אחרי #לא_התלוננתי: מספר הפניות למרכזי סיוע לתקיפה מינית עלה ב-50%

פונות רבות תיארו תחושת "הצפה" לאחר קריאת סיפורי התקיפה ברשתות החברתיות. פעילות למען נפגעי תקיפה מינית: "הנתונים מעודדים, אך פנייה למרכזי סיוע אינה תחליף לטיפול הרשויות"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטין בלאזי פורד בעדותה בסנאט. אלפי נשים וגברים שיתפו את סיפוריהם בעקבותיה
כריסטין בלאזי פורד בעדותה בסנאט. אלפי נשים וגברים שיתפו את סיפוריהם בעקבותיהצילום: POOL/רויטרס

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית דיווח היום (רביעי) כי בשבוע האחרון חלה עלייה של כ-50% במספר הפניות למרכזים ברחבי הארץ. האיגוד קשר את הנתונים לקמפיין הרשת "#לא_התלוננתי", שבמסגרתו שיתפו אלפים ברשתות החברתיות מקרי תקיפה מינית שחוו ואת הסיבות לכך שלא התלוננו.

לדברי האיגוד, העלייה במספר הפניות בלטה בעיקר בצ'אט הסיוע, שאליו פונים בדרך כלל צעירים בגילים 30-17, ושם חל גידול של 140%. מספר הפניות לקו הגברים הוכפל ביחס לממוצע, וטווח הגילים של הגברים הנעזרים בשירותי הקו התרחב. פונות רבות תיארו תחושה של "הצפה" לאחר קריאת סיפורי הפגיעה. 

קמפיין "#לא_התלוננתי" פרץ בעקבות הסערה סביב מינוי השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון של ארצות הברית. הנשיא טראמפ ובכירים נוספים תהו למה כריסטין בלאזי פורד, שהתלוננה כי קבאנו תקף אותה מינית, לא התלוננה כבר לפני שנים. בתגובה סיפרו רבים על תקיפות מיניות שחוו ועל הסיבות שבגינן לא התלוננו לרשויות - לרוב תוך מתיחת ביקורת עליהן - וצירפו את התגית #whyididnotreport. במקביל שיתפו גולשות ישראליות וגם גולשים, את סיפוריהם לצד התגית #לא_התלוננתי

בארגון למניעת הטרדות ותקיפות מיניות בארה"ב (RAINN) מצאו עלייה של 42% בפניות לקו החם לתמיכה בנפגעי תקיפה מינית במהלך היממה שלאחר ההתבטאות של טראמפ. בהודעה שפרסם הארגון בטוויטר ב-28 בספטמבר נכתב כי מספר הפונות והפונים אליו ביום הקודם (יום השימוע של פורד) היה גבוה ב-201% מהממוצע. עוד ציינו ב-RAINN כי הארגון חווה זינוק דומה במספר הפניות לאחר שנחשפה בשנת 2016 הקלטה של טראמפ משנת 2005 שבה התרברב בגסות בכך שהוא נוהג למשש ולנשק נשים. "כשאתה כוכב, הן נותנות לך לעשות את זה. אתה יכול לעשות הכל".

הפגנת תמיכה במתלוננות נגד אלון קסטיאל, ביוני האחרוןצילום: מגד גוזני

ארגונים לטיפול בנפגעי עבירות מין: "הוכחה שהקמפיין יצר שינוי"

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, אמרה כי "חשיפה נרחבת לתוכני פגיעה מינית, כמו זו שחווינו בשבוע האחרון במחאת #לא_התלוננתי, מעוררת בנפגעות ובנפגעים רבים הצפה של תכני הפגיעה שחוו בעצמם אשר גוררת קושי נפשי ורגשי ולעיתים אף משליכה על יכולת התפקוד. חשוב לציין כי תחושות כאלו הן טבעיות ונורמליות".

סוליציאנו הוסיפה: "חשוב לזכור שרבות ורבים נושאים עמם את הפצעים כל הזמן - גם כשהנושא לא בראש הכותרות, וחובתנו כחברה לאפשר להם מזור והכרה. מרכזי הסיוע עומדים לרשות נפגעות ונפגעים בכל עת, ואנו מזמינות כל מי שרוצה לדבר או שוקל/ת את צעדיו/ה לפנות אלינו. 1202 - קו סיוע לנשים, 1203 - קו סיוע לגברים, גוגל: צ'אט מרכז סיוע".

מנכ"לית עמותת "כולן" לקידום העשייה הפמיניסטית בישראל, ברכה ברד, שהייתה ממובילות קמפיין "לא_התלוננתי" בארץ, אמרה בתגובה על הנתונים: "זו הוכחה שהקמפיין יצר שינוי. מובן שהפניות למרכזי סיוע אינן תחליף לפתרון אמיתי - יצירת מצב שבו דיווח לרשויות הוא ברירת מחדל בתחום עבירות מין. עם זאת, גם לתהליך המתרחש בתוכנו, הנשים, ישנה חשיבות. העלייה בפניות למרכזי הסיוע ממחישה כי אנחנו כבר מבינות שתקיפה מינית כלפינו לא הייתה באשמתנו, שנעשה בנו עוול, שבחירתנו שלא לפנות לרשויות לא הייתה סימן לחולשה או תבוסתנות אלא בחירה מוצדקת שנבעה מרגולציה לא יעילה. מכאן יצמח השינוי המערכתי". 

קרן גרינבלט מעמותת ״לילה טוב״, הפועלת למניעת הטרדות מיניות ויצירת מרחב אישי בטוח בחיי הלילה, אמרה ל"הארץ": ״הנתונים האלה מעודדים כי הם מראים כמה השפעה יש לעלייה במודעות הציבורית וללגיטימציה להשמיע קול ולהתמודד עם פגיעות. מעבר לרמה האישית, אנחנו רואות גם עליית מדרגה בדרישה הציבורית מארגונים וממוסדות להתמודדות עם אלימות ועם הטרדה מינית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ