מאות מבני הפלשמורה הפגינו באתיופיה נגד העיכוב בהעלאתם לישראל

מנהיגי הקהילות באדיס אבבה ובגונדר אמרו כי נתניהו לא עמד בהבטחתו לאחדם עם משפחותיהם. הם קראו ליוצאי אתיופיה בארץ לחשוב פעמיים לפני שיצביעו לליכוד: "זו גזענות, מרמים אותנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת הקהילה באדיס אבבה, היום
מחאת הקהילה באדיס אבבה, היוםצילום: Mulugeta Ayene / AP

מאות מיהודי אתיופיה הפגינו היום (שני) בבית כנסת בבירה אדיס אבבה במחאה על החלטת ממשלת ישראל לאפשר רק לחלק מבני הפלשמורה עלייה לישראל - צעד שישאיר, לדבריהם, משפחות רבות מפולגות לשתי המדינות. נגוסה זמנה אלמו, ממנהיגי קהילות יהודי אתיופיה באדיס אבבה ובגונדר, קרא במהלך ההפגנה ליהודי אתיופיה לחשוב פעמיים לפני שיצביעו לליכוד, משום שראש הממשלה נתניהו אינו עומד בהבטחתו מ-2015 לסייע בעלייתם לישראל. "אני לא מאמין שלממשלת ישראל יש בעיה כלכלית להעלות אותנו, אני חושב שזה מהלך פוליטי או גזענות", אמר.

במהלך העצרת הגישו מנהיגי העדה עצומה לנתניהו שכותרתה "הבטחת, תקיים". על העצומה חתמו כ-10,000 יוצאי אתיופיה בישראל, כולל חיילים, קצינים וחברי כנסת. המנהיגים כתבו כי המשך ההתעלמות מההחלטה להעלות את בני הקהילה לארץ היא התעללות נפשית המנוגדת למנהל תקין, להגינות בסיסית ולאנושיות. מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה קרא לנתניהו ליישם את ההחלטה במלואה ולא להשתמש ביוצאי אתיופיה רק בהקשר הבחירות.

מחאת הקהילה באדיס אבבה, היוםצילום: Mulugeta Ayene / AP

לפני כחודשיים הודיע נתניהו כי ישראל תעלה כאלף בני פלשמורה שילדיהם נמצאים בישראל. מהלך זה נועד להמשיך החלטות ממשלה שבמהלכן נקבע כי יש להעלות את שארית בני הפלשמורה. אף על פי כן - ולאחר שהמדינה ניסתה להקפיא את התוכנית וחזרה בה - עלו עד כה 1,300 מתוך כ-9,000 ממתינים. "ביקשתי מאריה דרעי, שנבצר ממנו להיות נוכח בישיבה הזו, להביא הצעת החלטה לממשלה", אמר נתניהו בוועדת השרים לקידום של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי, "זה המשך הכיוון של הטיפול החשוב שאנחנו נותנים לקהילה היקרה הזו, שהיא חלק מעמנו וחלק ממדינתנו".

איאיו אבוהאי, ממנהיגי הקהילה, אמר בהפגנה כי מאז ההחלטה ב-2015 מתו באתיופיה 50 מבני הפלשמורה שהמתינו לאישור ההצטרפות לבני משפחתם. "אנחנו רוצים שנתניהו יבוא להציל אותנו לפני שכולנו נמות כאן", אמר. בפברואר נערכה מחאה דומה באדיס אבבה, והמפגינים איימו בשביתת רעב המונית אם ישראל תמנע את המימון לעלייה. מאז, הם אומרים, נציגי ישראל ביקרו באתיופיה - אך דבר לא השתנה. "למה אסור לנו לעלות לישראל? כי אנחנו שחורים או לא משכילים?" שאלה מפגינה נוספת והוסיפה: "מרמים אותנו כמו שמרמים ילד. זה לא צודק". 

הפגנה בירושלים נגד הקפאת התוכנית להעלאת שארית בני הפלשמורה, ב-2016צילום: אמיל סלמן

בני הפלשמורה שממתינים לעלות לישראל התנצרו לפני כמה דורות וקיימת מחלוקת בנוגע ליהדותם. חלק מהם כבר עלו לישראל ועברו גיור, ובני משפחותיהם שנשארו מאחור מנהלים אורח חיים יהודי-מסורתי.

עד סוף השנה שעברה אושרו 326 בקשות לעליית משפחות שבאמצעותן עלו 1,308 בני פלשמורה. 76% מהעולים הגיעו מגונדר ו-24% מאדיס אבבה. בהתאם להחלטת הממשלה, הטיפול בבקשות הופסק לאחר שהושלם אישור כניסתם של 1,300 העולים הראשונים. לדברי ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), מתוך 8,000 בני הפלשמורה שעדיין ממתינים לאישור עלייתם, לכ-1,000 מהם יש ילדים המתגוררים בישראל - ול-2,200 מהם יש כאן הורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ