המדינה תמחק רישומים פליליים של בני העדה האתיופית: "צעד לאיחוי השבר באמון"

"יוצאי אתיופיה חוו יחס מפלה מצד הממסד ומצד החברה הישראלית", מסר הנשיא בקריאה לבני הקהילה להגיש בקשות למחיקת רישום פלילי. שקד: "לא ייתכן שלאחר שהמדינה פעלה להגעתם ארצה היא תתנכר להם"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב נגד גזענות, 2015
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב נגד גזענות, 2015צילום: תומר אפלבאום

נשיא המדינה ראובן ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד קראו היום (שני) ליוצאי העדה האתיופית להגיש בקשות למחיקת רישום פלילי לרגל חג הסיגד. "מתוך רצון להשלים תהליך של תיקון ואיחוי קרעים, כמו גם חיזוק האמון בין יוצאי אתיופיה ובין רשויות האכיפה והמשפט, קוראים נשיא המדינה ושרת המשפטים לקטינים וצעירים יוצאי אתיופיה שנשפטו בעבר בגין עבירות של הפרת הסדר הציבורי ולא הוטל בגינן עונש של מאסר בפועל, להגיש בקשות למחיקת רישום פלילי", נמסר מטעם השרה והנשיא.

לפני כשנתיים פורסם דו"ח של הצוות למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה, לפיו הרשויות בישראל נקטו יחס מפלה כלפי יוצאי אתיופיה בתחומים שונים, בהם אכיפת החוק. "הבקשות תישקלנה בחיוב, מתוך אמונה בתרומה הגדולה של צעירים אלו לחברה הישראלית כולה", נמסר.

ריבלין ושקד בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן/לע"מ

בדו"ח, שאומץ על יד הממשלה, צוין כי כמות התיקים הפליליים וכתבי האישום נגד יוצאי אתיופיה גבוהה באופן משמעותי משיעורם באוכלוסייה. לפי הדו"ח, תיקים פליליים שנפתחו נגד בני הקהילה התחילו על רקע "עניין של מה בכך" - בקשות להזדהות, בקשה לשפוך אלכוהול וכדומה - שהדרדרו לאלימות, מעצר ופתיחת תיק. כך, פעולות שיטור סטנדרטיות הובילו פעמים רבים להכנסת צעירים יוצאי אתיופיה למעגל העבריינות.

ריבלין אמר היום: "כוחו של מוסד החנינה ביכולתו לדון בסוגיות ישראליות הדורשות שיקול דעת של לפנים משורת הדין לטובת האינטרס הציבורי. יוצאי אתיופיה חוו יחס מפלה מצד הממסד ומצד החברה הישראלית, הם סובלים מסטיגמות וסטריאוטיפים שליליים וחשופים להדרה ואפליה, ואף לגילויי אלימות פיזית ומילולית".

עוד אמר: "חובתנו כחברה לעשות הכל על מנת להתמודד עם הגזענות שבתוכנו ולעקרה מן השורש, וחובתן של כל הרשויות להילחם בתופעות של תיוג, הדרה ואפליה מכל סוג. הקריאה שלנו היום הינה צעד נוסף במלחמה בתיוג ובהדרה. צעד נוסף לאיחוי השבר שנוצר באמון בין יוצאי אתיופיה לממסד ולחברה".

שקד מסרה: "מדינת ישראל מחויבת ליוצאי אתיופיה. לא ייתכן שלאחר שהמדינה פעלה להגעתם ארצה, היא תתנכר להם. כדי למנוע את האפליה שנוצרה כלפי בני העדה הקמנו את היחידה למלחמה בגזענות במשרד המשפטים שפועלת לשוויון זכויות מלא כלפי בני העדה. כעת, יחד עם נשיא המדינה אנחנו עושים צעד נוסף חשוב להגברת האמון בין יוצאי אתיופיה למדינה. בסופו של דבר כולנו אחים ואנחנו כאן כדי לחיות יחד תוך אחדות בין העדות השונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ