משרד העבודה: זינוק במספר הפועלים שנהרגו בתאונות מתחילת השנה

בכיר במינהל העבודה אמר בדיון בכנסת כי חלה עלייה של 30% במספר ההרוגים ביחס לחציון הראשון בחמש השנים הקודמות. לדבריו, "במשך 20 שנה לא התווסף תקן של מפקח אחד, אבל היתה עלייה של יותר מ-80% בהיקפי הבנייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האתר בו נהרג פועל הבניין מחמוד נידאל כנאענה בטבריה, בפברואר
האתר בו נהרג פועל הבניין מחמוד נידאל כנאענה בטבריה, בפברוארצילום: גיל אליהו

מספר הפועלים שנהרגו בתאונות עבודה בחציון הראשון של 2018 גבוה ב-30% ממספר ההרוגים בחציון זה בחמש השנים הקודמות - כך אמר הבוקר (חמישי) ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במינהל העבודה, ארז מימון. מימון אמר בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת כי הוא מסתמך על ניתוח רב שנתי שערך המינהל. 

מימון הודה כי חקיקת הבטיחות באתרים בהם מתבצעות עבודות תמ"א (תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה) או שיפוצים אינה מגנה על האזרחים החיים באתר בצורה מספקת. "אנחנו מזהים עלייה משמעותית של תאונות באתרי תמ"א, יש שם לקונה בחקיקה, היא לא מתאימה להבטיח בטיחות באתרים האלה", אמר בדיון. "היום החקיקה עוסקת באתרי בנייה סגורים ויש בהם רק פועלים, אבל בתמ"א ושיפוצים יש גם דיירים שגרים שם. אנחנו נפעל בנושא". לדברי מימון, "במשך 20 שנה לא התווסף תקן של מפקח אחד, אבל היתה עלייה של יותר מ-80% בהיקפי הבנייה". מניתוח שערך המשרד 80% מהתאונות מתרחשות בשלב השלד והגמר. 

אתר בנייה שבו נהרג פועל מפגיעת חפץ כבד שנפל מגובה בתל אביב, באוגוסטצילום: תיעוד מבצעי מד"א

נציגת המשטרה אמרה בדיון כי היחידה הייעודית במשטרה לחקירת תאונות בניין צפויה לקום עד סוף השנה, וציינה כי 12 המכרזים לתקנים שאמורים לאייש את היחידה פורסמו, מונה צוות הקמה והמשטרה מתחילה באיתור וגיוס להכשרה מקצועית. נציג נוסף של המשטרה אישר את הפרסום אתמול ב"הארץ" כי היחידה הייעודית לחקירת תאונות בנייה תעסוק רק בתאונות שהסתיימו במוות או בחבלה חמורה. לשאלת ח"כ נורית קורן אמר הנציג כי חקירת תאונות שלא הסתיימו במוות או בחבלה חמורה מועברת ליחידת החקירות במינהל הבטיחות של משרד העבודה. בתגובה לשאלת ח"כ קורן על טיב החקירות שעורך המשרד הודה מימון: "אנחנו לא חוקרים. אין לנו שום אפשרות לחקור בהיקף כוח האדם הזה".

ח"כ דב חנין אמר בדיון: "אנחנו מצויים במצב חירום, ומחוייבים לנקוט באופן מיידי במספר צעדים: עלינו לאמץ את התקן האירופי לפיגומים, שהוכיח את יעילותו בהקטנת כמות התאונות. עלינו להגדיל מיידית את מספר הפקחים שעובדים בפועל. כיום יש פקח אחד על 700 אתרים – כלומר בפועל אין פיקוח. בסמכות השר להסמיך את עובדי המוסד לבטיחות תעסוקתית להתגייס לסיוע בזמן חירום בעבודת הפיקוח. עלינו לפתוח מיד גם קו חם שיאפשר לפועלים ולכלל האזרחים לדווח על תקלות וסכנות בענף. לבסוף, עלינו להרחיב את הסמכויות לעצירת הבניה במקרים של הפרות בטיחות חוזרות וחמורות. זה מהלך מורכב אבל הוא כבר הוכח כמאוד אפקטיבי באכיפה הסביבתית".

מפעל צמח תערובות בעמק הירדן לאחר שפועל נהרג במקום, במאיצילום: גיל אליהו

ח״כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר בדיון: "היום קיימנו דיון חירום לאור המצב החמור בשטח. המושג חירום משמעותו אחת. כניסה לתהליכים מהירים לשינוי המצב. מתחילת השנה נהרגו 30 בני אדם. הם לא יצאו למלחמה, הם יצאו לעבודה. המבחן הוא מבחן התוצאה, והתוצאות קשות ובלתי נסבלות. הדיון שיזמתי עם יו״ר הוועדה אלי אלאלוף, בא להאיץ את משרד העבודה לעצור את ההידרדרות החמורה בענף. יש צורך להישג מהיר ונראה בשטח, דוגמת חיוב פיגומים ורשתות תקניים למיגור תופעת הנפילות מגובה. לצד זאת, חוק סגירת האתרים וחוק עוזר בטיחות, שיזמתי עם חבריי ח״כ אלי אלאלוף וחאג׳ יחיא, מפחיתים מהנזק, אך לא די בהם. אנחנו עוסקים בשינוי תרבות הבטיחות בבנייה במדינה. לא נעצור לרגע, עד שנגיע לתוצאה".

תאונות בענף הבנייה - סיקור נרחב ב"הארץ" | עלייה של 20% במספר ההרוגים בתאונות בנייה ב-2018 | הסיבה לרבע מהתאונות הקטלניות באתרי בניין - פיגומים מסוכנים | תשעה פועלים נהרגו בשלוש שנים, אך לא ננקט כל צעד נגד "אלקטרה בנייה" | ועדת העבודה והרווחה אישרה לקריאה ראשונה הצבת עוזר בטיחות בכל אתר בנייה | תקנות משרד העבודה נכנסו לתוקף: בני נוער לא יוכלו לעבוד באתרי בנייה

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לפי התגובה שהגישה באחרונה המדינה לבג"ץ, היחידה הייעודית לחקירת תאונות בנייה במשטרה תעסוק רק בתאונות שהסתיימו במוות או בחבלה חמורה. מהתגובה עולה כי המשטרה לא תפתח בחקירה פלילית לגבי כשני שלישים מהתאונות. מתחילת השנה נהרגו בתאונות עבודה בבניין 30 עובדים ושני עוברי אורח, וכ–130 נפצעו באורח קשה ובינוני. כן עולה מהתגובה כי מספר המפקחים מטעם משרד העבודה לא גדל, חרף הצהרות השר חיים כץ.

לפי התגובה, בתאונות עבודה שלא מסתיימות במוות או בחבלה חמורה אמורה לטפל יחידת החקירות במינהל הבטיחות של משרד העבודה. ואולם מהתגובה עולה עוד כי ביחידה פועלים כיום רק שני חוקרים, העוסקים במקביל גם בפיקוח. בנוסף, המדינה כתבה כי השניים מטפלים רק בתיקים ישנים וכלל אינם חוקרים תאונות חדשות. במינהל הבטיחות ישנם תשעה תקנים לחוקרים, אך רק חמישה מהם מאוישים, ושלושה מהחוקרים הועברו באחרונה לעסוק בהטלת קנסות על קבלנים.

לגבי מינהל הבטיחות במשרד העבודה, נאמר בתגובת המדינה כי "הפעלת סמכותו לחקור בעבירות שבהן המשטרה לא חוקרת כפופה לסדרי עדיפויות באכיפה, בהתחשב ברוחב הנושאים שעליהם הוא מופקד, דחיפותם, מגבלות התקציב, מגבלות כוח האדם, הסיכונים במפעל, גודלו, תהליכי העבודה המבוצעים בו, מערך ניהול הבטיחות הפועל במפעל ועוד".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ