באוצר מתנגדים לחוק שיאפשר להשתמש בקנסות קבלנים לשיפור הבטיחות בענף הבנייה

מתחילת השנה נגבו 1.5 מיליון שקל מקבלנים שהפרו הוראות בטיחות - והסכום צפוי לגדול. לפי הצעת החוק החדשה, הנתמכת על ידי משרד העבודה, הכסף ישמש להגברת האכיפה בענף

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה של אלקטרה בבת ים, שבו נהרג פועל בתחילת החודש
אתר בנייה של אלקטרה בבת ים, שבו נהרג פועל בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

במשרד האוצר מתנגדים להצעת חוק חדשה לפיה כספי הקנסות שנגבים כיום מקבלנים על עבירות בטיחות יתועלו לשיפור הבטיחות בענף הבנייה. באוצר לא רואים הצדקה לניתוב הכספים, זאת על אף ששר הרווחה חיים כץ תומך בהצעה שהגיש ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני). עד כה נגבו קנסות בסך 1.5 מיליון שקל, אך הסכום צפוי לעלות באופן משמעותי.

כיום, כספי העיצומים מוזרמים לקופת המדינה ואינם מושקעים בשיפור הבטיחות בענף, שבו מדי שנה מתים עשרות פועלים. תאונות העבודה גורמות גם להוצאה ממשלתית של מיליארדי שקלים בשנה. לפי ההצעה, כספי העיצומים יושקעו בהגברת האכיפה, במתן הדרכות בטיחות ובהסברה. ההצעה תעלה לוועדת השרים בשבוע הבא.

בתחילת שנת 2018 החל מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית להטיל עיצומים כספיים על קבלנים בענף הבנייה המפרים את הוראות הבטיחות בעבודה, במטרה לצמצם את כמות הפגיעות בענף. כפי שפורסם ב"הארץ", משרד העבודה הטיל עד כה 53 קנסות בסך של 1.5 מיליון שקל בלבד - בניגוד להצהרות שהטיל 1,600 קנסות בסך כולל של 44 מיליון. עם זאת, הסכום צפוי לגדול משמעותית לאורך השנים, כך שהצעה מתייחסת לסכום פוטנציאלי של עשרות מיליוני שקלים.

"המצב בשטח בנושא הבטיחות בבנייה חמור ביותר", אמר בן ראובן. "נדרשים צעדים ייחודיים על מנת לעצור את שיטפון הדם שנשפך באתרי הבנייה לשווא. מדובר בחוק שיעזור לשפר את המצב ולחייב את אלו שפוגעים בבטיחות להשתתף במאמץ הכולל לשיפורה ולהצלת חיי אדם. אני מאוד מקווה ששרי הממשלה יכירו בדחיפות הנושא ויבינו שכספים אלו חשובים ביותר למשימות בטיחות, שכרגע מעוכבות בגלל בעיית משאבים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הצעת החוק טרם הונחה על שולחן ועדת שרים. לכשתונח, נתייחס אליה בעיון ונעביר את עמדתנו בהתאם".

בתוך כך, ביום חמישי תקיים ההסתדרות כנס חירום לקראת השביתה הכללית במשק במחאה על ליקויי הבטיחות בענף הבנייה. באירוע יודיע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על מועד השביתה, וצפויים להשתתף בו מאות אנשים, בהם חברי ועדים במשק, ראשי ועדים, ראשי מרחבים ואיגודים מקצועיים, חברי הנהגת ההסתדרות ועובדי הארגון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ