באיחור של תשעה חודשים: משרד החינוך השלים את הקמת המועצה לגיל הרך

המועצה הוקמה בעקבות חוק שנחקק כבר ב-2017. מנואל טרכטנברג, מיוזמי החוק: "הנושא לא היה בעדיפות גבוהה מספיק מצד משרד החינוך". בנט: "המועצה תגבש תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח לצרכי הגיל הרך"

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בגן ילדים בירושלים, בשנה שעברה
בנט בגן ילדים בירושלים, בשנה שעברהצילום: ששון תירם

משרד החינוך הודיע על השלמת תהליך הקמת המועצה לגיל הרך, תשעה חודשים לאחר המועד שקבע החוק. המועצה הוקמה בעקבות חוק שנחקק בקיץ 2017, אשר מטרתו להסדיר את הנושא ולעצב תוכנית לאומית ארוכת-טווח להשקעה בגיל הרך בישראל. עד היום, האחריות בנושא התחלקה בין גופים שונים - ובהם משרד העבודה והרווחה המפעיל מעונות יום לפעוטות, משרד הבריאות המפעיל את תחנות "טיפת חלב", משרד החינוך והרשויות המקומיות.

על פי לשון החוק, ילדים בגיל הרך נחשבים כאלה מגיל לידה ועד תחילת הלימודים בכיתה א'. המועצה הוקמה במטרה לשמש כגוף המתאם בין הגורמים השונים המטפלים כיום בנושא. מטרה נוספת שלה היא מניעת מצבי סיכון לילדים בגיל הרך ואיתור וזיהוי מוקדם של ילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי ומקשיים נוספים.

המועצה אמורה לגבש גם המלצות בנוגע להכשרה המקצועית הנדרשת מאנשי המקצוע העוסקים בתחום, להקים ולנהל מרכז לאומי למידע ולמחקר בתחום הגיל הרך ולגבש תוכנית ליצירת רצף בין מוסדות הגיל הרך ובין בית הספר.

המועצה מונה 22 חברים מתחומים שונים. יו"ר הוועדה הוא שר החינוך נפתלי בנט. סגניתו היא סימה חדד, שעמדה בראש האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך. בנוסף, חברים בה נציגים ממשרד החינוך, הבריאות, העבודה והרווחה, האוצר והפנים. עוד חברים בה רופא ילדים, מומחים לגיל הרך מהאקדמיה ונציגים מטעם השלטון המקומי ומארגונים שונים העוסקים בתחום - ויצ"ו, רשת המעונות של תנועת אמונה, עמותת אלו"ט ורשת המעונות של "בית יעקב".

את חוק המועצה לגיל הרך יזמו מנואל טרכטנברג, אלי אלאלוף, אורלי לוי אבקסיס, יעקב מרגי, יפעת שאשא ביטון ודוד אמסלם. לפי לשון החוק, המועצה הייתה אמורה לקום כבר בתחילת חודש פברואר השנה, אך כאמור - רק כעת הודיע המשרד על השלמת התהליך. באמצע פברואר, כשהתברר שהמועצה טרם קמה, כונסה ישיבה של עדת העבודה והרווחה של הכנסת בשיתוף ועדת החינוך שבמסגרתה הודו הגורמים המעורבים כי קיים עיכוב בהקמת המועצה. "הנושא לא היה בעדיפות גבוהה מספיק מצד משרד החינוך", אמר היום הח"כ לשעבר פרופ' מנואל טרכטנברג, מיוזמי החוק. "נכון שהיו גם קשיים טכניים, אבל למיטב הבנתי - אם היה לחץ גדול יותר מכיוון השר, אפשר היה להקדים את הקמת הוועדה. עם זאת, ביום הזה חשוב להסתכל על התמונה הכוללת, ולברך על עצם ההקמה שלה. זו בשורה גדולה לילדי ישראל ולהוריהם".

"אני עוסק בנושא הזה מאז המחאה החברתית של 2011. הבנתי אז שצריך לשנות מהיסוד את הגישה כלפי הגיל הרך", הוסיף. צריך להסתכל על הילד כבר מגיל לידה, ולעשות זאת באופן כולל. אי אפשר לפצל האחריות".

השר נפתלי בנט, העומד בראש הוועדה, אמר היום: "אנחנו יוצאים כעת לדרך עם המועצה הלאומית לגיל הרך שכל עיסוקה יהיה טיפול בילדים של כולנו. לראשונה, תגבש המועצה תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שתיתן מענה לצרכי הגיל הרך, המהווה את אחד מהשלבים החשובים ביותר בהתפתחות הילד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ