ישראל מנעה כניסת סטודנטית מארה"ב לארץ למרות שקיבלה ויזה

ללארה אל-קאסם, אמריקאית שסביה פלסטינים, הונפקה ויזת סטודנטית בקונסוליה הישראלית במיאמי. המתשאלים בנתב"ג שאלו אותה על שם אביה וסבה ואמרו שהיא הוזכרה ברשת כפעילת חרם

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברה
נעה לנדאו

ישראל מנעה הלילה (שלישי) את כניסתה לארץ של לארה אל-קאסם, סטודנטית מארה"ב בת 22 שסביה פלסטינים, למרות שבאחרונה קיבלה ויזת סטודנטית ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית. הוויזה מסוג א/2, שתקפה לשנה, הונפקה בידי הקונסוליה הישראלית במיאמי בפלורידה, אולם כשהגיעה אמש לנתב"ג - סורבה כניסתה.

לפי גורמים במשרד לנושאים אסטרטגיים, הצעירה היתה חברה בארגון בשם National Students for Justice in Palestine. מרשות האוכלוסין נמסר כי כניסתה סורבה "בגלל פעילות חרם", וכי היא עדיין שוהה במתקן מסורבי הכניסה בנתב"ג, עד לדיון בערר שהגישה. עוד נמסר כי "קבלת הוויזה בקונסוליה נבעה מ'חוסר סנכרון' במידע עם הנציגויות בעולם".

לדברי עורך דינה, יותם בן הלל, העילות הרשמיות לסירוב הן "מניעת הגירה בלתי חוקית", ו"חשש לסדר הציבורי". המתשאלים בשדה התעופה הסבירו לה בעל פה כי הוזכרה ברשת כפעילת חרם נגד ישראל. בין היתר הראו לה המתשאלים תמונה שנלקחה על פי עדותה מאתר ימין בשם "קאנרי מישן", המתעד פעילי שמאל מארה"ב. בשיחה עם "הארץ" הוסיפה כי המתשאלים, שלושה גברים ואשה, שאלו אותה גם על מוצאה ושמותיהם של אביה וסבה.

בשבוע שעבר הצדיקה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, את תחקורי שב"כ של פעילי שמאל. במכתב ששלחה לאגודה לזכויות האזרח כתבה כי המידע המודיעיני שהוביל לתחקורים נבדק ונמצא כי אלה "נערכו כדי למנוע פעילות בלתי חוקית ולא נועדו למנוע פעולות מחאה, וזאת בהתאם למידע ביטחוני שמבסס זאת ובלא תלוי בזיהוי או שיוך פוליטי כזה או אחר של המתוחקר".

זילבר הוסיפה כי תשובת השב"כ שכנעה אותה כי אין מקום להתערב בשיקול דעתו של השב"כ, אך סוכם כי "ירועננו הנהלים בפני הגורמים הרלוונטיים באופן שיבטיח איזון ראוי בין הפגיעה הפוטנציאלית בזכויות ומניעת 'אפקט מצנן' בהיבטי חירויות הפרט, לבין האינטרס הביטחוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ