לי ירון
לי ירון

הביטוח הלאומי החליט להפסיק להעביר למשרד האוצר את עודפי התקציב שלו. ל"הארץ" נודע כי מנכ"ל המוסד, מאיר שפיגלר, הודיע בשבוע שעבר לאוצר כי הוא מבטל את ההסכם משנת 1980, שאפשר למדינה להכניס לתקציבה את כספי הביטוח הלאומי העודפים שלא שולמו לאזרחים. ההחלטה התקבלה בין היתר בשל הגירעון האקטוארי הצפוי בתקציב הביטוח הלאומי, והחשש מכך שהאוצר לא יעביר למוסד את הכסף שיידרש לו בעתיד כדי לשלם קצבאות. שר העבודה והרווחה, חיים כץ, הודיע היום לראש הממשלה ולמשרד האוצר על ביטול ההסכם. במשרד האוצר אמרו היום כי הם מקווים שהממשלה תבלום את המהלך והוסיפו כי הם בוחנים את חוקיות ההחלטה.

בביטוח הלאומי דורשים לנהל את הכסף כחלק משורה של צעדים שמגבשים במוסד על מנת להתמודד עם הגירעון הצפוי. לפי תחזית הביטוח הלאומי, הכנסות המוסד צפויות להיות נמוכות מהתשלומים לציבור החל מ-2022. תהליך זה צפוי לגרום לכך שהביטוח הלאומי לא יוכל לשלם קצבאות לפי החוק ב-2037. עם זאת, ביטול ההסכם לבדו ככל הנראה לא יספיק בשביל לבטל את הגירעון.

מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

גורם בסביבת מנכ"ל הביטוח הלאומי אמר הערב (רביעי) ל"הארץ" כי אחת הסיבות שבגינה שפיגלר החליט לבטל את ההסכם היתה ראיון שפורסם עמו ב"הארץ" ביולי האחרון. בראיון אמר שפיגלר לניר גונטז' כי "ייתכן שלביטוח הלאומי לא תהיה האפשרות לעמוד בהתחייבויותיו כלפי המבוטחים". בסביבת המנכ"ל אמרו היום כי "שפיגלר זיהה את האבסורד מלכתחילה, אבל זה שכל הברנז'ה וכל הציבור נחשפו לאבסורד בראיון הזה - זה נתן לו רוח גבית לקבל את ההחלטה הדרמטית".

לדברי שפיגלר, משרד האוצר לא העביר כסף לביטוח הלאומי כבר בשני מקרים בעבר. שפיגלר סיפר כי ב–1999 הקפיא האוצר את החוק שקובע כי המדינה תכסה גירעון בענף האבטלה בביטוח הלאומי, וכך נוצר בו גירעון של כ–75 מיליארד שקל, וציין כי התשלומים לבתי חולים עבור לידות נותר באחריות הביטוח הלאומי, בניגוד לחוק ביטוח בריאות ממלכתי שקבע כי יש להעבירו לקופות החולים. לדבריו, תשלומים אלו גרמו לגירעון של כ–50 מיליארד שקל בביטוח הלאומי.

שפיגלר סיפר הערב ל"הארץ" כי לפי ההסכם, כל אחד מהצדדים יכול להודיע על ביטולו עד סוף ספטמבר. "הודעתי על זה בטווח של הזמן", אמר, "אנחנו מדברים על סדר גודל של 25 מיליארד בשנה שמורכב מעודפי תקבולים, ריבית ואג"חים שהגיעו לכדי פרקם. חשוב לי לבטל את ההסכם כי אנחנו נאמנים למבוטחים שלנו. אנחנו במצוקה אובייקטיבית שבתוך שנים ספורות, עד 2022, היקף התקבולים יהיה קטן מהתשלומים ואנחנו נידרש אז לכספים של משרד האוצר בשביל לעמוד בהתחייבויות".

לדברי שפיגלר, ביטול ההסכם הוא צעד אחד "ממכלול של צעדים שנצטרך לעשות בשביל למנוע את המצב שהביטוח הלאומי יקרוס". "אני עושה את זה בשביל לא לסכן את היכולת לשלם קצבאות", אמר. "הם לקחו כספים של מבוטחים והשתמשו בהם באופן שוטף להוצאות של מדינת ישראל. הכסף היה אמור לשמש רק לצרכי המבוטחים והשתמשו בו לצרכים אחרים. אין שקל אחד מכספי המבוטחים שהעברנו לאוצר שנשמר כי אין קרן ייעודית".

מקורות באוצר טוענים כי הביטוח הלאומי מסכן את האזרחים בביטול ההסכם. "אין בביטוח הלאומי מישהו שיודע לנהל השקעות בשוק ההון, ולא ברור מי ינהל אותה", אמר אחד המקורות, "התשואות שעשינו בראייה ארוכת שנים מגיעות ל–3.5% עד 4%, ואני בספק שבביטוח הלאומי יעשו יותר. הם רוצים לשים את הכספים האלה בהשקעות בסיכון. הצעד הזה ייצור גירעון של יותר מ–20 מילארד שקל בתקציב המדינה, ויביא לקיצוץ רוחבי בכל תקציבי הממשלה, ואנחנו מקווים שראש הממשלה ושר האוצר יתערבו ויעצרו את זה לפני שיהיה פה אסון. מעבר לזה, אנחנו בוחנים את חוקיות הביטול מצד הביטוח הלאומי וכלל לא בטוחים אם הוא תקף".

בתגובה לטענות האוצר השיב שפיגלר: "כאשר אין תשובות ענייניות גוררים למקומות שלא רוצים להיכנס אליהם". לדבריו, "לא אני ולא השר ננהל את הכספים. תהיה ועדת השקעות של הביטוח הלאומי. אני מציע שלא ירדו לגופו של אדם. המוסד לביטוח לאומי עומד על כך שהוא יתנהל בצורה עצמאית ולא יהיה תלוי במשרד האוצר. המוסד הוא גוף אחראי שיש לו כלים ויוכל לתת מענה לגירעונות זמניים. אנחנו נשקיע את הכסף ואנחנו מאמינים שהתשואה שהוועדה המקצועית תוכל להביא תהיה יותר גבוהה מזו של ההסכם עם האוצר, שעומד בערך של 2.9% - נמוך מהתשואות של רוב הגופים הפיננסיים בישראל".

במכתבו מהשבוע שעבר ציין שפיגלר כי ועדת הכספים ומליאת המועצה של הביטוח הלאומי אישרו פה אחד את המלצת הגורמים המקצועיים של המוסד, שלפיה יש לבטל את ההסכם. "כספי המבוטחים הפכו להיות 'בני ערובה' בידי אגף התקציבים, שקיבל מעמד הקובע כל דבר ועניין לעתיד כספי המבוטחים הנ"ל", כתב שפיגלר במכתב, "במהלך השנים וביתר שאת באלה האחרונות, עצמאות המוסד פחתה כאשר אגף התקציבים, בעיקר באמצעות חוק ההסדרים, כופה ללא תיאום עם נציגי המוסד, החלטות חד־צדדיות הפוגעות ביכולתו לייצג נאמנה את חובותיו הבסיסיות כלפי מבוטחיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ