חוק הפיקוח על מעונות לגיל הרך אושר לקריאה שנייה ושלישית

הצעת החוק תתוקצב ב-280 מיליון שקלים על פני שבע שנים, שיושקעו בהסדרת המסגרות הלא מפוקחות ובסבסוד מצלמות אבטחה במעונות. הפעלת מעון ללא רישיון תהפוך לעבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגן בפתח תקווה שבו נהרגה התינוקת יסמין וינטה, ביוני

הוועדה לזכויות הילד בכנסת אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להסדרה ופיקוח על מערך המסגרות לגיל הרך. לפי הצעת החוק, מנהלי מעונות יום לפעוטות יצטרכו להוציא רישיון כדי להפעיל אותו, והפעלת מעון יום ללא רישיון או בניגוד לתנאיו תהפוך לעבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר. לפי נוסח ההצעה, החוק ייכנס לתוקפו ב-1 בספטמבר 2019 ויוטמע באופן הדרגתי במשך חמש שנים.

כיום רק 23% מהמעונות נמצאים תחת פיקוח. התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 3-0 יעמוד על 280 מיליון שקל בפריסה לשבע שנים, וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש להבטחת אכיפה של החוק, בדגש על הכשרת מטפלות והדרכתן, וכן ישמש לצרכי סבסוד התקנת מצלמות אבטחה במעונות יום. בעלי מעונות יחויבו בהוצאת רישיון ההפעלה, שיינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה, שיזם את הצעת החוק.

בין התנאים לקבלת הרישיון: שמירה על המעון במצב הראוי לשהיית פעוטות, שמירה על ביטחון הפעוטות, אי השארת פעוט ללא השגחה מתמדת בכל שעות פעילות המעון והכשרת העובדים במתן עזרה ראשונה. לפי ההצעה, תקנות נוספות ינוסחו בשנה הקרובה, עד כניסת החוק לתוקף.

כיום, כל אדם יכול לפתוח מעון, ללא קריטריונים מחייבים או הכשרה. חוק הפיקוח על מעונות מ-1965 לא חל על מסגרות פרטיות, והפיקוח עליהן מצומצם. מרבית הפעוטות בגילאי 3-0 מטופלים בידי מטפלים ומטפלות פרטיים, שלחלקם אין הכשרה מתאימה ושהרקע שלהם כלל לא נבדק.

לפי ההצעה, הממונה על המעונות יבחן בקשות לקבלת רישיון או חידושו, ויאשר אותם אם מבקש הרישיון, בעלי המעון, מנהלו ורשימת כל עובדיו לא הורשעו ולא מתנהל נגדם הליך פלילי בעבירה שבגינה מבצעה אינו ראוי להיות בתפקידו. הממונה יוכל לסרב לתת רישוי או להורות על הפסקת העסקה של עובד או התקשרות עם נותן שירותים מסיבות אלו או בשל התנהגות של אנשי המעון שעלולה להזיק לפעוטות. מבקש רישיון יחויב לעדכן את הממונה בכל שינוי בצוות מעון היום ונותני השירותים שלו, כדי במשרד יבחנו את עמידתם בתנאים לאורך השנה.

יסמין וינטה

בנוסף, לפי ההצעה, הממונה יוכל להוציא התראות וצווי הפסקה מנהליים לסגירת מעון. שנה לאחר פרסום התקנות, גם תתאפשר הטלת עיצומים כספיים על הפרות רישיון ספציפיות.

עוד נקבע בנוסח החוק שאישרה הוועדה לזכויות הילד כי הממונה יפרסם רשימה של כל המעונות וכתובתם, ובה יצויין אם המעונות בעלי רישיון, מה תוקפו, אם הוא תחת תנאי או בוטל.

ממשרד הרווחה נמסר כי "על מנת להבטיח את שלומם והתפתחותם של הפעוטות, בעלי המעונות יחויבו להעסיק אנשי צוות ללא עבר פלילי, להדריכם ולהכשירם בתחומי מתן עזרה ראשונה ולקבל הדרכה וייעוץ מקצועיים ליצירת סביבה חינוכית-טיפולית מיטבית עם סטנדרטים אחידים לטיפול בכלל המסגרות ובכלל הפעוטות. לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים וסמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו לשם סגירת מעון ועוד".

הצעת החוק התעכבה במשך חצי שנה בשל חוסר הסכמה בין משרדי הממשלה, והחוק עבר בקריאה ראשונה בכנסת בחודש יולי האחרון. ההצעה קודמה על רקע מותה של הפעוטה יסמין וינטה במעון היום בפתח תקווה. בשנת הלימודים הקרובה המשרד יחל במתן אישורי הפעלה ראשוניים לכלל המסגרות הטיפוליות.

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), אמרה לאחר אישור הצעת החוק כי הוא "יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה. אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה".

עוד הוסיפה: "נלחמנו ושינינו את הצעת החוק המקורית, בכדי שכבר מיומה הראשון היא תחול על כלל המעונות לפעוטות בארץ כי אלו כללי ברזל בסיסיים והם המינימום הנדרש בכדי שנוכל לשלוח את ילדינו למעון בשקט. זהו אמנם יום משמח וחגיגי אבל אנו לא נחים על זרי הדפנה ומיד ממשיכים לקדם גם את חוק הצבת המצלמות בכדי להביאו לאישור הכנסת בהקדם".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר: "בשנתיים האחרונות פעלתי רבות להרחבת היצע מעונות היום בישראל במטרה להוריד את יוקר המחייה להורים. כצעד משלים, היום אישרנו רפורמה שציפו לה שנים שתספק הגנה לפעוטות ותוביל לשדרוג משמעותי בפן הפדגוגי במעונות".

מהמועצה לשלום הילד נמסר כי "לראשונה, המדינה מכירה באחריותה לפעוטות בגילאי לידה עד שלוש. מדובר בחוק קריטי והכרחי להגנה על שלומם הנפשי והפיזי של פעוטות. החוק ישים סוף להפקרות שקיימת היום, המאפשרת לכל אחד לפתוח מסגרת לפעוטות גם אם אין לו רשיון או הכשרה, גם אם המקום מסוכן לפעוטות ואפילו אם הורשע בפגיעה בילדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ