אחרי שביתה בת חמישה שבועות, התחדשו הבוקר הלימודים במכללות הציבוריות

ועד ראשי המכללות הודיע כי מנהלי המוסדות הגיעו להבנות עם הסגל הבכיר. הצדדים סיכמו כי המו"מ בעניין יתנהל בכל מכללה בנפרד. התאחדות הסטודנטים: מקווים שהתהליך יוביל להסכם רחב לשיפור תנאי המרצים

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של חברי הסגל הבכיר מול משרדי הממשלה בירושלים, בתחילת החודש
הפגנה של חברי הסגל הבכיר מול משרדי הממשלה בירושלים, בתחילת החודש

ועד ראשי המכללות הציבוריות (ור"מ) והסגל הבכיר הגיעו אתמול להבנות, והלימודים התחדשו הבוקר (חמישי) לאחר שביתה בת חמישה שבועות. 

המרצים פתחו בשביתה במחאה על תנאי העסקתם. בנוסף, הסגל הבכיר טען כי ההסכם הקיבוצי שגובש על ידי ור"מ וועדת התכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), ושעליו חתמו חלק מהמכללות, נוסח באופן חד-צדדי ללא התייעצות עמם. לעומת זאת, בור"מ טענו כי חברי הסגל צריכים לדון על דרישותיהם באופן נפרד מול הנהלות המכללות.

לפי ההודעה שפרסם ור"מ, הצדדים סיכמו הלילה כי "ינוהלו משאים ומתנים מקומיים בכל מכללה, במטרה לגשר על חילוקי הדעות ולהגיע במהרה לחתימת הסכם קיבוצי". מהסגל הבכיר נמסר כי ההבנות כוללות את ביטול ההסכם שנוסח באופן חד-צדדי. שני הצדדים ציינו כי ההסכם הושג בסיוע נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, השופט אייל אברהמי.

ור"מ ונציגי הסגל הבכיר נפגשו לפני כשבוע לפגישת משא ומתן, שהסתיימה ללא תוצאות ולא חודשה. יו"ר ור"מ, פרופ' שלמה בידרמן, כתב לאחר הפגישה כי הוועד מיצה את ההידברות בין הצדדים. כמה מהמכללות אף פנו השבוע לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לשובתים.

השביתה התנהלה במכללות ספיר, האקדמית תל אביב-יפו, הדסה, עזריאלי, מכון לב, רופין, אפקה, אשקלון ומכון טכנולוגי חולון (HIT). השביתה במכון לב הסתיימה ביום ראשון לאחר שהסגל הבכיר בו הגיע להסדר מול ההנהלה, ובמכללת רופין חזרו ללמד אתמול לאחר שבית הדין לעבודה הוציא צו מניעה לשביתה.

בתגובה להודעה על ההבנות בין הצדדים מסר שלומי יחיאב, סגן יו״ר התאחדות הסטודנטים הארצית: ״אני גאה בסטודנטים ובכוח האדיר שהפגינו במטרה לייצר לחץ על המעורבים, מה שאכן הוביל לפריצת הדרך לתחילת המשא ומתן. אנחנו עוד לומדים את טיב ההבנות שהצדדים הגיעו אליהם, ומקווים שאכן מדובר בתהליך מהותי שיוביל להסכם רחב לשיפור תנאי המרצים. אני דורש מהנהגת המכללות לגלות כעת הבנה וגמישות מקסימלית אל מול הסטודנטים שעד כה היו תלויים באוויר, ומפציר בהם לשתף פעולה עם אגודות הסטודנטים למציאת מתווה אקדמי הוגן שיאפשר את קיומו של הסמסטר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ