בנט בישיבת הממשלה: "שברנו את קרטל האוניברסיטאות"

עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית, התייחס שר החינוך להחלטה להכפיף את המוסדות האקדמיים בגדה למל"ג חרף ההתנגדות, ואמר כי "לא התקפלנו". יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: "מייצר סכסוך"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בישיבת הממשלה, היום
בנט בישיבת הממשלה, היוםצילום: אוהד צויגנברג

על רקע פתיחת שנת הלימודים האקדמית היום (ראשון), דיבר הבוקר שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה נפתלי בנט בישיבת הממשלה, והצהיר כי "לאחר עשרות שנים שבהן שלט הקרטל האוניברסיטאי באקדמיה - שברנו את קרטל האוניברסיטאות". בין השאר, התייחס בנט בדבריו להחלטה להכפיף את המוסדות האקדמיים בגדה המערבית, ובהם אוניברסיטת אריאל, למועצה להשכלה גבוהה - ולא למל"ג יו"ש, כפי שהיה עד עתה. 

שר החינוך מנה בפני ראש הממשלה והשרים את המהלכים שקידם בתחום ההשכלה הגבוהה בשנים האחרונות, ובראשם מה שכינה "שבירת קרטל האוניברסיטאות". "לאחר שנות דור, ביטלנו בחקיקה את מל"ג יו"ש והפסקנו את ההתייחסות המפלה כלפי מוסדות ביהודה ושומרון", אמר בנט.

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' יוסי קלפטר, אמר בתגובה לדברי בנט כי "מעולם, בהיסטוריה של מדינת ישראל, לא נפתחה שנת לימודים אקדמית בהודעה הכוללת דברים כה בוטים ומתלהמים של שר חינוך כלפי אוניברסיטאות המחקר של ישראל, שתרמו ותורמות כה רבות לחוסנה ולעתידה של המדינה. השר בנט בוחר לייצר סכסוך פנימי מול המוסדות ומול העם למטרות פוליטיות".

הבוקר בישיבת הממשלה, אמר בנט כי משרדו הוביל לאישור הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, "אל מול כוחות פוליטיים גדולים", לדבריו. "למרות מתקפות, גינויים ותחזיות קודרות - לא התקפלנו", אמר, בהתייחסו להחלטת הכנסת להחיל את החוק הישראלי על המוסדות האקדמיים בגדה המערבית. על פי ההחלטה, שהתקבלה לפני כעשרה חודשים במליאת הכנסת, החל מפברואר 2019 יוכפפו המוסדות הללו - אוניברסיטת אריאל, מכללת הרצוג ומכללת אורות ישראל - למועצה להשכלה גבוהה.

בנט אמר עוד כי "אל מול ניסיונות בלימה בלתי הוגנים, אישרנו למרכז הבינתחומי בהרצליה להעניק תארי דוקטורט, בדרך להפיכתו לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל". בדבריו, התייחס להחלטת המל"ג שהתקבלה לפני כחצי שנה לאפשר למרכז הבינתחומי להגיש בקשה לתוכנית לימודים לתואר שלישי במשפטים. הבקשה נבחנת בימים אלה על ידי ועדה בינלאומית מטעם המל"ג, ואם תאושר, יהיה זה המוסד הראשון שאינו אוניברסיטה בארץ המוסמך להעניק תואר שלישי.

עוד ציין בנט את התוכנית שהוביל במל"ג, שהביאה לשיא במספר הסטודנטים הלומדים את מקצועות ההנדסה וההיי טק על פני מקצועות המשפטים ומנהל העסקים. כמו כן, התגאה בנט במהלך שהוביל משרדו להעניק שתי נקודות זכות על שירות מילואים לחיילי מילואים, ושורה של הטבות והקלות לנשות חיילי מילואים. 

השר הציג לראש הממשלה ולשרים גם את התוכנית שהוא מקדם בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים הארצית לתמיכה בסטודנטים בפריפריה. במסגרת התוכנית, יושקעו רבע מיליארד שקלים, בין השאר בהקמת מעונות חדשים, מתן תמריצים לאוכלוסיות שונות - בדגש על בעלי מוגבלויות וגיבוש תכנית חומש ייעודית לאיזורי פריפריה.

שנת הלימודים האקדמית נפתחה ברקע שביתות וסכסוכי עבודה של חברי הסגל הזוטר במוסדות השונים: באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת בן גוריון הודיעו חברי הסגל הזוטר כי ישביתו את הלימודים ממחר בלי הגבלת זמן. זאת, בעקבות כישלון המשא ומתן עם ועד ראשי האוניברסיטאות על נוסח ההסכם הקיבוצי שאמור להיחתם מולם עם פקיעת ההסכם הקודם. באוניברסיטת חיפה נפתחו הלימודים כרגיל, אך גם שם מאיים הסגל הזוטר בשביתה במקרה שלא יושגו הבנות בישיבת המשא ומתן עם הנהלת המוסד, שתתקיים מחרתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ