הנגבי נפגש עם ראשי הכנסיות והבטיח: זכויותיכם על קרקעות הכנסייה יישמרו

בתחילת השבוע בוטל דיון בכנסת בחוק שנועד להגן על אלף המשפחות שגרות באדמות שהחכירה הכנסייה ושעלולות לאבד את בתיהן בעוד שלושה עשורים. הנגבי: "נגן על זכויות הכנסיות, המשקיעים והדיירים גם יחד"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגישה עם ראשי הכנסיות, היום במשרד החוץ
הפגישה עם ראשי הכנסיות, היום במשרד החוץ

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, נפגש היום (שלישי) עם ראשי הכנסיות בארץ והבטיח שהממשלה תשמור על זכותיהן הנוגעות לקרקעות הכנסייה. בתחילת השבוע, בעקבות לחצים מצד הכנסייה, בוטל ברגע האחרון דיון על החוק שנועד להגן על הדיירים שגרים בקרקע מוחכרת מהכנסיות.

החוק, שמקודם על ידי חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו), נועד לפתור את הבעיה שאליה נקלעו למעלה מאלף משפחות בירושלים. זאת לאחר שהתברר שהכנסיות לא מאריכות את חוזי החכירה שנחתמו מול הקק"ל בשנות ה-50, ובעוד 30 שנים עלולים הדיירים לאבד את בתיהם. לפני מספר שנים מכרו הכנסיות, בעיקר הכנסייה היוונית האורתודוקסית, שטחים שבהם גרות כאלף משפחות. הן חכרו את הבתים ליזמים פרטיים, ועתה חוששים הדיירים לגורל רכושם. עד כה ירדו מחירי הדירות באותן שכונות בכ-30%.

הנגבי עם ראשי הכנסיות, היום בקריית הממשלה

לפי החוק, הממשלה תוכל להפקיע קרקעות שעליהן מתגוררים חוכרים בתמורה לפיצוי שתשלם קק"ל למי שרכש את הקרקע. הן היזמים שרכשו את הקרקעות, חברת ניות-קוממיות, והן הכנסיות מתנגדים בתוקף לחוק. בכנסיות טוענים כי החוק מפר את זכות הקניין שלהן שכן, איש לא ירצה לרכוש מהן נדל"ן בידיעה שהממשלה עלולה להפקיע אותו.

לאחר מספר עיכובים, החוק היה אמור לעלות בישיבת ועדת השרים האחרונה. ביום חמישי העבירו ראשי הכנסיות הקתולית, היוונית והארמנית, מכתב חריף לראש הממשלה. לטענת שלושת ראשי הכנסייה, קידום החוק מנוגד לסיכום קודם איתם, לפיו הנושא ידון בוועדה בראשותו של השר הנגבי. במקביל למכתב, מסרו מקורבים לראשי הכנסיות כי אם יקודם החוק הם לא יהססו לנקוט שוב בסגירת מחאה של כנסיית הקבר בירושלים, כפי שעשו בפברואר השנה.

בעקבות כך, הוסר החוק מסדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה. בפגישה היום הבהיר הנגבי כי הממשלה לא תפקיע אדמות כנסייה. בהודעה שפרסם השר נאמר כי הממשלה מחויבת לכך שזכויות כל הצדדים הנוגעים בדבר יישמרו במלואן. "לממשלת ישראל אין כל כוונה להפקיע אדמות כנסייה או לגרום נזק כלכלי כלשהו לכנסיות. מטרת הממשלה היא להגן על זכויות הכנסיות, המשקיעים והדיירים גם יחד", נמסר.

בהודעה שפרסמו ראשי הכנסיות לאחר הפגישה נאמר שהם "מצפים ממשלת ישראל לעמוד בהבטחת ראש הממשלה שלא לקדם את הצעת החוק כל עוד הנושא נדון עם הצוות שמינתה".

בתוך כך "המטה להצלת חוכרי הדירות בישראל", שמאגד מאות מהמשפחות שעלולות להיפגע שלח מכתבים לראש הממשלה וראשי הכנסיות בדרישה לקדם את החוק. לטענתם, מאחר והקרקעות כבר יצאו מידי הכנסייה החוק כלל לא נוגע אליהן. "זוהי אכזבה גדולה שמסר זה לא הועבר אליכם כיאות, וממשיכה התכתובת ביניכם לבין ראש הממשלה והשר הנגבי ביחס להצעת החוק, הגם שאין בינה לבין רכוש הכנסיה ולא כלום. שימושכם בביטוי "הפקעת רכוש הכנסיה" איננו נכון, ודבר זה מטריד אותנו מאד. אנו מבקשים לדעת כיצד מנהיגים מכובדים כמוכם אימצו את השקר הזה", כתבו הדיירים לכנסיות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ