600 מורי קבלן בתוכנית לילדים חולים שובתים במחאה על תנאי העסקתם

אנשי תוכנית "שלבים", המנהלים כבר יותר משנתיים מאבק על תנאי העסקתם, ישבתו עד יום שישי. לדבריהם, החברה המעסיקה אותם לא שיבצה מורים רבים לעבודה מתחילת השנה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרח וזוהר ברקוביץ' בביתם, בשבוע שעבר. "הגיע הטלפון המיוחל של 'מצאנו מישהי', ואז מתברר שהיא לא מגיעה"
אם וילד בתוכנית "שלבים", בסוף החודש שעברצילום: מוטי מילרוד
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

600 מורים ומטפלים בתוכנית "שלבים", המלמדים אלפי ילדים מרותקים לבתיהם, פתחו היום (שלישי) בשביתה שתימשך שלושה ימים במחאה על תנאי העסקתם. המורים, המלמדים יותר מאלף ילדים המרותקים לביתם מסיבות רפואיות, מועסקים כמורי קבלן דרך חברת "קדימה מדע" שזכתה במכרז משרד החינוך להפעלת התוכנית.

כבר בתחילת שנת הלימודים מחו אנשי "שלבים" על התנהלות "קדימה מדע", ובתחילת החודש שעבר אף הפגינו מול ביתו של שר החינוך בנט. לדבריהם, עשרות מורים טרם התחילו ללמד או שהחלו ללמד במשרה חלקית מאוד, משום שהחברה לא מצאה להם שיבוצים מתאימים לילדים חולים. עוד אמרו המורים והמטפלים כי החברה ממהרת לגייס עובדים חדשים במקום להשקיע משאבים בשיבוץ המורים הקיימים ובשמירה על היקף עבודתם. 

הפגנה נגד העסקת מורים כעובדי קבלן, לפני שנתייםצילום: תומר אפלבאום

בתחילת השנה השביתו אנשי "שלבים" את הלימודים לשעתיים, ובמאי אשתקד השבית את הלימודים ליום אחד, כחצי שנה לאחר שהחלו במשא ומתן עם אנשי "קדימה מדע". למרות זאת, באוקטובר 2017 קיצץ משרד החינוך בשעות ההוראה לילדים החולים, והמורים שוב איימו בשביתה. המורה אילנה יוחננוב, המלמדת בתוכנית ופעילה בוועד העובדים, סיפרה אז כי השינוי נעשה באופן חד-צדדי מטעם החברה וכי הוא מנוגד לחוזה ההעסקה של מורים רבים. "המשכורת שלי לחודש ספטמבר הסתכמה ב-3,600 שקלים, רציתי לבכות", אמרה. "אני מלמדת ילדים מכיתה א' ועד י"ב, מגישה לבגרות במקצועות כמו אזרחות והיסטוריה ועובדת גם עם ילדי חינוך מיוחד, ובכל זאת לא מצליחה להגיע להיקף משרה נורמטיבי". לבסוף הסכימו הצדדים לחזור למו"מ, אך לא הגיעו להבנות. 

לפי הגדרת משרד החינוך, בתוכנית זכאים להשתלב ילדים שלא הגיעו לבית הספר במשך 21 יום ברציפות. שרונה נמר, אם לילד הנעזר בשירותי "שלבים", בירכה על השביתה: "הילדים שלנו סובלים די והותר מהמחלות שלהם, הם לא אמורים לסבול מחולי ומהתנהלות קלוקלת של משרד החינוך". לדבריה, "מאז 2015 הוכפל תקציב התוכנית, ובכל זאת יותר ויותר ילדים חולים לא מתחילים את שנת הלימודים". 

"קדימה מדע" מסרו הערב בתגובה: "צר לנו כי ארגון 'כח לעובדים' בוחר לשבות ולפגוע בילדים החולים המרותקים לביתם. בתקופה הקרובה עתיד משרד החינוך לפרסם מכרז חדש. הדרך הנכונה לשיפור תנאי ההעסקה של עובדי תכנית 'שלבים' צריכה להיעשות בהידברות משותפת עם משרד החינוך, הקובע את תנאי ההעסקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ