נעה שפיגל
נעה שפיגל

אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית תל חי ביטלה אתמול (חמישי) הופעה של הראפר תאמר נפאר, שהיתה אמורה להתקיים ברביעי הבא באירוע "קרנבל בקמפוס". הסיבה הרשמית לביטול מצד האגודה היתה בחירה ב"קונספט שונה", אולם בשיחה עם מנהלו של נפאר יומיים קודם לכן אמרה נציגת האגודה כי היא אינה רוצה "חיכוכים לא נעימים" על סמך התבטאויות עבר פוליטיות של נפאר.

בשיחת הטלפון שבה הודיעה נציגת האגודה למנהל של נפאר על ביטול ההופעה, שאל המנהל מה לומר לאנשים שביקשו להבין את הסיבות למהלך. הנציגה אמרה לו להגיד ש"החלטנו ללכת על קונספט שונה, קונספט מקומי". עם זאת, להקת לוסיל קרו שהוזמנה אף היא להשתתף באירוע - ושאינה מהצפון - לא התבשרה על ביטול הופעתה.

מפגינים נגד הופעה של נפאר בחיפה ב-2016. אסור לדבר על הכיבוש, אסור לשיר על הכיבושצילום: רמי שלוש

יומיים לפני הביטול הרשמי, בעת שהשניים שוחחו בוואטסאפ על מועד התשלום, אמרה הנציגה: "קיבלנו כל מיני הערות על דברים בעבר שקרו עם תאמר, כמו מה שקרה עם שרת התרבות. אני רק רוצה לוודא שפשוט לא יהיה עניין פוליטי בהופעה". הנציגה הדגישה כי היא מקווה שנפאר "פשוט יבוא ויופיע עם המוזיקה שלו", משום שהיא אינה מעוניינת ב"חיכוכים לא נעימים". בהודעה קולית נוספת מסרה: "אני מתרגשת שהוא מגיע, פשוט אנחנו לא רוצים ליצור אי נעימויות".

ע', סטודנט במכללה, סבור כי ההתבטאויות שעוררו חשש בלב הנציגה הביאו לבסוף לביטול ההופעה של נפאר. "הרקע הוא פוליטי, נקודה", אמר אתמול ל"הארץ". "הביאו מידע לאגודה על ההתבטאויות הפוליטיות שלו, על ההתנגדות שלו לכיבוש ועל ציטוטים שלו משנת 2001" (הכוונה ככל הנראה לשיר "מי הטרוריסט?" שבמסגרתו שר נפאר: "אתה הטרוריסט שרצחת את אבותיי וגזלת את אדמותיי. אני לא נגד השלום, השלום הוא נגדי" - נ"ש). הסטודנט הוסיף כי לדעתו מדובר בביטוי להשתקה ולהכחשת הכיבוש. "בימים האלה, של נאמנות בתרבות ונאמנות כללית, לא נפלנו מהכיסא", אמר. "מה שקרה בקמפוס זה מיקרוקוסמוס לאווירה הכללית. אסור לדבר על הכיבוש, אסור לשיר על הכיבוש".

בעקבות הביטול מסר נפאר כי הבקשה שיימנע משיתוף עמדותיו הפוליטיות בהופעה "מראה כי משהו רע מאוד חלחל אל אגודת הסטודנטים. אף אחד לא יכול להפריד את היוצר שבו מהאדם הפוליטי שהוא". לדבריו, האגודה רצתה להשתיק את קולו "כחלק ממלחמה כוללת נגד הנרטיב הפלסטיני". עו"ד סאוסן זהר מעדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, הוסיפה כי המהלך של האגודה פגע בסטודנטים הערבים מאחר ש"נחסמת מהם הזכות להיחשף לאמנות ולמופעים שתואמים את השקפותיהם". לדבריה, זו הפנמה של "מסרים מסוכנים" ותוצאה של "גל החקיקה הקיצוני והגזעני במיוחד" הכולל את חוק "נאמנות בתרבות". 

מכללת תל חי. "החלטנו ללכת על קונספט מקומי"צילום: עופר וקנין

ב-2016, לאחר שקרא נפאר בטקס פרסי אופיר קטע משירו של מחמוד דרוויש, "תרשום, אני ערבי", והסתכסך בשל כך עם שרת התרבות רגב - שקלה עיריית חיפה לבטל הופעה שלו, לאחר שרגב אמרה לראש העיר דאז, יונה יהב, כי נפאר "בוחר בכל הזדמנות ומעל כל במה אפשרית לצאת נגד הרעיון של מדינת ישראל וקיומה כמדינת העם היהודי". קודם לכן איימו פעילי ליכוד בעיר כי אם נפאר יופיע, בכוונתם "לפוצץ את ההופעה". לבסוף חזרה בה העירייה מהחלטתה. 

עוד בטרם הביטול פנו אנשי תנועת "אם תרצו" בקמפוס לאגודת הסטודנטים בבקשה שלא לאפשר לנפאר להופיע במקום. בתחילת החודש פנו אנשי התנועה בבקשה דומה באוניברסיטת בן גוריון, אך היא נדחתה וההופעה התקיימה כמתוכנן.

שמעון אקסלרוד, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת תל חי, מסר כי "אגודת הסטודנטים והסטודנטיות תכננה הפסקה פעילה שתהיה חברתית ורב-תרבותית, במטרה ליצור אירוע שיחבר בין כלל הדתות והלאומים במכללה. לאחר שבחנו מספר אפשרויות החלטנו להתמקד באמנים מקומיים מהחברה הערבית ולכן בחרנו בלהקה ממג'דל שאמס. במהלך כל שנת הלימודים האגודה ומכללת תל חי מקדמים פעילות רב-תרבותית ענפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ