חתן פרס נובל בפיזיקה יוכרז היום. האם גם הפעם הוא יהיה גבר אמריקאי מבוגר?

מאז היווסדו ב-1901, פחות מ-5% מהזוכים בפרס נובל היו נשים, רק שתיים מהן בתחום הפיזיקה. באקדמיה השוודית, שהתמודדה השנה עם שערוריית מין, מכחישים שהמגדר משחק תפקיד בבחירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתני וכלות פרס נובל בפיזיקה, בשנה שעברה
חתני וכלות פרס נובל בפיזיקה, בשנה שעברהצילום: Henrik Montgomery/אי־פי

האקדמיה המלכותית השוודית למדעים תכריז היום בצהריים (שלישי) על הזוכים בפרס נובל בפיזיקה לשנת 2018. זאת, אחרי שאתמול הוכרזו שני חוקרים, יפני ואמריקאי, כזוכים בפרס ברפואה על פיתוח טיפולים הרותמים את המערכת החיסונית להילחם בסרטן. השנייים, טסוקו הונג'ו וג'יימס אליסון, מתאימים היטב לפרופיל של מרבית זוכי הפרס בעבר: גברים מבוגרים, שהלאום הנפוץ ביותר שלהם הוא אמריקאי. התופעה בולטת במיוחד בפרס בפיזיקה, שבו זכתה אשה לאחרונה ב-1963.

לקראת חלוקת הפרסים השנה, ערכו בנשיונל ג'אוגרפיק סטטיסטיקות של חתני וכלות פרסי נובל לדורותיהם. הנתון העיקרי העולה מהניתוח הוא השיעור הזעום של נשים שזכו בפרס: מאז הוענק לראשונה ב-1901, זכו בו 894 בני אדם (כולל אליסון והונג'ו) - 48 מתוכם היו נשים (4.87%). האשה האחרונה שקיבלה פרס נובל בפיזיקה - יחד עם שני גברים נוספים - היתה מריה גופרט מאייר, על תרומתה להבנת קליפת גרעין האטום. היא היתה האשה השנייה בלבד שזכתה בנובל בפיזיקה, אחרי מארי קירי ב-1903, שזכתה בו יחד עם בעלה.

מארי קירי ובעלה פיירצילום: AP

באקדמיה השוודית המלכותית, שהתמודדה השנה עם שערוריית מין, מכחישים שאי פעם נמנעו להעניק את הפרס למדענית בגלל המגדר שלה. אולם לאורך השנים מדעניות מבריקות לא זכו לפרס היוקרתי ביותר בתחומן, חרף התרומה פורצת הדרך שלהן למחקר: ליזה מייטנר האוסטרית, שהיתה שותפה מרכזית בגילוי ביקוע הגרעין, מתה ב-1968 מבלי לקבל את הפרס, וכך גם המדענית האמריקאית ורה רובין, החתומה על הוכחת קיומו של החומר האפל, שמתה ב-2016. תרומתה פורצת הדרך של רובין בולטת עוד יותר מכיוון שבשנים הראשונות לאחר שפרסמה את ממצאיה, היא עמדה מול הקהילה המדעית כולה שסירבה להכיר בתגליתה.

ממצא נוסף מהניתוח של נשיונל ג'אוגרפיק הוא שהגיל הממוצע של זוכי פרס נובל השונים במדעים - רפואה, פיזיקה וכימיה - עולה בהתמדה עם השנים. בראיון ל-BBC ב-2016 קשר האוצר הראשי של מוזיאון פרס נובל, גוסטב קלסטרנד, את הגיל העולה של זוכי הפרסים לשינויים בעולם האקדמי במאה השנים האחרונות. לדבריו, בתחילת המאה ה-20, היו בעולם כולו כאלף פיזיקאים. עתה, הסביר קלסטרנד, יש מאות אלפים, ואולי מיליון. עם התרחבות השדה, גם מספר התגליות המצדיקות פרס נובל עלה – ונוצר "פקק" של תגליות הממתינות לתורן לזכות בהכרה, ועמן מזדקנים המדענים האחראים להן. עם זאת, גם מספר המחקרים והיצירות שנכתבים מדי שנה בכלכלה ובספרות עלה הוא באופן משמעותי במאה השנים האחרונות, אך מגמת ההזדקנות של הזוכים לא נמצאה בין הזוכים בפרסי נובל בתחומים אלה.

רוב זוכי פרס נובל מהשנה הראשונה לחלוקתו ב-1901 ועד היום הם אמריקאים. אולם בנשיונל ג'אוגרפיק מציינים שחלק ניכר מאותם זוכים הם מהגרים שהגיעו לארה"ב בילדותם או בתחילת דרכם האקדמית. בסך הכל, כ-35% מזוכי פרס נובל בפיזיקה החיים בארה"ב נולדו מחוץ לה, כמו גם יותר מ-30% מהזוכים בכימיה.

זוכים בפרס ב-2005, ובהם פרופ' ישראל אומןצילום: REUTERS

מגמה נוספת הבולטת בניתוח זוכי העבר היא שמספר הפרסים הניתנים למחקרים שנעשו בשיתוף פעולה בין עשרות ומאות מדענים עולה – אך ועדת הפרס מסרבת לשנות את החוקים, ולהעניק אותו ליותר מאשר שלושה זוכים. הבעייתיות בדבקות בעיקרון זה בלטה במיוחד בשנה שעברה, כשהפרס בפיזיקה הוענק לשלושה חוקרים - ריינר וייס, קיפ תורן ובארי בריש - על תרומתם לגילוי גלי הכבידה, האדוות במרחב-זמן שקיומן נחזה בתורת היחסות הכללית של איינשטיין. אולם כפי שתורן עצמו אמר בראיון לאתר הפרס, מאות מדענים היו מעורבים בפרויקט הגילוי, ויותר מאלף היו חתומים על המאמר שהכריז עליו. "אני מקווה שבעתיד, ועדת פרס נובל תמצא דרך להעניק את הפרס לשיתופי פעולה גדולים ולא רק לאנשים שהיו משמעותיים בתחילת הפרויקט, כמונו", אמר תורן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ