המדינה לא יידעה חד הוריות כי הקלה עליהן לצאת ללמוד, וההיתר עלול להתבטל

המדינה הפחיתה את מספר השעות שיחידניות רשאיות ללמוד ולעבוד ולהמשיך לקבל הבטחת הכנסה, והתנתה זאת בכך שנשים רבות יממשו את הזכות. אלא שהמדינה לא עשתה כל מאמץ ליידע על השינוי

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה וילדים באשדוד, אשתקד. למצולמים אין קשר לידיעה
לי ירון

המדינה לא יידעה אמהות חד הוריות כי הפחיתה את מספר השעות שהן רשאיות ללמוד ולעבוד ולהמשיך לקבל קצבת הבטחת הכנסה — וכעת ההיתר עלול להתבטל. השינוי לא פורסם על ידי שום גורם ממשלתי, ולא נעשה כל מאמץ אקטיבי מצד המדינה להביא אותו לידיעת הציבור. יתר על כן, עד לאחרונה התקנות הופיעו באתר הביטוח הלאומי תחת הקטגוריה של "מי לא זכאים לקצבה", ורק בעקבות פניית עמותת רבנים לזכויות אדם ועמותת "איתך־מעכי" השגיאה תוקנה.

חוק הבטחת הכנסה קובע כי הזכאות לקצבה נשללת באופן אוטומטי מאדם המבקש ללמוד במוסד להשכלה גבוהה באופן חלקי או מלא. ב–2008 נקבע כי אמהות חד־הוריות יוחרגו מהחוק, ויוכלו ללמוד לתואר ראשון בלי שגמלתן תישלל. עם זאת, קצבתן הותנתה בכך שיתייצבו בלשכת התעסוקה מדי שבוע, ויקבלו את הצעות העבודה שיוצגו להן. מאחר שמרבית העבודות המוצעות בלשכה מתנגשות עם שעות הלימודים, החוק הפך בפועל אות מתה. בשנת 2015, למשל, מתוך 20 אלף אמהות חד־הוריות שקיבלו קצבה, רק 15 ויתרו עליה ולמדו במוסדות להשכלה גבוהה.

סניף ביטוח לאומי בתל אביב, ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ðéø ëôøé

לאחר מאבק של רבנים לזכויות אדם וח"כ מירב בן ארי (כולנו) בוועדת העבודה והרווחה, הגישו שרי הרווחה והאוצר בפברואר תקנות שמפחיתות את מספר השעות השבועיות שחד הוריות יכולות ללמוד ולעבוד ל–30, וביטלו את חובת ההתייצבות בלשכת התעסוקה. בוועדת העבודה והרווחה סוכם כי אם ב–2018 נשים רבות ינצלו את הזכות, התקנות ישארו על כנן, אך אם לא יירשמו נשים רבות ללימודים מספר השעות יעלה ל–36.

הרבה עדית לב מרבנים לזכויות אדם מסרה: "לימודים הם כלי משמעותי ליציאה מעוני. לאחר מאבק של שנים הותקנו התקנות המאפשרות יציאה ללימודים - אך מאז לא נעשה שום מהלך של יידוע על זכות זו: המידע נמצא בצורה לא זמינה באתר האינטרנט של ביטוח לאומי, ונשים שפנו לסניפים חוזרות עם מידע לא נכון ומוטעה בנושא. על ביטוח לאומי ושירות התעסוקה מוטלת הזכות והחובה לסייע לאנשים לצאת ממעגל העוני. החוק נתן להם כלי בעל משמעות רבה – היתר ללימודי תואר ראשון, אנחנו מצפים כי הם יעשו כל מה שניתן על מנת להרחיב את מעגל הלומדות והלומדים, כפי שהרמב”ם לימד אותנו. ההתנהלות הנוכחית של כל גופי הממשלה השונים מונעת יציאה מעוני, ההיפך מהצפוי". 

ח"כ בן ארי מסרה: "שוב אנו שומעים על צעדים שהמדינה עושה למען אוכלוסיות מוחלשות אבל הציבור לא יודע ולא מודע. זכות בסיסית של חינוך מתקדם למקבלי הבטחת הכנסה עלולה להישלל מהם רק כי רבים לא מודעים אליה. זהו עוד מקרה שיכול להביא לשלילת זכות רק בשל העובדה שאין מודעות ואין פרסום מתאים כפי שמצופה ממשרדי ממשלה, יש זכויות ואין מיצוי".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר: "בינואר 2018 נקבעו תקנות שמאפשרות להורה עצמאי שמקבל הבטחת הכנסה ללמוד ולהמשיך לקבל קצבה. אחד התנאים הוא שהיקף הלימודים והעבודה יהיה לפחות 36 שעות שבועיות כדי להמשיך לקבל את הקצבה. עם זאת, בעת פרסום התקנות פורסמה גם הוראת שעה כך שבשנת 2018 (עד 31.12.2018) ניתן להמשיך לקבל את הקצבה גם אם היקף שעות הלימוד יהיה 30 שעות בלבד. אנו נדאג לעדכן באופן פרטני את מי שלומד ומקבל קצבה על השינוי במספר שעות הלימוד מ-30 ל-36. עם כניסת התקנות לתוקף המידע פורסם באתרנו. לפני מספר ימים פנתה אלינו עמותה שעוסקת בנושא בבקשה להבליט את הפרסום באתר. לבקשתה, ערכנו מחדש את הפרסום והוא יובלט בימים הקרובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ