הביטוח הלאומי: משרד האוצר מעכב את יישום הרפורמה בסיעוד

מנכ"ל המוסד הודיע כי הרפורמה, שצפויה להשפיע על עשרות אלפי קשישים סיעודיים, לא תצא לפועל ביום חמישי. משרד האוצר: הביטוח הלאומי משתמש ברפורמה כבת ערובה כדי להגדיל את שכר עובדיו

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של הביטוח הלאומי בראשון לציון
סניף של הביטוח הלאומי בראשון לציוןצילום: ניר שמול

המוסד לביטוח לאומי הודיע היום (שלישי) כי הרפורמה בתחום הסיעוד, הצפויה להשפיע על עשרות אלפי קשישים סיעודיים, לא תצא לפועל ביום חמישי. בהודעה, האשים המוסד לביטוח לאומי את משרד האוצר בעיכוב.

לדברי מנכ"ל המוסד, מאיר שפיגלר, "אחרי חודשים של ניסיונות חוזרים ונשנים מטעם הביטוח הלאומי להגיע לסיכומים עם נציגי משרד האוצר על מנת שיסירו את התנגדותם להקצאת כוח אדם לטובת יישום הרפורמה בסיעוד, הביטוח הלאומי מוסר כי השיחות עלו על שרטון והרפורמה בסיעוד לא תצא לפועל ב-1 בנובמבר". עוד אמר שפיגלר: "משרד האוצר חסם את האפשרות ליישם את הרפורמה לטובת הסיעודיים. לא יעלה על הדעת שמצד אחד ימנעו מאתנו לספק את מלוא השירות, ומנגד יפנו אלינו את האצבע המאשימה".

במשרד האוצר טענו כי המוסד לביטוח לאומי עושה שימוש ברפורמה כדי להגדיל את שכר העובדים שלו. "כל שבוע שבו בוחר המוסד שלא ליישם את הרפורמה, הקשישים הסיעודיים בישראל מפסידים כ-120 אלף שעות סיעוד שלא ניתן לשלמן במועד מאוחר יותר. כולנו תקווה שהמוסד יבחר לנהוג בדרך ממלכתית, לטובת אזרחי ותושבי מדינת ישראל ויישם את הרפורמה בסיעוד כפי הנדרש בחוק", נמסר מהמשרד.

הרפורמה שאושרה השנה, נוגעת לכ-170 אלף קשישים סיעודיים ומשפחותיהם וכרוכה במעבר לשש רמות של זכאות במקום שלוש הרמות הקיימות כיום. בין השאר הוחלט כי ברמה הקלה ביותר (1), יבחר הקשיש הסיעודי אפשרות אחת מבין השלוש, ללא צורך בהתייעצות עם גורם מקצועי: גמלה כספית בגובה כ-1,378 שקלים בחודש, שניתן לנצל לכל מטרה - גם טיפול בבית - תשע שעות שבועיות שניתן לממש לצרכים שאינם טיפול או 5.5 שעות שבועיות לטיפול בבית, בקהילה, או לקבל שווי כספי תמורתן.

בנוסף נקבע כי קשישים סיעודיים ברמות הגבוהות יותר, 6-2, יקבלו החלטה על ניצול זכאותם בהתייעצות עם גורם מקצועי-טיפולי. בין השאר יוחלט על אחת מהאפשרויות הבאות: שירותי סיעוד בקהילה או בבית, או שילוב של ניצול עד שליש מגובה הזכאות בכסף ושני שליש שירותי סיעוד בקהילה או בבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ