המדינה תערער על ההחלטה לאפשר לזוג נשים שעברו לחו"ל להירשם כאמהות

היועמ"ש ביקש לעכב את ביצוע פסק הדין עד להחלטה בערעור. המדינה מתנגדת לרישום לסביות המתגוררת בחו"ל, אף שהיא מבצעת אותו במקרים של זוגות סטרייטים במעמד דומה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנות הזוג אפרת ועדי קרונקופ־בן נון וילדיהן
לי ירון

המדינה הודיעה כי בכוונתה לערער על החלטת בית המשפט מהחודש שעבר לרשום כאמהות זוג לסביות אזרחיות ישראל שעברו לחו"ל, אף שהיא מסכימה לרשום את ילדיהם של זוגות סטרייטים שגרים בחו"ל ללא קשר לתושבותם.

היועץ המשפטי לממשלה ביקש בתחילת השבוע מבית המשפט לעכב את ביצוע פסק הדין עד להחלטה בערעור בעניין בנות הזוג קרונקופ־בן נון, ולא לרשום את אחת מהן, עדי, כאם לילדיה המשותפים עם בת זוגה, אפרת. המדינה טענה בפניית היועץ כי דרישת התושבות היא תנאי הכרחי למתן צו הורות פסיקתי.

הפגנת קהילת הלהטב"ב בכיכר רבין, ביולי האחרוןצילום: מוטי מילרוד

בנות הזוג מתחו ביקורת על הודעת היועץ. "עצוב לנו שהמדינה שלנו נלחמת ומפקירה אותנו בצורה כזו ומערערת על החלטה כה צודקת ומתקדמת של בית המשפט לאחר עשרה חודשים של דיונים בהם הובאו כל העובדות, המסמכים, הנתונים והדעות הנחוצות", מסרו השתיים.

לדבריהן, "זהו שוב בזבוז משאבים ופגיעה במשפחה שלנו, אזרחיות המדינה ששירתו בצבא, עבדו, שילמו מיסים, וכל חטאנו הוא שבחרנו לחיות את חיינו יחד. נקווה שהמדינה תתעשת ותבין שהיא נלחמת בטחנות רוח והקידמה כבר פה, כמו שבית המשפט כבר שנים מקדם. זה מרגיש כמו נקמנות בלתי מובנת".

לדברי עורכת הדין של בנות הזוג, דניאלה יעקובי, "למרבה הצער, מדינת ישראל בוחרת להתעלם מהקביעות הברורות שבפסק הדין ביחס להתנהלותה המפלה כלפי אזרחיות ואזרחי המדינה הנמנים על קהילת הלהט"ב. כל אזרח במדינת ישראל צריך להיות מודאג מעובדה זו כמו גם מכך שהמדינה ממשיכה לנהל מאות הליכי סרק, תוך בזבוז כספי ציבור וזמן שיפוטי יקר ומבלי שאיש מטעמה נותן את הדין בגין הפגיעה הקשה שהתנהלות זו מסבה לקטינים חסרי ישע ולהוריהם".

כאשר זוג סטרייטים אזרחי ישראל שגרים בחו"ל רוצים לרשום את ילדם, הם לא זקוקים להליך משפטי אלא רושמים אותו בקונסוליה הישראלית באותה מדינה. בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקוה פסק בחודש שעבר כי מצב זה מפלה זוגות לסביות. "אי-מתן צו הורות המבוקש יעמיד אותן במצב נחות לעומת זוגות הטרוסקסואליים, אשר להם נתונה הזכות לרשום אבהות על סמך הצהרה בלבד", כתבה השופטת יוכבד גרינוולד רנד, "יובהר כי השוני בין משפחות הנמנות עם קהילת הלהט"ב לבין משפחות הטרוסקסואליות אינו 'שוני רלוונטי' המצדיק הפעלת נהלים שונים לכל אחת מהן... האינטרס החברתי ותקנת הציבור מחייבים לאפשר למשפחות הנמנות עם קהילת הלהט"ב לקיים מסגרת משפחתית רגילה".

השופטת הוסיפה כי "מניעת מתן צו הורות פסיקתי בשל דרישת התושבות אינה עולה בקנה אחד עם זכות הגישה לערכאות, שהיא זכות יסוד חוקתית הנתונה לכל אזרח ישראלי, והיא בעצם הזכות למימוש כל הזכויות, המוקנות לאזרחי ישראל, ללא קשר לתושבותם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ