ראשי האוניברסיטאות לצד הסטודנטית שכלואה בנתב"ג: מעצרה פוגע בישראל

לפי יו"ר ור"ה, המשרד לנושאים אסטרטגיים צריך לפנות למוסד האקדמי שהזמין סטודנט או מדען זר לפני קבלת ההחלטה לעכבו: "הנזק מהחלטות מסוג זה עלול לעלות על הנזק בהתרת כניסתה לארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת זנדברג, רז ופריג' ממרצ ולארה אל-קאסם במתקן המעוכבים, ביום ראשון
חברי הכנסת זנדברג, רז ופריג' ממרצ ולארה אל-קאסם במתקן המעוכבים, ביום ראשון

ועד ראשי האוניברסיטאות שלח אתמול (שני) מכתב חריף לשר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן, שבו הזהיר מהנזק הנגרם לישראל בשל מניעת כניסתה לארץ של הסטודנטית לארה אל-קאסם. בכך מתרחבת הביקורת על ההחלטה, לאחר שהאוניברסיטה העברית בירושלים התייצבה לצד אל-קאסם וביקשה להצטרף לערעור שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

גם חברי סגל באוניברסיטאות שונות קראו בימים האחרונים למחאה על כליאתה של אל-קאסם לפני שבוע ב"מתקן המעוכבים" בשדה התעופה בן גוריון. הדיון בערעור של אל-קאסם נקבע ליום ראשון הקרוב, ה-14 באוקטובר - המועד שבו היתה אמורה להתחיל את לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית, אך עורכי דינה ביקשו להקדימו.

לארה אל-קאסם

בוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) חברים נשיאי שמונה אוניברסיטאות המחקר בישראל. מדובר בהתארגנות וולונטרית, שנועדה לקדם ולייעל את הטיפול בנושאים המשותפים לכלל האוניברסיטאות - ולייצג אותן מול משרדי הממשלה השונים. בראש ור"ה עומד כעת נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר, ששלח את המכתב על דעת כל האוניברסיטאות.

במכתב, שהגיע לידי "הארץ", מציין פרופ' קלפטר כי בפגישה עם השר ארדן שנערכה באמצע חודש יוני סוכם כי על "היוועצות מקדימה" עם ור"ה או המוסד האקדמי המזמין, במקרה שבו המשרד לנושאים אסטרטגיים "סבור שהמוזמן קשור לנושא הקריאה לחרם על ישראל ולדה-לגיטימציה". קלפטר הוסיף כי "אינו נכנס כלל לסיבות שהובילו למעצרה של הצעירה (אל-קאסם)", אך מדגיש כי "לא התקיימה שום היוועצות בין אנשי משרדך לאוניברסיטה העברית לגביה. גם לאחר שהיא עוכבה, לא התקיים שום קשר עם המוסד האקדמי בנושא".

האוניברסיטה העברית בירושלים, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי יו"ר ור"ה, "הנזק הנגרם למדינת ישראל ולאקדמיה הישראלית בכלל, לאוניברסיטאות הישראליות ובעיקר למדענים וחוקרים ישראלים בחו"ל, מהחלטות מסוג זה עלול לעלות על הנזק הפוטנציאלי, אם בכלל, של התרת כניסתה לארץ". קלפטר הוסיף כי יש להנחות את צוותי העבודה של המשרד לנושאים אסטרטגיים "ליצור קשר מקדים עם המוסד האקדמי או החוקר המזמין סטודנטים בינלאומיים או מדענים זרים לישראל - בטרם תצא הנחייה לעכבם בנתב"ג. נהלים אלה של היוועצות מקדימה, צריכים לשמש גם את גורמי משרד החוץ, הפנים והשב"כ בהנחייתך - כדי לצמצם את הפגיעה בשמה הטוב של ישראל ובדימויה בעולם האקדמי".

מכתבו של יו"ר ור"ה מבהיר כי ההתנגדות להחלטת ארדן והמשרד לנושאים אסטרטגיים בעניינה של אל-קאסם חורגת מגבולות האוניברסיטה העברית. בהחלטה שקיבל אתמול סנאט האוניברסיטה נאמר כי האוניברסיטה היא "מקום של החלפת דעות, רכישת ידע ויצירתו. היא מקום שאינו נרתע ממחלוקת ושמח בריבוי קולות. החלטת השר (ארדן) שלא לאפשר את כניסתה של סטודנטית רק בגין דעותיה מהווה איום על מה שמוסד האוניברסיטה מייצג". עוד נאמר כי החלטתה של אל-קאסם ללמוד בישראל "מעידה יותר מכל על הסתייגותה מהחרם. כך גם עדויות של חוקרים המכירים אותה. דווקא צעדו של השר - אשר מקעקע את הטענות על העצמאות לה זוכה האקדמיה בישראל ממדיניות ממשלתית - מחזק כל חרם כזה".

לדברי מקורות הבקיאים בפרטים, בימים האחרונים פנו באוניברסיטה העברית גם למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), בבקשה שתביע עמדה בזכותה של אל-קאסם ללמוד באוניברסיטה - לאחר שהתקבלה ללימודי תואר שני וקיבלה את האישור הנדרש מהקונסוליה הישראלית במיאמי. לדברי הגורמים, מהמל"ג - הגוף האחראי על כלל ענייני ההשכלה הגבוהה בישראל - לא התקבלה תגובה. בראש המל"ג עומד שר החינוך, נפתלי בנט. בתהליך הדרגתי בשנים האחרונות, איבד המל"ג ממעמדו העצמאי.

מהמשרד לנושאים אסטרטגיים נמסר כי בפגישה עם ראשי האוניברסיטאות "הציע השר ארדן לקיים מנגנון של היוועצות ושיתוף פעולה בין המשרד לוור"ה, ובסיכומו של הדיון נקבע כי 'יישקל מנגנון של היוועצות בנוגע לאנשי אקדמיה במקרים שהדבר מתאפשר'. המשרד לא התחייב להיוועצות מקדימה, בניגוד מוחלט למכתב של ור"ה". עוד נמסר כי בניגוד לנטען במכתב, ראשי האוניברסיטאות "ביקשו איש קשר אליו יוכלו האוניברסיטאות לפנות אם ירצו לוודא שמשלחת חוקרים או אקדמאים שהוזמנו לארץ תוכל להיכנס". מוור"ה נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים להתכתבויות פנימיות ביננו לבין לשכת השר".

מהמל"ג טרם נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ