דו"ח משרד העבודה: מספר ההרוגים בתאונות בנייה השנה גבוה מכפי שהיה ידוע

הדו"ח כולל שני פועלים שנפצעו בתאונות ומתו בהמשך, כך שמותם לא דווח עד כה. במשרד העבודה מעריכים כי מספר התאונות ימשיך לעלות, אף שהיעד של המשרד היה הקטנתו בעשרה אחוזים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בטבריה שבו נהרג פועל בנפילה מגובה
לי ירון

דו"ח תאונות עבודה של משרד העבודה, שפרטיו מתפרסמים הערב (חמישי) לראשונה, עולה כי מניין ההרוגים בתאונות במחצית הראשונה של 2018 גבוה מכפי שהידוע ומגיע ל-32 בני אדם. הדו"ח כולל שני פועלי בניין שנפצעו בתאונות ומתו בהמשך, כך שמותם לא דווח עד כה. 

דו"ח משרד העבודה ניתח לעומק את מספרי ההרוגים בתאונות בשנים האחרונות. מהניתוח עולה כי מספר הפועלים שנהרגו בתאונות בנייה במחצית הראשונה של 2018, 19 לפי המשרד, גבוה בכ-30% ממספר ההרוגים הממוצע בתקופה המקבילה בחמש השנים הקודמות (14.8). גם חלקן של התאונות בענף הבינוי מכל התאונות גדל בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2017, מ-57% ל-64% השנה. במשרד צופים שמספר ההרוגים ימשיך לעלות השנה, בניגוד ליעד שהציב משרד העבודה, הקטנת המספר בעשרה אחוזים. "בהתבסס על נתוני השנים האחרונות ובניגוד להערכות מוקדמות, היקפי תאונות העבודה הקטלניים בשנת 2018, ובפרט התאונות בענף הבנייה ובענפי השירותים והמסחר, צפויים להיות גבוהים מהממוצעים החמש-שנתיים", נכתב בדו"ח.

אחד ההרוגים שמותם נחשף בדוח הוא אלסכנדר יוסף דיב אחמד, בן 42, תושב מחנה הפליטים טול כרם, שנפל מפיגום בגובה ארבעה מטרים באתר בנייה של בית פרטי במושב רמות השבים. "שעתיים לאחר התאונה עבדו במקום פועלים והתקינו פרגולה כשהם עומדים על סולמות", כתבה הדס תגרי מהקבוצה למאבק בתאונות בניין ביום פציעתו של אחמד, לאחר ביקור באתר. "במקום לא היה מנהל עבודה. צוות משטרתי שהה במקום אולם פועלים נכנסו לעבוד באתר ולהתקין את הפרגולה בחצר. לא היה במקום מנהל עבודה או שילוט כלשהו". פועל נוסף שמותו לא דווח עד כה הוא פועל בניין פלסטיני ששמו לא פורסם, ושנפגע מדוד בטון בעת עבודות יציקה בראשון לציון. "מפקח פתח בבירור המקרה, ובמקום הוטל צו הפסקת עבודות", נכתב בדוח של משרד העבודה. שני הרוגים נוספים לא נכללו בדו"ח: מועיין סלים נסר חג'ה, שנהרג בנפילה מגובה באתר בנייה, ועומר דעיס, שנפל אל מותו דרך רשת ברזל מחוררת על גג בעת עבודות להרחבת מפעל במישור אדומים.

עוד עולה מהדו"ח כי במחצית הראשונה של השנה, מלבד 19 ההרוגים בתאונות בנייה, נהרגו ארבעה עובדים בענפי תעשייה, חמישה בענפי השירותים והמסחר, עובד חקלאות אחד ועובד נוסף בעת חילוץ ממעלית. כמחצית מהתאונות הקטלניות, 14 מקרים, התרחשו כתוצאה מנפילה מגובה, מתוכם תשעה באתרי בנייה. ארבעה עובדים נוספים נהרגו כתוצאה מנפילת עצם או ממכה מעצם נע - כולם בענף הבינוי.

הבוקר התקיים בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת דיון, שבו הודה ראש מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במינהל העבודה, ארז מימון, בעלייה במספר ההרוגים. "במשך 20 שנה לא התווסף תקן של מפקח אחד, אבל היתה עלייה של יותר מ-80% בהיקפי הבנייה", אמר. נציג המשטרה אישר בדיון את הפרסום ב"הארץ" כי היחידה הייעודית לחקירת תאונות בנייה תעסוק רק בתאונות שהסתיימו במוות או בחבלה חמורה. ביתר התאונות אמור לעסוק משרד העבודה, אך מימון אמר: "אנחנו לא חוקרים. אין לנו שום אפשרות לחקור בהיקף כוח האדם הזה".

"ראש מינהל הבטיחות הודה כי לא עומד לרשותו כוח אדם מספק לניהול חקירות, אף שממוצע ההרוגים השנה נמצא בעלייה", נמסר מקו לעובד. "לא יעלה על הדעת כי לא התווסף אף תקן - הדרוש למנהל הבטיחות כמו אוויר לנשימה - אף שוועדות מקצועיות קבעו כי כוח האדם הקיים קטן בהרבה מהדרוש. לו היינו נצמדים למפתח המקובל במדינות אירופאיות מפותחות, מספר התקנים במינהל היה גבוה פי שלושה מהקיים". נייר עמדה של הארגון ממליץ לאייש מיד כ-20 תקנים פנויים למפקחים וחוקרים במינהל הבטיחות, למזג את המינהל עם המוסד לבטיחות וגהות לרשות ממלכתית לבטיחות עובדים, ולחוקק תיקון שיאפשר למינהל הבטיחות לסגור למשך 30 יום אתרי בנייה שבהם נשקפת סכנה לחיי העובדים או אתרי שהפרו צו בטיחות.

יו"ר ועדת העבודה, חבר הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), אמר בעקבות הדיון: בחודשים יולי-אוגוסט נהרגו עשרה פועלים ונפצעו רבים אחרים, וביניהם נער בן 17, זאת חרף התקנת תקנות האוסרות על העסקת בני נוער בענף. בדיון שמענו על העבודה החשובה שעושים משרד העבודה והרווחה, המשטרה ושאר הרשויות בנושא. לצד זאת, על גורמי האכיפה  להמשיך לפעול בתקיפות בעניין, לרבות סגירת אתרי בניין לתקופות ארוכות, הטלת עיצומים כספיים ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ