משרד העבודה והרווחה: אלקטרה בנייה קיבלה מתחילת השנה תשעה צווי בטיחות

המשרד פרסם את רשימת הצווים שניתנו מתחילת 2018, ובראשה עומדת החברה שבאתריה מתו עשרה פועלים בשלוש השנים האחרונות. החברה: "רואים בתחום הבטיחות נושא בעל ערך עליון"

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר של אלקטרה בנייה, השבוע
אתר של אלקטרה בנייה, השבועצילום: תומר אפלבאום

משרד העבודה והרווחה פרסם היום (שלישי) את רשימת צווי הבטיחות שניתנו לקבלנים מתחילת 2018 בגין ליקויי בטיחות, כאשר בראש הרשימה ניצבת חברת אלקטרה בנייה. באתריה של החברה מתו עשרה פועלים בשלוש השנים האחרונות, האחרון שבהם השבוע. אלקטרה קיבלה מתחילת השנה תשעה צווים בחמישה פרויקטים שונים.

הרשימה כוללת, בין היתר, הפרות בטיחות חמורות שהובילו לתאונות עבודה קשות - בהן עבודה בגובה בלי רתמת בטיחות, אי בדיקת תקינות עגורנים, עבודה על פיגומים לקויים, עבודה בלי מנהל עבודה ממונה או בהעדרו מאתר הבנייה ועוד. לצד אלקטרה בנייה, ניצבות בראש הרשימה: ח.י.י.מ ביתן בע"מ, ארזי הנגב יזום ובנייה בע"מ, א.א סעיד בניין ופיתוח בע"מ, מרדכי אביב מפעלי בנייה בע"מ ואלקטרה סולל בונה אגירה שאובה.

הפגנה מול ביתו של מנכ"ל אלקטרה בנייה, באוגוסט האחרוןצילום: תומר אפלבאום

מתחילת השנה נהרגו 36 פועלי בניין, לעומת 35 בשנת 2017 כולה – עלייה של כ-29.9 אחוזים. ממשרד העבודה נמסר כי מתחילת השנה חולקו כ-950 צווי בטיחות לקבלנים שהתרשלו, לעומת למעלה מאלף בשנה שעברה.

מארגון קו לעובד נמסר כי הנתונים שפורסמו הם "זלזול בעובדים ובגורמים המנהלים את המאבק לשיפור תנאי הבטיחות באתרי הבנייה מזה שנים". בארגון הוסיפו כי "לא ייתכן שהמשרד הראשי האחראי על הנושא מוציא הודעה שכולה הטחת האשמות בגורמים אחרים ויחסי ציבור, נטולת לוחות זמנים ובשורות מהותיות". לדבריהם, "פרסום המידע היום הוא סעד חשוב בקידום השקיפות הציבורית הנדרשת. אך הבעיות המהותיות, האחראיות להתרחשות התאונות מדי יום, לא זכו למענה מצד משרד העבודה באמצעות הפרסום".

בהודעת מינהל הבטיחות הערב נכתב כי המשרד "החל בעבודת שינוי תקן הפיגומים הנהוג היום בישראל כדי לשפרו לתקן המחמיר הנהוג באירופה". הפעולה, שאמורה היתה להיות מוגשת לאישור הכנסת בנובמבר, כפי שהובטח על ידי מינהל הבטיחות לפני כחודש, נמצאת עדיין בחיתוליה - על אף שההמלצה שוכבת על השולחן עוד משנת 2014.

מטעמו של שר העבודה והרווחה חיים כץ נמסר: "לצערי האדישות של הקבלנים לרמת הבטיחות באתרי הבנייה לא מפסיקה להרוס משפחות. אני קורא להם להתעורר ולהפנים שהאחריות לשלום העובדים בידיים שלהם. נמשיך לפעול בנחישות נגד הרשלנות הפושעת וניעזר בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד שנבלום את הקטל בענף הבנייה".

מחברת אלקטרה בנייה נמסר בתגובה: "החברה רואה בתחום הבטיחות נושא בעל ערך עליון ודואגת לקיים באתריה את כל החוקים והתקנות הקיימים בנושא זה ואף מעבר לכך. החברה משקיעה בנושא הבטיחות משאבים רבים ונוקטת צעדים מידיים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, ביניהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, הבוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומידי של הנושא ככל שניתן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ