חוק להצבת מצלמות במעונות יום ובפעוטונים אושר לקריאה ראשונה

הוועדה המיוחדת לשלום הילד אישרה חוק שיחייב תיעוד בכל היממה של מעונות ופעוטונים בהם שוהים יותר משבעה ילדים. מסגרות הפועלות מתוך בית או ש-80% מההורים בהן יסרבו להתקנת המצלמות יהיו פטורות מהחוק

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום בתל אביב - ארכיון
מעון יום בתל אביב - ארכיוןצילום: אייל טואג

הוועדה לשלום הילד אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה את הצעת החוק להצבת מצלמות במעונות היום ובפעוטונים בהם שוהים יותר משבעה ילדים. לפי החוק, אותו יזמה חברת הכנסת ויו"ר הוועדה ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), הצבת המצלמות תהפוך לחובה בתום תקופת הסתגלות של עד שלוש שנים, והתיעוד יתבצע 24 שעות ביממה.

לפי מתווה החוק, בשלוש השנים הראשונות המדינה תתמרץ באמצעות סבסוד מעונות יום ופעוטונים שיציבו מצלמות בשטחיהן, אך לא תחייב זאת. לאחר תקופת הסתגלות זו, הצבת המצלמות תהפוך לחובה גורפת, למעט במסגרות הפועלות בבתים פרטיים או במסגרות שבהן יותר מ-80% מההורים אינם מסכימים לכך. לפי ההצעה, לא ייעשה שימוש בתיעוד, שיוקלט במעגל סגור, אלא במקרים של חשד סביר לביצוע עבירה ועל פי בקשה של רשויות החוק. המועצה לשלום הילד ביקרה את העובדה שההקלטה תהיה ויזואלית בלבד, ללא קול. "רק לאחרונה נחשפנו בכלי התקשורת, יותר מפעם אחת, לחשד להתעללות נפשית קיצונית שהתבטאה בשיח אלים ומשפיל כלפי פעוטות", נמסר מהמועצה.

מעום יום באשדוד - ארכיוןצילום: אילן אסייג

ח"כ ביטון אמרה לאחר ההצבעה בוועדה כי היא "שמחה ומודה לשרת המשפטים על כך שהייתה קשובה לזעקות הציבור והארגונים והתגייסה לטובת המשימה החשובה ביותר כרגע - השמירה על ביטחונם האישי של התינוקות והפעוטות במדינת ישראל, כמו גם ההגנה על שמן הטוב של הגננות והסייעות במקרים בהם מדובר בתלונות שווא". ביטון ציינה כי החוק משלים את הצעת החוק הממשלתית להסדרה ופיקוח על מערך המסגרות לגיל הרך. לפי הצעה זו, מנהלי מעונות יום לפעוטות יצטרכו להוציא רישיון כדי להפעיל אותו, והפעלת מעון יום ללא רישיון או בניגוד לתנאיו תהפוך לעבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר. 

מהמועצה לשלום הילד נמסר כי "הצעת החוק החשובה של חה"כ שאשא ביטון בנושא התקנת מצלמות במסגרות לגיל הרך שאושרה היום לקריאה ראשונה היא הצעה משלימה לחוק הפיקוח על מעונות היום והיא תתן הגנה נחוצה ומשמעותית לפעוטות. עם זאת, ולמרות חשיבותה של ההצעה, נוכח התעקשות הממשלה, נקבע כי יותקנו מצלמות שיתעדו את הפעילות במעון בהקלטת וידאו בלבד אך ללא קול. רק לאחרונה נחשפנו בכלי התקשורת, יותר מפעם אחת, לחשד להתעללות נפשית קיצונית שהתבטאה בשיח אלים ומשפיל כלפי פעוטות. אלמלא הייתה הקלטה של קול ייתכן ועד היום אותם פעוטות היו חיים באימה ובסיוט מתמשך. התעללות נפשית לא משאירה סימן כחול או חבורה ולכן קשה הרבה יותר לאתר או להוכיח אותה, וזאת למרות שהיא עלולה להשאיר צלקת קשה יותר בנפשו של הילד".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ