוספות, כמו קורסי פסיכומטרי והכשרה מקצועית, התנדבות בחקלאות וחוגים.

אתמול דווח ב"הארץ" כי רזניק ייפגש עם סגן שר האוצר, יצחק כהן, בניסיון לגשר על המחלוקת בין שני המשרדים. בשל כך, רזניק החליט לדחות את הדיון של צוות ההיגוי שתוכנן להתקיים מחר, עד לקיום הפגישה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ