המשטרה מנעה פרסום שמות מעורבים במכירת בית למתנחלים ברובע המוסלמי

אתמול נעצרו שני בכירים פלסטינים שחשודים ככל הנראה בפרשה, שהביאה לחילופי האשמות בקרב בכירים ברשות הפלסטינית, לאחר שמתנחלים נכנסו למבנה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבית בעיר העתיקה, לפני כשבועיים
הבית בעיר העתיקה, לפני כשבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות פרשת מכירת בית ברובע המוסלמי בירושלים לעמותת הימין עטרת כהנים, המשטרה מנעה בשבוע שעבר קיום הליך בוררות בנושא על ידי שייח מוכר ממזרח העיר. לטענת מקורות פלסטיניים בעיר, הצעד נועד למנוע את פרסום שמות המעורבים הפלסטינים במכירה. אתמול עצרו שב"כ והמשטרה שני בכירים פלסטינים, ככל הנראה, בחשד למעורבות בפרשה.

הפרשה נחשפה לפני כשבועיים, אז גילו תושבים פלסטינים בעיר העתיקה כי מבנה גדול סמוך לאחת הכניסות להר הבית עבר מידיים פלסטיניות לידיים ישראליות. בשנים האחרונות נפוצו שמועות על מכירתו של הבית לידי עמותת מתנחלים, וכניסתם של תושבים יהודים למבנה מוקדם יותר החודש עוררה חילופי האשמות בין בכירים פלסטינים בירושלים וברשות הפלסטינית, ובפרט בין מקורבי יו"ר הרשות, מחמוד עבאס לבין מקורביו של יריבו, מוחמד דחלאן.

הבית היה שייך למשפחת ג'ודה הפלסטינית, מהמשפחות המוכרות בירושלים. ראש המשפחה, אדיב ג'ודה, משמש מתוקף ייחוסו המשפחתי "מחזיק המפתחות" של כנסיית הקבר. בני המשפחה ניסו למכור את הבית לפני כשנתיים לאיש העסקים פאדי אל־סלאמין, פלסטיני המתגורר בארה"ב ומבקר קולני של השחיתות ברשות הפלסטינית. אל־סלאמין נחשב גם למקורבו של דחלאן. הרשות סיכלה את הרכישה על ידי הקפאת חשבונות הבנק של אל־סלאמין וג'ודה.

בעקבות סיכול הרכישה פנה ג'ודה לאדם אחר בשם חאלד עטארי, שנחשב מקורב לבכירים ברשות הפלסטינית, ובעיקר לראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'. עטארי רכש את המבנה, ככל הנראה בסכום של 2.5 מיליוני שקלים, ורשם אותו על שם חברה זרה הרשומה באי בקריביים שנמצאת בבעלותו. כמה חודשים לאחר מכן נכנסו יהודים להתגורר בבית. בשבוע שעבר פתחו כמה בכירים במזרח העיר, ובראשם שייח עבדאללה עלקם ממחנה הפליטים שועפאט, אדם מוכר מאוד ובעל עוצמה במזרח העיר, במעין הליך בוררות בנוגע לאדם העומד מאחורי מכירת הבית ליהודים.

במפגש הבוררות הראשון, שנערך באופן פתוח ותועד בפייסבוק, ניסה עטארי להגן על עצמו וטען שאל־סלאמין הוא שהורה לו לרכוש את הבית עבור עטרת כהנים. אל־סלאמין, שנמצא בארה"ב, הכחיש את הדברים בתוקף ומקורביו הפיצו מסמכים שמהם עולה כי עטארי הוא האחראי למכירה.

בתום המפגש הראשון הודיע עלקם כי בכוונתו לקיים ביום חמישי בערב דיון נוסף שבסיומו יודיע מי אחראי למכירה. אולם ביום חמישי בבוקר פשטה המשטרה על ביתו ועל ביתם של עוד שני אנשים שהשתתפו בדיונים, פאדי מטור וכאמל אבו קווידר, ועצרה אותם. השלושה נחקרו בחשד לאיומים על עטארי. אבו קווידר שוחרר לאחר שהוזהר שלא להתקרב לעטארי. עלקם ומטור שוחררו לאחר ששופטת בית משפט השלום, חוי טוקר, דחתה את בקשה המשטרה להאריך את מעצרם בשישה ימים. מפגש הבוררות הנוסף לא התקיים.

אתמול עצרו המשטרה ושב"כ שני בכירים פלסטינים נוספים, מושל מחוז ירושלים ברשות הפלסטינית, עדנאן רית ומפקד המודיעין הפלסטיני של אזור ירושלים, ג'יהאד אל־פאקיה. הבוקר מסר עורך דינו של רית, מוחמד מחמוד, כי הוא נחקר בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע, הועבר לכלא הצבאי בעופר ויובא בפני שופט צבאי בהמשך השבוע. בניגוד לאזרחי ישראל, תושבי מזרח ירושלים יכולים להישפט בפני בית משפט צבאי אם העבירה נעברה בגדה. גורמים פלסטינים מסרו כי ייתכן שהחשד נגד רית קשור למעצרו ברשות הפלסטינית של פלסטיני תושב ירושלים אחר, החשוד במכירת ביתו למתנחלים.

מקורות פלסטינים בעיר טענו כי הרקע למעצרים הוא פרשת מכירת הבית וחשש מפגיעה בסוחרי קרקעות כדרך של הרשות לנקות את שמה. "45 שנים אני עובד ומעולם לא קרה דבר כזה", אמר אדם המעורב בעסקאות מקרקעין במזרח ירושלים. "אנשים מפחדים, המצב גרוע מאוד. סוחרים פוחדים שיהרגו אותם כדי להפחיד מישהו אחר". אמש סיפר אותו אדם כי אלמונים ירו "שתי מחסניות של קלצ'ניקוב" ליד ביתו, לדבריו, כדרך לאיים עליו.

בשיחה עם "הארץ" תקף אל־סלאמין בחריפות את הרשות הפלסטינית. "זו מזימה מדהימה. הם מפלילים אותך, אוספים את הכסף ואז הורגים אותך, או שמים אותך בכלא, אבל הפעם זה לא הצליח להם כי הם השאירו יותר מדי קצוות פרומים", אמר. "הם לא הביאו בחשבון שצורת החשיבה של תושבי ירושלים היא לא כמו של הגדה המערבית. אתה לא יכול למכור להם כל דבר, והם לא מושפעים משמועות בקלות. יש בירושלים יותר חופש דיבור נגד הרשות. אם הייתי בגדה המערבית כבר הייתי בכלא היום. הם היו לוקחים את הכסף ובסוף יוצאים גיבורים".

ברשות הפלסטינית גינו בחריפות את מעצר שני הבכירים אתמול ואמרו שזו מתקפה ישירה על הנוכחות הפלסטינית בעיר.

ממשטרת ישראל נמסר: "עם קבלת הדיווח במשטרה על חשד לאיומים נעצרו החשודים לחקירה. החקירה מתנהלת בימים אלו, ומטבע הדברים לא נוכל לפרט עליה מעבר לכך. משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לאמת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ