אושר בטרומית: משלוחי בעלי חיים לשחיטה יופסקו בתוך שלוש שנים

אם יאושר, יגביל החוק את המכסות על ייבוא עגלים וכבשים עד להפסקה הסופית של המשלוחים. 40 ח"כים תמכו בהצעה פה אחד. ח"כ זנדברג: "הזדמנות לעצור את העוול הקשה ומכמיר הלב הזה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משלוח פרות לשחיטה
משלוח פרות לשחיטהצילום: עמותת אנונימוס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק האוסרת על הפעלת משלוחי בעלי חיים לשחיטה. אם יאושר סופית, החוק יבלום את תופעת המשלוחים בתוך שלוש שנים, ועד אז יאפשר מכסות מוגבלות לייבוא עגלים וכבשים מאוסטרליה ומאירופה.

40 ח"כים תמכו בהצעה של חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ולא היו לה מתנגדים. להצעה הוצמדו הצעות דומות של חברות הכנסת נורית קורן (ליכוד), יו"ר מרצ תמר זנדברג, ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) ויעל גרמן (יש עתיד).

הפגנה נגד משלוחי בעלי החיים, בשנה שעברהצילום: רויטל טופיול

על פי הצעת החוק, שנוסחה בשיתוף עמותות אנימלס ותנו לחיות לחיות, ב-2019 לא תעלה מכסת בעלי החיים המיובאים על 75% ממספר בעלי החיים שיובאו ב-2017, ובשנתיים שלאחר מכן תצטמצם המכסה באופן משמעותי, שייקבע על ידי שר החקלאות. "מטרת הצעת החוק היא להפסיק את הסבל החמור והמיותר שנגרם למאות אלפי בעלי חיים שמיובאים לישראל במסעות קשים ואכזריים, רק על מנת להישחטו בסוף הדרך", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. 

ח"כ זוהר אמר בדיון כי "מדובר ברגע היסטורי למדינת ישראל, שהחליטה להתייחס ברצינות לסוגיה חשובה שרבים מהציבור מרגישים כך גם אם הם צורכים בשר. אני לא צמחוני, אבל המושג של צער בעלי חיים תמיד היה לנגד עיניי מתוך הבנה שזה דבר בסיסי במהות הערכית והיהודית שלנו". ח"כ זנדברג אמרה כי "יש לנו הזדמנות לעצור את הדבר הפושע הזה, את העוול הקשה ומכמיר הלב, ולדאוג לכך שבעלי החיים האומללים והמסכנים האלה לא יובלו באוניות המוות במשך ימים ושבועות ארוכים". ח"כ מיכאלי הוסיפה כי "הדבר הכי גרוע בסיפור הזה שזה אפילו לא כדאי כלכלית". 

העמותות שסייעו בגיבוש החוק מסרו בתגובה כי "86% מהישראלים תומכים בחקיקה להפסקת המשלוחים החיים ורוצים לראות סוף להתעללות הזאת. ידוע לנו כי ייבואני המשלוחים מפעילים לחצים כבדים, ואנו מצפים מהממשלה ומהכנסת לא להיכנע לקומץ בעלי אינטרסים ולייצג את הציבור הרחב באמצעות השלמת הליך החקיקה בהקדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ