לראשונה: אשה נבחרה לעמוד בראש ארכיון המדינה

מועצת הארכיונים בחרה ברותי אברמוביץ' לתפקיד גנזת המדינה, ומינויה טעון את אישור נתניהו. לפתחה יונחו כמה נושאים בוערים, בראשם המשך המהפכה הדיגיטלית של הארכיון והחלטות בעניין חשיפת מסמכים מסווגים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לראשונה בתולדות המדינה, אשה תעמוד בראש ארכיון המדינה. ל"הארץ" נודע כי רותי אברמוביץ' נבחרה בידי מועצת הארכיונים לתפקיד גנזת המדינה. המועצה צפויה להמליץ עליה בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שארכיון המדינה כפוף למשרדו. לאחר אישור המינוי בידי נתניהו הוא ייכנס לתוקף. אברמוביץ' שימשה כממלאת מקום הגנז מאז פרישת קודמה בספטמבר.

אברמוביץ' צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ערוץ הכנסת

אברמוביץ' היא בעלת תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני בארכיונאות, שניהם מטעם האוניברסיטה העברית. היא עובדת ותיקה בארכיון המדינה ובשנים האחרונות שימשה כסגניתו של גנז המדינה הקודם, ד"ר יעקב לזוביק.

לזוביק נכנס לתפקיד ב-2011 ופרש ממנו בספטמבר האחרון. בשבע שנותיו בתפקיד עבר הארכיון טלטלה, במרכזה המהפכה הדיגיטלית שאותה יזם והוביל. בתקופת כהונתו ביצע הארכיון בהצלחה כמה מבצעי חשיפה יזומים של חומרים מסווגים, בהם מסמכי פרשת ילדי תימן, פרוטוקולים של ישיבות ממשלה היסטוריות ועוד.

ואולם, למהפכה שהוביל לזוביק קמו גם מתנגדים, מתוך הארכיון ומחוצה לו, אשר טענו כי את מחיר הקידמה הטכנולוגית משלמים חוקרים שכבר לא יכולים לעיין בעצמם באופן פיזי במסמכים בחדר העיון של הארכיון, משום שתוצרי הארכיון מסופקים מעתה בגרסה דיגיטלית סרוקה. ביקורת נוספת שהוטחה בו עסקה במדיניות המקלה שהנהיג ביחס לחשיפה לציבור של חומרי ארכיון, חלקם מסווגים, אשר במשך עשרות שנים העלו אבק במדפי הארכיון.

לזוביק בחר לפרוש מתפקידו לפני תום הקדנציה, והודיע על כך לממונים עליו כבר לפני שנה וחצי. ואולם בכל החודשים שחלפו מאז לא מונה לו מחליף וכהונתו הוארכה חרף בקשתו לפרוש. לבסוף, בחודש ספטמבר האחרון הוא פרש מתפקידו ומאז מתנהל ארכיון המדינה ללא גנז. אברמוביץ' משמשת מאז כממלאת מקומו. 

ראש הממשלה נתניהו וד"ר לזוביק בגנזך המדינה בירושלים, ב-2014צילום: חיים צח / לע"מ

עדיין לא ברור מדוע התעכב מינוי המחליף של לזוביק חרף הזמן הרב שחלף מאז הודיע על פרישתו. כמו כן, גם לא ידוע מתי ואם ייאשר ראש הממשלה את ההמלצה של מועצת הארכיונים למנות לתפקיד את אברמוביץ.

אם אכן יאושר המינוי, יונחו לפתחה של אברמוביץ כמה נושאים כבדי משקל. בראשם, המשך מבצע הדיגיטציה, אליו מופנים כעת עיקר המשאבים והתקציבים של ארכיון המדינה, ותחזוקה ושידרוג של אתר האינטרנט החדש של הארכיון, אשר מסיבות טכניות עלול להפסיק להיות זמין בקרוב.

לצד זאת, בבית המשפט העליון עדיין מתנהל תיק שחשיבותו מרכזית להמשך פעילות ארכיון המדינה: תביעת המדינה לאסור את מכירת טיוטות הכרזת העצמאות במכירה פומבית. לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים אישר לבית המכירות "קדם" למכור את הפריט ההיסטורי הזה, ערערה המדינה לעליון וכעת מונחת לפתחם של השופטים השאלה האם גורמים פרטיים רשאים לסחור בפריטים ארכיוניים בעלי חשיבות לאומית או שמא המדינה, באמצעות ארכיון המדינה, יכולה "להלאים" אותם.

בארכיון המדינה מחכים מזה שנים רבות לעדכון של חוק הארכיונים המיושן, כדי להתאים את פעילותו של המוסד המתחדש למאה ה-21. משימה זו נמצאת באחריות הכנסת, אך ארכיון המדינה יכול וצריך לקחת חלק פעיל בתהליך החקיקה העתידי בנושא. 

נושא אחר שנמצא על סדר היום של ארכיון המדינה בימים אלה הוא סוגיית חשיפת החומרים המסווגים, היחסים עם הצנזורה הצבאית ואישור או צנזור של מסמכים בעלי חשיבות ציבורית. ישנה מחלוקת פנימית בתוך ארכיון המדינה ובשנים האחרונות הוא העסיק רבות את לזוביק, שהוביל מדיניות ליברלית שהציבה בעדיפות עליונה את חשיפתם של חומרים לציבור על פני השארתם חסויים וסגורים בארכיון המדינה.

המדיניות הזו עוררה ביקורת בקרב גופים שונים, והביאה לכך שבתקופה מסויימת שותקה פעילות ארכיון המדינה. כיום יש כמה גופים ממשלתיים שכלל לא משתפים פעולה עם ארכיון המדינה בתהליך חשיפת המסמכים שייצרו משרדיהם בעבר, ופוגעים בפעילותו בשל כך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ