סטודנטים במכללות ציבוריות ישבתו במחאה על שביתת הסגל הבכיר

שביתת הסגל הבכיר נמשכת כשלושה שבועות והצדדים רחוקים מהבנות. לדברי ההתאחדות הארצית, 30 אלף סטודנטים נפגעים מכך בשמונה מכללות, וישבתו עד להודעה חדשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של חברי הסגל הבכיר מול משרדי הממשלה בירושלים, בתחילת החודש

סטודנטים בשמונה המכללות הציבוריות שבהן שובת הסגל הבכיר הודיעו כי יפתחו מחר (שני) בשביתה ללא הגבלת זמן, במחאה על שיבוש הלימודים. "הנפגעים המרכזיים מהשביתה הם כ-30 אלף סטודנטים ששנת הלימודים שלהם לא נפתחה", נמסר מהתאחדות הסטודנטים הארצית, המרכזת את השביתה.

השביתה תתקיים במכללות ספיר, כנרת, הדסה, HIT בחולון, רופין, מכון לב, מכון טל, האקדמית ת"א-יפו ומכללת עזריאלי. אלישבע היילברון, סטודנטית שנה ד' לביואינפורמטיקה במכון טל, אמרה היום כי "רוב השיעורים בחוג שלנו מועברים על ידי סגל בכיר, ולכן אין לנו כמעט לימודים בפועל. החשש שלנו הוא שהסמסטר כולו יתבטל. אני מתכננת להמשיך לתואר שני בשנה הבאה, אבל כרגע לא ברור אם אצליח לסיים את התואר בזמן".

מחאה של הסגל האקדמי במכללת ספיר בפתיחת שנת הלימודים הקודמתצילום: אליהו הרשקוביץ

"גם אם ימצאו דרך להשלים את השיעורים במהלך הסמסטר - זה יגרום לעומס כבד, ואני לא יודעת איך נעמוד בכך. המרצים וההנהלה לא יצרו קשר לאורך כל הזמן הזה. מודיעים לנו שלא יתקיים שיעור, אבל לא מגלים אמפתיה כלפי המצוקה שלנו ולא מנהלים איתנו דיאלוג".

שביתת הסגל הבכיר נמשכת כשלושה שבועות, אך הצדדים רחוקים מהבנות בשל סירובו של ועד ראשי המכללות לדון עם חברי הסגל. אנשי הסגל במכללות השובתות טוענים כי ההסכם הקיבוצי שגובש על-ידי ועד ראשי המכללות (ור"מ) וועדת התכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), ושעליו חתמו חלק מהמכללות, נוסח באופן חד-צדדי ללא התייעצות עמם. מנגד, טוענים בור"מ כי מסמך העקרונות שעליו חתמו הצדדים לפני כשנה הוא מסמך מחייב וכעת על הצדדים לכבדו ולחתום על ההסכם הסופי. בור"מ מסרבים לדון עם השובתים, וטוענים כי אם יש לחברי הסגל דרישות, עליהם לדון בהן באופן נפרד מול הנהלות המכללות.

"אנחנו מוחזקים כבני ערובה, ואיש לא נרתם לספק לנו פתרון", אמר יהונתן קינרייך, סטודנט שנה ב' לממשל במכללה האקדמית תל-אביב יפו. "אנחנו נמצאים בתחושת אי-ודאות. גם השיעורים שמתקיימים מופרעים, כי המרצים השובתים נכנסים לכיתות של שוברי השביתה. המצב הגיע לידי כך שהנהלת האוניברסיטה שכרה מאבטחים, כדי לאפשר לשוברי השביתה ללמד. מה שמתרחש בקמפוס הוא ביזיון גדול, מכל הצדדים - גם מצד השובתים וגם מצד ההנהלה. אנחנו דורשים מכולם שיפסיקו לנהל את הגנון הזה על גבינו. שבו למשא ומתן ותמצאו לנו פתרון. אנחנו דורשים לחזור ללימודים באופן מיידי".

"משמח לראות שהסטודנטים מביעים את עמדתם ונכנסים לתוך השביתה", אמר היום ד"ר מוטי גיגי, ראש בית הספר לתקשורת במכללת ספיר. "זה מהלך שיזרז את ור"מ, ות"ת והאוצר לזמן אותנו לפגישת משא ומתן. אנחנו מבקשים בסך הכול שייפגשו איתנו, והסירוב של ור"מ לעשות כן הוא הזוי".

מוועד ראשי המכללות נמסר: "אנו מצרים על כך שמיעוט קיצוני שאינו מייצג את ארגוני הסגל במרבית המכללות גורם נזק אדיר לסטודנטים, למרצים ולמערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. בסוף השבוע הציעה ות"ת למכללות השובתות לפתוח מיד בהידברות בין ההנהלות וועדי הסגלים המקומיים, כאשר נציגים של הארגון המתאם ייטלו חלק בכל הפגישות, כמו גם נציגי ות"ת והממונה על השכר במשרד האוצר. נציגי המכללות השובתות דחו לחלוטין הצעה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ