"גנבים בלילה": הארכיונאים זועמים על עמותה ששחררה תצלומים היסטוריים

אנשי ויקימדיה "פרצו" למאגרים והנגישו 28 אלף תמונות שאינן מוגנות עוד בזכויות יוצרים, והאיגוד הישראלי לארכיונאות אומר שמדובר בעוקץ ובפגיעה בהסכמים. ויקימדיה: התמונות הן נחלת הכלל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונות מארץ ישראל, לפני קום המדינה
חלק מהתמונות שפורסמו במסגרת המבצע של ויקימדיהצילום: זולטן קלוגר/ארכיון המדינה

האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע פרסם אתמול (שלישי) הודעת גינוי למבצע רחב ההיקף של "עמותת ויקימדיה ישראל" - המוכרת בעיקר בזכות האתר "ויקיפדיה" - ובמסגרתו "שוחררו" 28 אלף צילומים היסטוריים והופצו בחינם לציבור. לדברי האיגוד, אנשי ויקימדיה הם "גנבים בלילה", וייתכן כי הם הפרו זכויות יוצרים וכללי אתיקה בסיסיים. "רצון כולנו לחשוף לציבור את החומרים ואת המידע שהופקד, אך לא הכל אפשרי", הוסיפו אנשי האיגוד. 

בשבוע שעבר פורסם פרויקט מחתרתי של קרן ויקימדיה, שבמסגרתו "פרצו" אנשיה למאגרים האינטרנטיים של ארכיונים גדולים - בהם הארכיון הציוני וארכיון קק"ל - והורידו מהם עשרות אלפי צילומים מ-1948 ולפני כן. המבצע התבסס על חוק זכויות היוצרים בישראל, שלפיו כל התמונות ההיסטוריות מישראל שצולמו לפני 50 שנה ויותר הן רכוש הציבור. התמונות הועלו מחדש לאתר ויקימדיה, ואפשר להשתמש בהן חינם. 

סריקת מסמכים בארכיון המדינה. ויקימדיה: "לא זכינו לשיתוף פעולה"צילום: דודו בכר

עם זאת, נראה שאיגוד הארכיונאים אינו נלהב מהמבחר המוגש כעת לציבור הרחב. אנשיו מכנים את המהלך "עוקץ" ואומרים כי הוא כולל "חשש לפגיעה בזכויות יוצרים רעיוניות וקנייניות, הפרת הסכמים חתומים מול תורמים, אי מתן קרדיט בצורה בוטה ומחיקת ההקשר הארכיוני". באיגוד כעסו על כך שוויקימדיה שחררה את התמונות בלי לתת את הדעת לסיכונים המשפטיים העולים מכך - סיכונים שעימם ייאלצו מנהלי הארכיונים להתמודד. "לא ויקימדיה היא זו שבמשך שנים רבות חיפשה, איתרה, שכנעה, העבירה, אספה, ארגנה, סידרה, רשמה, סרקה ושיקמה את התצלומים", הוסיפו.

עוד מסר האיגוד כי קהילת הארכיונים מברכת על הקידמה הטכנולוגית שבהנגשת החומרים, אך "אין בין זה ובין מהלך נמהר הכרוך במניפולציה בחומרים ובפגיעה בזכויות הארכיון דבר וחצי דבר". האיגוד הביע תרעומת גם על כך שוויקימדיה מחקה את "סימני המים" שהוספו לצילומים היסטוריים כדי להגביל את הנגשתם. יו"ר האיגוד, דודו אמיתי, קרא לקיים משא ומתן עם ויקימדיה במטרה להסדיר את שיתוף הפעולה ביניהם. 

ויקימדיה מסרה בתגובה כי בעבר היא לא זכתה לשיתוף פעולה מגופים שונים המחזיקים בתמונות בעלות חשיבות היסטורית. לדבריה, יועץ משפטי בחן את כל הפעולות שביצעה והגדירן חוקיות. "התמונות שייכות לנחלת הכלל על פי חוק, בניגוד לדרך שבה הן מוצגות באתרי הארכיונים ולדרישה לשלם על זכות שימוש בהן", הוסיפו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ