משרד העבודה מעכב פרסום צווי בטיחות כדי לא לפגוע בקבלנים

קו לעובד דורש לפרסם ברשת צווי בטיחות מיד עם הטלתם, אך משרד העבודה טוען כי הדבר עלול לפגוע בשמם הטוב של קבלנים. בדיון בסוגיה ציינו השופטים את זכות העובדים והציבור לדעת על מפגעי בטיחות בזמן אמת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה ברמת גן, באוגוסט
אתר בנייה ברמת גן, באוגוסטצילום: מגד גוזני

משרד העבודה טוען כי פרסום צווי בטיחות סמוך למועד הטלתם עלול לפגוע בשמם הטוב של קבלנים. "ישנם שיקולים המצדיקים הטלה של מגבלות מסוימות על פרסום המידע", אמרו במשרד העבודה בתגובה לבג"ץ, שקיים אתמול (שני) דיון בעתירה בנושא. את העתירה הגיש ארגון קו לעובד ב-2017, בדרישה ממינהל הבטיחות לפרסם מיד ברשת את צווי הבטיחות שהוא מטיל, בניגוד לנוהל הנוכחי - המשהה את הפרסום ב-45 יום. עוד דרשו כי הצווים יפורסמו בשלט שיוצב באתר הבנייה ויפרט את ליקויי הבטיחות בכמה שפות.

לפי משרד העבודה, שיקולי אופן הפרסום "נוגעים לשמירה ולהפקדה על זכויות שונות של צדדים שלישיים. הפגיעה עשויה להיגרם מההשלכות השליליות על גורמים ששמם ועניינם נקשרים עם מפגעי הבטיחות". עוד טענו במשרד כי הם חוששים מטענות משפטיות של מקבל הצו נגד פרסום שמו.

אתר בנייה ברמת גן, החודש - ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

בדיון העירו השופטים כי הם אינם רואים מניעה בפרסום שכזה מכיוון שניתן לציין בפלטפורמות השונות כי ההחלטה מאפשרת ערעור. מעבר לכך, ציינו השופטים את זכות העובדים והציבור לדעת על מפגעי בטיחות בזמן אמת, זאת אף על פי שהחוק הנוכחי אינו מחייב את המשרד לעשות זאת. בסוף הדיון ביקשו השופטים ממשרד העבודה לעדכן בתוך חודש בנוגע לצעדים שהוא עומד לנקוט, ולהסביר כיצד הוא מתכוון לקדם את ההגנה על חיי העובדים באמצעות פרסום ברשת והצבת שילוט באתרי הבנייה.

בתגובה אמרו בקו לעובד: "חיי אדם יקרים יותר מהשם הטוב של הקבלנים. חשיבות פרסום המידע מתעצמת, מכיוון שבהיעדר מפקחים המסוגלים לוודא את תיקון הליקויים — פרסום ויידוע מיידי יכול להציל חיי אדם. אמנם משרד העבודה מתקשה לבצע את תפקידו גם היום, בגלל מצוקת כח אדם, והוא חושש מלקיחת אחריות נוספת על כתפיו. ארגוני החברה האזרחית, אשר לקחו על עצמם לקדם את תחום הבטיחות במגוון הערוצים העומדים לרשותם, ישמחו ליידע את העובדים והציבור על צווי הבטיחות באמצעות דפי הפייסבוק הפופולריים שלהם. זאת, כצעד התומך בפרסום הצווים על ידי המשרד באתר האינטרנט ובאתרי הבניין".

העתירה הוגשה על ידי עורכת הדין גדיר ניקולא מקו לעובד בשם הארגונים והפעילים במאבק: קו לעובד, ארגון העובדים מען, ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, והדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ