האסון בנחל צפית: מכינת בני ציון הודיעה שתחזור לפעילות בשנה הבאה

המכינה פרסמה דו"ח המכיל "בדק-בית" – אך כתבה בו שאינה מתייחסת לאסון שבו נהרגו עשרה מחניכיה באפריל, מפני שהוא נחקר עדיין במשטרה. הורי החניכים שנהרגו חזרו על דרישתם להקים ועדת חקירה

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכינת בני ציון בתל אביב, בחודש אפריל
מכינת בני ציון בתל אביב, בחודש אפרילצילום: עופר וקנין

מכינת "בני ציון" בתל אביב, שבחודש אפריל נהרגו עשרה מחניכיה בטיול, הודיעה שתחזור לפעילות בשנת 2019 ותתחיל לגייס חניכים חדשים בשבועות הקרובים. המכינה פרסמה דו"ח תחת הכותרת "בדק-בית לאפיון נקודות החוזק והחולשה שלה" – אך ציינה בו כי אינה מתייחסת באופן ישיר לאסון בנחל צפית באפריל, מפני שהוא נחקר עדיין במשטרה. בתגובה להודעה, הורי החניכים שנהרגו חזרו על דרישתם להקים ועדת חקירה לאסון.

הבדיקה הפנימית, שהתבססה על שאלונים שחולקו לבוגרי המכינה, התמקדה בהתנהלות הכללית של המוסד ב-11 שנות קיומו. בוגרי המכינה העלו במסגרת השאלון טענה שלא תמיד נשמר גבול ברור "בין קיום הפעילות לבין שמירה על ביטחון המשתתפים". עוד נטען שם, כי גם כאשר התרחשו בעבר אירועים שהעמידו את החניכים בסכנה - לא בוצעה לאחריהם הפקת לקחים מספקת.

מאמצי החילוץ בנחל צפית בחודש אפריל

במסקנות הדו"ח, התחייבו אנשי המכינה לשבעה סעיפים, בהם: גיוס ופיתוח צוות מנוסה; ליווי אישי מובנה לכלל החניכים; אינטנסיביות בריאה ומאוזנת בדגש על אורחות חיים; יצירת תרבות ומעטפת בטיחותית ופיתוח מנגנוני בקרה; הגדרה בהירה ומגוונת של דמות הבוגר, וליווי מותאם לאחר שנת המכינה.

לאחר האסון, נעצרו ראש המכינה יובל כאהן והמדריך שליווה את החניכים בטיול, אביב ברדיצ'ב. כאהן התפטר כמה ימים מאוחר יותר. "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש", כתב אז.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ