ריבלין לבנט: "אפשר לאהוב את אריאל בלי לסנוט באקדמיה"

בנאומו בכנס המועצה להשכלה גבוהה, אמר שר החינוך כי "האקדמיה הישראלית חדלה מלהיות מגרש של השמאל הקיצוני". הנשיא פנה לבנט בנאומו ואמר כי הטענות ל"שבירת קרטל האוניברסיטאות" הן "אמירה כואבת"

שירה קדרי-עובדיה
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבליו ובנט בכנס בבית הנשיא, באפריל
ריבליו ובנט בכנס בבית הנשיא, באפרילצילום: יוסי זמיר

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח היום (שלישי) ביקורת על שר החינוך נפתלי בנט, בשל השתלחותו בראשי האוניברסיטאות. בנאומו בכנס המועצה להשכלה גבוהה פנה ריבלין אל בנט ואמר לו כי דבריו על שבירת "קרטל" האוניברסיטאות היו "אמירה כואבת". לדבריו, "אלה המוסדות שאנו הכי גאים בהם, והמטרה של כולנו משותפת: שתהיה לנו מדינה יהודית ודמוקרטית משגשגת, שבליבה מערכת השכלה גבוהה עצמאית, מצטיינת, ונטולת השפעה פוליטית".

הנשיא הקדים ואמר כי הוא פונה אל בנט "מתוך חיבה והערכה כנות ועמוקות". בנאומו התייחס ריבלין לעמידתו של בנט לצד אוניברסיטת אריאל ומול ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) והוסיף: "אפשר לאהוב את אריאל בלי לסנוט באקדמיה". בנאומו בכנס שב בנט על קריאתו לוור"ה לצרף את האוניברסיטה שבגדה המערבית כחברה בארגון. "אמרתם שאינכם מועדון סגור? עכשיו העת לעבור ממלים למעשים. חובת ההוכחה עליכם", הוסיף.

בדברים שנשא בכנס טען בנט כי האוניברסיטאות הוותיקות הביעו התנגדות קשה לשינויים שביקש להכניס במערכת ההשכלה הגבוהה. "כדי למנוע תחרות, הושמעו לאורך הדרך כל הסיבות שרק ניתן לדמיין", אמר. "בהן הטענות המופרכות לפוליטיזציה באקדמיה והפיכתה ל'סניף של הבית היהודי'". לדבריו, "האקדמיה הישראלית איננה, לא הייתה ולא תהיה סניף של הבית היהודי, אך היא גם חדלה מלהיות המגרש הביתי של שוברים שתיקה והשמאל הקיצוני".

שלשום פורסם ב"הארץ" כי בנט, המכהן גם כיו"ר המל"ג, השתמש בחוות דעת פרטית שהזמינה אוניברסיטת אריאל כשפנה לוור"ה בדרישה שתצורף לארגון, ובקביעתו כי המהלך לא יפגע במענקי מחקר בינלאומיים שמקבלים מוסדות אקדמיים בישראל. במכתב ששלח שר החינוך בחודש שעבר לארגון הוא איים להפסיק את שיתוף הפעולה עמו.

ור"ה, שבו חברים נשיאי שמונה אוניברסיטאות המחקר בישראל, מייצג את המוסדות להשכלה גבוהה מול משרדי הממשלה. הארגון הביע חשש מערעור ההפרדה בין האוניברסיטאות בישראל לאלו הנמצאות בשטחים ומסיכון של אבדן מענקי מחקר, במיוחד של האיחוד האירופי, אם אוניברסיטת אריאל תצטרף לשורותיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ