נפתר המשבר בין האוצר לרווחה: רפורמת הסיעוד תצא לדרך כמתוכנן

הרפורמה, שתגדיל את שעות הסיעוד לעשרות אלפי קשישים, נכנסה לתוקפה באופן מיידי. בנוסף להוספת התקנים, הקשישים יוכלו לבחור בין שעות טיפול לכסף

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון וכץ בכנסת, ב-2017
כחלון וכץ בכנסת, ב-2017צילום: הדס פרוש / פלאש 90

רפורמת הסיעוד שהיתה אמורה להתחיל ב-1 בנובמבר תצא לפועל, בעקבות פתרון המשבר בין האוצר לרווחה היום (שני). שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו על תוספת כוח אדם לטובת יישום הרפורמה להגדלת שעות הסיעוד לקשישים, והיא תיכנס לתוקפה היום. 101 תקנים יתווספו באופן מיידי, בנוסף ליותר מ-10 תקני כוח אדם נוספים  בהמשך. הרפורמה תעניק לקשישים סיעודיים יכולת לבחור בין שעות טיפול לשווין בכסף.

לדברי כחלון, "העלויות הגבוהות של טיפול סיעודי עלולות למוטט משפחות שלמות. האחריות שלנו כמדינה לתת רשת ביטחון כלכלית לאותם קשישים סיעודיים ולבני משפחותיהם שעובדים קשה ומשלמים מסים כל חייהם. אני מברך על ההסכמות עם שר הרווחה שיאפשרו לרפורמת הסיעוד לצאת לדרך. יותר מדי משפחות חיכו יותר מדי שנים לרפורמה הזו, ואנחנו נעשה הכול כדי לוודא שתצליח".

קשישה עם המטפלת שלה בפארק רעננה. תמונת ארכיוןצילום: אלון רון

כץ מסר: "אני מברך על ההסכמות עם שר האוצר. הגדלת שעות הסיעוד תסייע בשיפור השירות לאזרחים הוותיקים. רמת הזכאות הגבוהה תגיע לכ-5,000 שקל ותקל בנטל הכלכלי על בני המשפחה של החולים הסיעודים". 

בשבועות האחרונים התנהל סכסוך מתוקשר בין האוצר לביטוח הלאומי, כאשר שני הגופים הטיחו האשמות קשות זה בזה על סיכול הרפורמה. בביטוח הלאומי טענו כי "משרד האוצר חסם את האפשרות ליישם את הרפורמה לטובת הסיעודיים". מנגד, באוצר טענו כי המוסד לביטוח לאומי עושה שימוש ברפורמה כדי להגדיל את שכר העובדים שלו.

במסגרת הרפורמה נוספו רמות נוספות לקצבת הסיעוד. הקצבה תשולם מעתה לפי שש רמות זכאות (במקום שלוש), כדי להתאים באופן מיטבי את שעות הסיעוד למצב התפקודי של מקבל הקצבה. עד היום ניתן היה לקבל בין 9.75 שעות טיפול בשבוע ל-22 שעות למי שמעסיק עובד ישראלי (או 18 למעסיק מטפל זר). ברפורמה החדשה יוכלו לקבל בין 5.5 שעות טיפול שבועיות ל-28 שעות למי שמעסיק עובד ישראלי (או 24 שעות למעסיק מטפל זר).

בשנת 2021, עם יישומה המלא של הרפורמה, שעות הטיפול ברמה הגבוהה יגיע עד ל- 30 שעות שבועיות למטפל ישראלי ו- 26 שעות לעובד זר. בכל רמות הקצבה יוכלו הזכאים לקבל קצבה בכסף. ברמת הקצבה הנמוכה (רמה 1) אפשר לקבל את מלוא הקצבה בכסף 1,407 בחודש.

בשאר רמות הזכאות (רמות 2 עד 6) יוכלו הזכאים להחליף עד ארבע שעות טיפול שבועיות בקצבה בכסף – שמזכים ב-819 בחודש, או עד שליש מהקצבה באישור של עובד סוציאלי. את שאר הקצבה הם יוכלו לקבל בשירותים כמו: טיפול אישי בבית, ביקור במרכזי יום, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה.

בנוסף, לראשונה יתאפשר להעסיק בן משפחה כמטפל. מי שמעסיק מטפל צמוד, עובד זר, יוכל לקבל את כל הקצבה בכסף, שברמה הגבוהה תגיע ל-4,912 (במקום 3,610 כיום).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ