ההרוג ה-31 מתחילת השנה: פועל נהרג בנפילה מקומה רביעית באתר בנייה בשוהם

מוחמד כמאל אגבריה, בן 40 מהכפר זלפה, נחבל בראשו והובהל לבית החולים שיבא, שם נקבע מותו. האתר נסגר ל-48 שעות. אתמול הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה עקב ריבוי תאונות הבנייה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בשוהם, אתמול
זירת התאונה בשוהם, אתמולצילום: משה גלבשטיין' תיעוד מבצעי מד"א

פועל בניין נהרג היום (שלישי) באתר בנייה בשוהם, בנפילה מגובה ארבע קומות. הפועל, מוחמד כמאל אגבריה, בן 40 תושב הכפר זלפה שליד אום אל-פחם, הוא ההרוג ה-31 בתאונות בנייה מתחילת השנה. הוא נחבל בראשו ומותו נקבע בבית החולים שיבא בתל השומר. משרד העבודה והרווחה סגר ל-48 שעות את האתר, שהפעילה חברת "שלמה קופמן, חב' לקבלנות בנין ולהשקעות בע"מ".

אתמול הכריזה רשמית ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי במשק עקב ריבוי תאונות הבנייה. מההסתדרות נמסר כי הארגון דורש מהמדינה לנקוט ב"שורת אמצעים לשמירה ולהגנה על זכות העובדים לעבודה בטוחה". ההכרזה תאפשר להסתדרות להשבית את המשק בעוד שבועיים, אם דרישותיה לשפר את מצב הבטיחות באתרים לא ייענו.

זירת התאונה בשוהם, אתמולצילום: משה גלבשטיין, תיעוד מבצעי מד"א

בתאונות נוספות היום, נפצע קשה עובד בן 27 באתר בנייה באשקלון במהלך פריקת מוטות ברזל ממשאבית. בבית שמש נפצע בינוני עובד בן 45 כשנחתך מדיסק.

מארגון קו לעובד נמסר: "על המחדל מנצחים משרד העבודה, שאינו מצליח לאייש תקנים של מפקחים הדרושים לענף באופן בהול ואינו מחייב קבלנים לעשות שימוש בפיגומים בתקן אירופאי; משטרת ישראל שאינה מקיימת חקירות מקצועיות ואינה מקימה יחידת חקירות בשיתוף עם מנהל הבטיחות; משרד האוצר שאינו מתקצב את משרד העבודה או מסבסד רכישה של פיגומים בטיחותיים ורשם הקבלנים שאינו פועל כנגד קבלנים המתנהלים כעבריינים סדרתיים. ההסתדרות, הגיבה באיחור ניכר להפקרות באתרי הבניין והכריזה אמש על סכסוך עבודה. אנחנו מצפים למאבק נטול פשרות על בטיחות העובדים, ווידוא שאף גורם המתנער בעקביות מאחריות לא ימשיך להסתתר מאחורי ססמאות והבטחות שווא".

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, מסרה: "המשבר הבטיחותי באתרי הבנייה הגיע לשפל חמור חדש, לאחר שמתחילת השנה נרשמה עלייה של כ-30% במספר ההרוגים באתרי הבנייה לעומת השנה שעברה. העיצומים הכספיים שנכנסו לתוקף בשנה החולפת ושמשרד העבודה הבטיח כי ייצרו הרתעה נדרשת - כשלו עד כה באופן נחרץ. אין מנוס מהסמכת מפקחי הבטיחות לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם נמצאו הפרות בטיחות נרחבות או חוזרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ