שנה וחצי לאישור התוכנית למניעת אלימות במשפחה: איש לא יודע היכן התקציב שלה

במרכז המחקר של הכנסת בדקו בכמה תוקצבה בפועל התוכנית, שהיתה אמורה לקבל רבע מיליארד שקלים בחצי עשור. למרות הצהרות הממשלה, באוצר אומרים כעת כי התוכנית אומצה באופן עקרוני בלבד - ועל כן לא מחייבת הקצאת תקציבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת רצח ביפו שבה נדקרו למוות זוג אחיות על ידי אחיהן, במאי

התוכנית הממשלתית למאבק באלימות במשפחה לא תוקצבה באופן ייעודי - למרות שעם אישורה הכריזו במשרדי הרווחה וביטחון הפנים כי יוקצו לה רבע מיליארד שקל בתוך חצי עשור. כך עולה ממחקר שערך מרכז המידע והמחקר של הכנסת. לפי המחקר, לא ניתן לדעת מה היקף התקציב שהוקצה לתוכנית בפועל, כמה מתוכו מומש וכיצד תתוקצב בשנים הבאות. התוכנית אושרה ביולי 2017, שלוש שנים לאחר שהוקמה ועדה בין-משרדית לטיפול בתופעת האלימות במשפחה - שהגישה את מסקנותיה בנובמבר 2016.

מנתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שנאספו עבור הוועדה לקידום מעמד האשה ומפורסמים לראשונה ב"הארץ", עולה כי "קשה להעריך מה היקף התקציב הכולל שהוקצה ליישום התוכנית בשנים 2017 ו-2018, וכן מה התקציב המיועד לשנים הבאות. כמו כן, לא ניתן לדעת מה שיעור התקציב התוספתי מכלל התקציב המיועד בפועל ליישום התוכנית". את הנתונים אספה חדוה קפלינסקי.

במשרד האוצר אומרים כי החלטת הממשלה עסקה באימוץ עקרוני של התוכנית, ולא של כל פרטיה וההשלכות התקציביות שלה. כך, ההחלטה לא מחייבת הקצאת תקציבים ובהתאם לא מוצג מקור התקציב. "בהיעדר נתונים, אין באפשרותנו לבדוק האם אכן תקצוב התוכנית נעשה בהתאם למתווה שהוצג, והאם התקציבים אכן הוקצו ונוצלו בשנים 2017 ו-2018", נמסר ממרכז המידע של הכנסת. "בשנה האחרונה אישרה הממשלה הפחתות רוחביות בתקציבי משרדי הממשלה גם בשנת 2018 וגם בשנת 2019, ויש לבחון האם הפחתות אלו משפיעות גם על תקצוב התוכנית".

בעוד שלפי תוכנית הוועדה, 47 מיליון שקלים היו אמורים להיות מועברים בשנת 2018 בלבד - לטובת תגבור עובדים סוציאליים, תגבור תחנות המשטרה בחוקרי אלימות במשפחה, הכשרות בין-משרדיות, מענים קהילתיים, מענים בחירום, ומענה לאזרח הוותיק - בפועל הועבר תקציב נמוך בהרבה שלא ברור מה היקפו עדיין.

למשרד הרווחה ניתנה תוספת תקציבית של כ-12 מיליון שקלים בלבד בשנת 2018 לטובת התוכנית, ו-9 מיליון שקלים בלבד יינתנו עבורה ב-2019. במשרד לביטחון פנים, שאמור להקצות לתוכנית 35 מיליון שקלים בשנה, לא ידעו לתת למרכז המחקר והמידע של הכנסת נתונים לגבי התקדמות יישום התוכנית ותקצובה, בטענה כי הם עדיין עובדים על הפרטים.

הפגנה במחאה על אלימות נגד נשים, באוגוסט צילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, זעמה במהלך דיון בתוכנית שהתקיים היום לאחר שבמשרד האוצר דיווחו כי לא תהיה תוספת תקציבית של 30 מיליון שקלים ל-2019 וכי הסכום מתפרש על שלוש שנים. "זאת שערוריה אחת גדולה", אמרה. "ברגע אחד מוסרים שיוקצו 30 מיליון ש"ח נוספים לתקציב משרד הרווחה לקראת שנת 2019 וברגע השני אומרים שבסך הכול במצטבר יהיו 30 מיליון ש"ח", אמרה.

"זה בדיוק משקף את היחס המזלזל של שרי הממשלה לנושא רצח הנשים", המשיכה תומן-סלימאן, "מחר אני מעלה שוב את הבקשה להקמת ועדת חקירה, ושידעו כל שרי הממשלה, שהם נושאים במלוא האחריות כלפי הרצח הבא".

ב-10 בספטמבר 2014 הוחלט על הקמת ועדה בין-משרדית דחופה לטיפול בתופעת האלימות במשפחה, בראשות המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. תפקידי הוועדה היו גיבוש תמונת מצב עדכנית בנוגע לתופעת האלימות במשפחה, גיבוש מדיניות ודרכי פעולה מומלצות וסנכרון בין משרדי הממשלה והארגונים הפועלים בתחום. הוועדה הגישה את המלצותיה ביוני 2016, ושר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אימץ את המלצותיה והורה על הקמת ועדה נוספת - ועדה בין-משרדית לגיבוש תכניות פעולה למימושה.

ביוני 2017 אימצה עקרונית ועדת שרים למאבק באלימות בראשות השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, את עיקרי תכנית הפעולה. ביולי 2017 החליטה הממשלה לאמץ עקרונית את עיקרי תוכנית הפעולה ליישום המלצות הוועדה הבין-משרדית וקבעה כי יש לפעול למימושה בהקדם האפשרי. כשנערך המחקר של מרכז המידע של הכנסת התברר כי ועדת השרים למאבק באלימות, שאימצה את עיקרי תכנית הפעולה, לא קבעה את היקף התקציב שיוקצה לתוכנית זו ואת המקורות התקציביים למימושה.

הכתובת היתה בתיקי המשטרה

ממחקר נוסף שערכו במרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי בשנים 2017-2016 נרצחו 35 נשים על ידי בני זוגן. כמחצית מהקורבנות, 17 נשים, התלוננו במשטרה על אלימות לפני הרצח. בשנה שעבר נחשף ב"הארץ" כי מבין 126 הנשים שנרצחו בין 2006-2016 בידי בן זוגן, 35% התלוננו קודם לכן למשטרה ומחצית מהנרצחות היו מוכרות לשירותי הרווחה.

בשנת 2017 נפתחו 17,587 תיקי אלימות במשפחה בגין עבירות כלפי בני זוג, מתוכם: 26 תיקי רצח, ניסיון לרצח והריגה, כ-300 עבירות מין, כ-7,700 עבירות תקיפה וכ-7,600 עבירות איומים.

69% מהתיקים נפתחו בעקבות תלונת אשה, 11% נפתחו בעקבות תלונת גבר ובחמישית מהתיקים נרשמה תלונה הדדית. עוד עולה מהמחקר כי לכ-14% מהחשודים בתיקי אלימות כלפי נשים נפתח יותר מתיק אחד. ל-92% מהם יש שניים או שלושה תיקים, ול-8% מהם יש בין ארבעה ל-12 תיקים.

מתוך כלל התיקים, 77% נפתחו בגין אלימות כלפי נשים יהודיות, 23% כלפי נשים נוצריות, נוצריות-ערביות, מוסלמיות, דרוזיות וצ'רקסיות - שיעור גדול משיעורן של הלא-יהודיות בקרב אוכלוסיית הנשים בגילאים הרלוונטיים שעומד על 18%. כמו כן, 21% מהנשים שהתלוננו על אלימות במשפחה היו עולות חדשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ